Köpeğinizin Tüy Bakımı İçin Bazı İpuçları

Bir köpeğin tüyleri, sağlığı için önemli fonksiyonlara sahiptir. Daha fazlasını, nasıl bakım yapılması gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.
Köpeğinizin Tüy Bakımı İçin Bazı İpuçları
Natalia Laguna

Yazan ve doğrulayan biyolog Natalia Laguna.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpek bakıcısına yapılan ziyaretler bir evcil hayvan için her zaman keyifli olmayabilir ve bu bilinen bir gerçek. Çünkü hiçbir köpek sabit durmaktan ve bir yabancı tarafından ellenmekten hoşlanmaz. Bununla birlikte, köpeğiniz için tüy bakımı gereklidir ve bunun tek sebebi estetik değildir; bu aynı zamanda sağlıksal da bir durum.

Genellikle, evcil hayvanlarımız oturma odası ve bazen kendi yataklarımız gibi alanlarda bizimle birlikle yaşar. İşte bu sebepten dolayı onları temiz tutmak istersiniz.

Bir köpeğin tüylerine bakım yapmak, elzem fonksiyonları olduğu için önemlidir

Bunun yanı sıra, köpeğinizin tüy bakımı sadece estetik ve temizlik ile ilgili değildir. Genel olarak, tüyler bir köpeğin önemli bir parçasıdır.

Her cins fizyolojik ve morfolojik olarak geldikleri yere göre adapte olmuştur. Bir köpeğin tüyleri onun orijinal çevresine adapte ettiği en önemli şeylerden biridir.

Kürk, hayvanı ekstrem dereceler ya da nem gibi çevresel faktörlerden korur. Keratinleşmiş yapılardan oluşan bu katman aynı zamanda bir hava hücresi olan bir bariyer yaratır. Böylece, soğuk havalarda vücut sıcaklığını muhafaza eder ve sıcak zamanlarda havalandırma için küçük bir alan oluşturur.

Aynı zamanda, tüyler cilt yanıklarının sebep olduğu tahrişlerden kaçınmasına izin vererek onları güneşten de korur. Köpek tüyleri bununla birlikte onları oyun oynarken ya da yürürken oluşabilecek muhtemel yaralanmalardan da korur.

Bir köpeğin tüylerinin parlaklığı ve kalitesi hayvanın sağlığının bir belirleyicisidir ve bu köpeğin yaşına, cinsiyetine ve cinsine bağlı olarak çeşitlilik gösterir. İşte iş köpeğinizin tüylerine bakım yapmaya geldiğinde hesaba katmanız gereken birkaç faktör.

Karışık tüyleri olan bir köpek

Köpeğinizin tüy bakımı için ipuçları

Beslenme

Sağlıklı, güçlü, parlak tüylere sahip olması için bir hayvanın derisinin de sağlıklı olması gerekir. Dolayısıyla ciltlerinin de sağlıklı olduğundan emin olmak için siz de köpeğinizin beslenme düzenine özel ilgi harcamalısınız.

Köpek beslenmesi dengeli olmalı ve uygun miktarlarda protein, karbonhidrat ve yağ içermelidir. Bu yağlar Omega 3 ve Omega 6 yağlı asitleri ve antioksidanları içerisinde barındırmalı. Çünkü bu maddeler tüylerin bulunduğu yerlerdeki deriyi kaplar ve aynı zamanda tüylerin ihtiyacı olan koruma ve parlaklığı sağlar.

Düzgün bir şekilde gıda tüketmeyen bir hayvan, beslenme düzenlerindeki her besleyici ögeyi hücre yenilenmesi gibi öncelikli fonksiyonlar için kullanacaktır. Bunun sonucu olarak da tüylerin kalitesi azalır.

Eski zamanlarda insanlar bu beslenmeye yumurta, balık yağı ve tereyağı gibi besinler eklerdi. Ama artık piyasada da tercihler mevcut. Bu ürünlerin bir kısmı bir hayvanın sağlıklı olmak ve dengeli bir beslenmeye sahip olmak için gerekli her maddeyi içerisinde barındırır.

Banyo

Bu köpek hijyeni için mühim bir konudur ve alerjenleri, parazitleri ve bakterileri çok sevdiğiniz tüylü dostunuzdan ve yakın çevresinden uzakta tutar.

Temiz ve sağlıklı tüyleri korumak için köpeğinizi yıkamak bir zorunluluktur. Bununla birlikte, bunu abartmayın ki köpeğinizin cildindeki doğal pH seviyesini değiştirmesin. Hareketliliğe ve tüylerin tipine bağlı olarak bunu 3 haftada bir ya da ayda bir kere yapmanızı öneriyoruz.

Buna ek olarak, şampuan tercihi de önemli bir faktördür. Belirli tüy çeşitlerine göre dizayn edilmiş farklı ürünler mevcut. Veterineriniz, köpeğinize en uygun olanı size tavsiye edebilir. Mümkün olan en iyisi köpeğinizin tüylerini ve cildini besleyecek, yenileyecek ve güçlendirecek.

Aynı zamanda banyo sırasında şampuanı masaj yaparak uygulamak da çokça tavsiye edilir. Bu şekilde ciltlerinde bulunan yağ bezelerini aktif hale getirirsiniz; ve tabi ki buna bayılırlar.

Aynı zamanda sonrasında köpeği nasıl kuruttuğunuza da dikkat etmelisiniz. Bunu köpeğin tüylerinin büyüdüğü yönde yapmaya çalışın. Uzun süre ıslak kalmak hayvana rahatsızlık verebileceğinden dolayı bu aşama oldukça önemlidir.

Köpekleri dikkatlice kurulamalı

Fırçalama

Belirli aralıklarla köpeğinizin tüylerini fırçalayarak ölü tüyleri, kirleri ve derideki pullanmayı ortadan kaldırmış olursunuz.

Fırçalama aynı zamanda tüy köklerini de uyarır ve tüy dökme sezonunda kılların değişimini hızlandırır.

Böylece mikrobiyotanın dengesini bozabilecek ve devamında mikrop kolonileri oluşmasına sebep olabilecek iritanların varlığını engellemiş olursunuz.

Hayal edebileceğiniz gibi, aynı zamanda istenmeyen bit ve pireler gibi dış parazitlerden de köpeğinizi fırçalayarak kurtulabilirsiniz. Tabi ki, bu parazitlerin istilasından kurtulmak için aynı zamanda veterinerinizin tavsiye ettiği ürünleri de kullanabilirsiniz.

Her türlü tüy ve cilt türüne uygun çeşitli fırçalar ve eldivenler var. Haftada bir ya da iki kere bir fırçalama seansı koymanızı tavsiye ediyoruz. Her zamanki gibi bu da hayvanın tüylerinin türüne göre değişkenlik gösterecektir.

Köpek tüyü tipleri

Tüyler köpeğin cinsine göre değişir ve buna bağlı olarak bakımı da farklılık gösterir.

Genel köpek tüyü tipleri ve tavsiye edilen bakım şekilleri şöyledir:

  • Kısa tüyler. Bu köpekleri haftada 1 ya da 2 kere fırçalayın ve bir ya da bir buçuk ayda bir yıkayın.
  • Uzun tüyler. Bu köpekleri her gün fırçalayın ve ayda bir yıkayın.
  • Sert tüyler. Bu köpekleri her gün fırçalayın ve ayda 3 ya da 4 kere yıkayın.
  • Kıvırcık tüyler. Bu köpekleri her gün fırçalayın ve her 20 günde bir yıkayın.

Buna ek olarak, daha detaylı bir fırçalama, uzun ve kıvırcık tüylü köpeklerde birbirine karışmış tüylerin açılmasına da yardımcı olur.

Eğer bu ipuçlarını takip ederseniz evcil hayvanınızın tüyleri kesinlikle sağlıklı ve güzel gözükecek!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.