Köpek Tüylerini Kıyafetlerden Temizlemek için 5 İpucu

Bantlardan günlük fırçalamaya kadar, köpek tüylerini kıyafetlerden temizlemek için aradığınız tüm ipuçları bu makalede.
Köpek Tüylerini Kıyafetlerden Temizlemek için 5 İpucu

Son Güncelleme: 28 Kasım, 2018

Köpek sahibi olduğunuzda karşılaştığınız en büyük problemlerden birisinin, tüylerin kıyafetlere yapışması olduğu konusunda hemfikiriz sanırım. Bazen köpek tüylerini kıyafetlerden temizlemek zahmetli olabiliyor.

Eğer bu sorunu en basit şekilde çözmek istiyorsanız, aşağıda işinize yarayacağını düşündüğümüz 5 ipucuna göz atın.

Bant

köpek tüylerini kıyafetlerden temizlemek

Gerçek gibi gözükmese de, yapışkan bantlar küçük dostunuzun tüylerini kıyafetlerinizden temizlemede çok pratik oluyor. Görünen o ki, insanların genelinin de tercih ettiği bir yöntemmiş. 

Tahmin edebileceğiniz gibi, temizlemek için bandı kıyafetlerinizdeki tüylerin üstüne yapıştırıp yavaşça çekmek yeterli. Eğer çok hızlı ya da çok haşince çekerseniz, pamuk veya ipek gibi kumaşlara çok rahat zarar verirsiniz.

Kullandığınız bant geniş olmalı çünkü ancak bu şekilde tüylerin çoğunu toplayabilirsiniz.

Aynı şekilde etkili bir diğer yöntem ise bandı, sapı olan bir silindire yerleştirmektir. Bu şekilde, “tüylü” bölgelerin üstünden rahatlıkla geçebilir ve sorunu hızlı bir şekilde çözebilirsiniz.

Soğuk hava

Bir önceki durumda olduğu gibi, bu da herkesi çok şaşırtan bir seçenek. Eğer soğuk hava ve köpeklerden bahsediyorsak, çoğu insanın aklına ilk gelen şey, bu güzel hayvanların soğuk havalardan hiç mi hiç haz etmediğidir.

Ama bu durumda soğuk hava, köpek tüylerini kıyafetlerden temizlemek için birebir. Çünkü soğuk hava tüyleri uçurarak kumaşın arındırılmasını sağlar. 

Bu yöntem için, soğuk hava yayan güçlü bir saç kurutma makinesine ihtiyacınız olacak. En az 15 dakika boyunca kıyafetlerine tutmanız gerekecek; bu süre köpek tüylerinin kıyafetlerinizden temizlenmesi için yeterli olacaktır.

Tüy toplayıcı

Evcil hayvan tüylerini kıyafetlerden arındırmak için en iyi yöntem bu olabilir çünkü bu nesne özellikle bu amaç için tasarlanmıştır. Bu yüzden tüylü bir hayvanla yaşıyorsanız, mutlaka elinizin altında bir tane bulundurmanız gerekir.

Bu rulo nesne, sadece yapışkan kağıtlardan oluşur. Üstünde birçok köpek tüyü olan herhangi bir kıyafeti temizlemek istediğinizde, ürünü kıyafetinizin üstünde dolaştırarak tüyleri rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

Buna ek olarak, tüy toplayıcı kullanarak küçük dostunuzun “izini” bıraktığı çarşafları, battaniyeleri ya da aracınızın herhangi bir kısmını temizleyebilirsiniz.

Islak lateks eldivenler

Bazen köpek tüyleri yapışır kalır. Bu da, onları elinizdeki bir araçla ya da nesneyle temizlemeyi yukarıda bahsettiklerimizle bile bir hayli zorlaştırır. 

İşte bu anda lateks eldivenler devreye giriyor. Eldivenleri ıslatırsanız, köpek tüylerini kıyafetlerden temizlemek çok daha kolaylaşır.

İnanılmaz gelse bile, bulaşık yıkarken kullandığımız bu eldivenler, iş köpek tüyünü temizlemeye geldi mi de oldukça işimize yarıyor. Bunun sebebi, eldivenleri ıslattığınız zaman elektriklenmeye sebep olması. Kıyafetlerden çıkmayan inatçı tüyler bile eldivenle çok kolay temizlenebiliyor.

Gördüğünüz üzere bu işin anahtar noktası sudur. Aynı zamanda kurulama bezleri gibi diğer nesneleri de ıslatarak kullanabilirsiniz. Nemli oldukları sürece dökülen saçları temizlerken bile kullanabilirsiniz.

Köpeğinizi her gün tarayın

köpek tüylerini kıyafetlerden temizlemek

Köpekler, mutlu ve sağlıklı olmaları için en iyi şekilde bakılmaları gereken harika canlılardır. Bu seçenek, hem köpek tüylerini kıyafetlerden temizlemek için hem de köpeğinizin ruh halini ve sağlığını iyileştirmek için oldukça yararlıdır. 

Bu küçük canlılar, yeterli ilgi gördükleri zaman sahipleriyle güçlü bir bağ kurarlar. Ve bu şekilde, tüylerine iyi bakılmadığında oluşabilecek çeşitli hastalıkların da önüne geçmiş olursunuz.

Eğer bu ipuçlarını takip ederseniz köpek tüylerini dert etmenize artık gerek kalmayacak.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.