Köpek Cinsi Saldırganlığı Etkiler Mi?

2 Eylül 2020
Birçok insan bazı cinslerin diğerlerinden daha tehlikeli olduğunu düşünüyor. Bu yazımızda bunun niçin doğru olmadığına bakacağız

Birçok insan pitbull ya da boxer köpeğinin lafını dahi duyduğunda titremeye başlar. Bu cinsten tüm köpeklerin agresif olduğunu düşünürler. Bununla birlikte, Chihuahua’ların aslında daha agresif olduğunu ama küçük olduklarından çok da korkunç olmadıklarını söyleyenler de var. Peki ya cins saldırganlığı etkiler mi? Biz etkilemediğini düşünüyoruz ama hadi gerçeklere daha yakından bakalım.

Tabi ki bu meselenin de iki tarafı var. Bir pitbull ya da boxer köpeği olan insanlar hiç de agresif olmadıklarını söyleyeceklerdir. Chihuahua’sı olan insanlar da aynı şekilde. Peki neden? Her insanın köpeği onun için en iyi köpektir. Bu durumun cinsle herhangi bir alakası olduğunu düşünmezler. Bunun köpeğin kendi karakteri ve yetiştirilmesi ile ilgili olduğuna inanırlar.

Cins saldırganlığı etkilemez

Uzanan bir boxer köpek

Saldırganlığın genetik olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Pitbull ve Rottweiler gibi agresif olduğu söylenen cinsleri de içeren 4000 köpeği kapsayan bir çalışmada farklı çevrelerde davranışlarını incelediler: aile ortamında, yabancılara karşı ve kendi mülklerinde.

Çalışma saldırganlığın içsel olmadığı sonucuna vardı. Saldırganlık öğrenilen bir davranıştır. Birçok pitbull ya da Rottweiler sahibi onları bekçi köpeği olmaları için sahiplenir. Köpeğin kendi başına öğrendiğine inanırlar. Sonrasında köpek çoktan yetişkin olduğunda aile, arkadaş ya da bir hırsız arasındaki farkın ayırdına varamadığını fark ederler.

Bu bir köpekte saldırganlığa sebep olur ve kurtulması zordur. Evcil hayvan olarak sahiplenilen pitbull ya da Rottweiler’lar genelde diğer köpekler gibi sakin ve sevecen karakterlere sahip olur.

Aynı zamanda boyut ve kuvveti de araştırdılar. Rottweiler ve pitbull cinslerinin bilinçsizce onları üstün olduklarını düşünmeye iten bir çeşit ego sahibi olma ihtimali de vardı. Bu anlayış da tamamıyla ortadan kaldırıldı ve saldırganlığın çoğu zaman, ister istemez sahipler tarafından yaratıldığı kanısına vardılar.

İstismar saldırganlığa sebep olur

Bazen sahipler köpeklerini sevmeye ve onlarla ilgilenmeye çalışır ama köpek buna yanıt vermez. Bu eğer köpek sahiplenildi ise ve belki de istismara maruz kaldıysa olabilir.

Bir köpek ne kadar hoş bir karaktere sahip olursa olsun, eğer kötü davranılmış ise, agresif tepki verecektir.

Zulüm elbet bilge bir adamı delirtir

– İncil sözü –

Cezalandırma da onları agresif yapabilir

Uzanmış bir doberman

Fiziksel ve duygusal cezalandırma köpeklerde saldırganlığın temel sebeplerinden biridir. Eğer bir köpek herhangi bir şekilde acı hisseder ise, kendini savunmak için agresif bir şekilde karşılık verecektir.

Köpeğinize bir komut ya da belirli bir davranış öğretmek asla cezalandırma için bir mazeret olmamalıdır. Olumlu pekiştirmenin bir hayvanı eğitmek için en iyi yol olduğu hem tıbbi hem bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu sayede hem o hem de biz mutlu oluruz.

Olumlu pekiştirme köpeğinizi kötü davrandığı için cezalandırmaktansa onu iyi davrandığı için ödüllendirmekten oluşur. Sadece köpeğinizin de yaşayan bir varlık olduğunu ve aynı bizim gibi sevgi istediğini unutmayın. Eğer bu kaideye uyarsanız asla size itaatsizlik etmeyecektir.

Özetlemek gerekirse, köpek cinsinin saldırganlığı etkilemediği gayet açık. Bir köpek yetiştirilme tarzı, çevresi ve etrafındaki insanlar yüzünden agresif olur.