Yarı Uzun ve Uzun Tüylü Kedi Türleri

Bu makalemizde en popüler uzun tüylü kedi türlerini göreceksiniz. Muhteşem uzun tüyleri özel bakıma ve sık sık taranmaya ihtiyaç duyar.
Yarı Uzun ve Uzun Tüylü Kedi Türleri

Son Güncelleme: 19 Ağustos, 2019

Birçok uzun tüylü kedi cinsi vardır ve her biri yüzyıllardır yapılan seçici çiftleşme ile üretilmiştir. Bu kedilerin çoğu, yeni cinsler elde etmek için melez oluşturmuşcasına benzer görünüşe sahiptir.

Kedi tüyleri üç kategoriye ayrılabilir: uzun, yarı uzun ve kısa. Fédération Internationale Féline (FIFe – Uluslararası Kedi Federasyonu) uluslararası standartlara göre cinsleri sınıflandırmak ile sorumludur.

Bu makalede, sizlere en popüler olan uzun ve yarı uzun kedi cinslerini göstermek istiyoruz.

Uzun tüylü kedi türleri

Fars kedisi

Uzun tüylü Fars kedisi (makalenin başındaki fotoğraftaki) orta boyda olan 8 kg ağırlıkta bir cinstir. Büyük geniş kafaları, küçük düz burunları ve büyük yuvarlak gözleri vardır. Kısa bacaklara ve kalın, gür kuyruğa sahiptirler.

Bu rahat, sosyal ve sevecen cins, iyi koşullarda kalması için düzenli olarak bakılmaya ihtiyaç duyan uzun, sıkı, yumuşak tüylere sahiptir. Beyaz, kızıl ve mavi gibi çeşitli renklerde olabilirler.

Fars kedilerinin, böbrek yetmezliği ve kısırlık gibi birkaç hastalığa yatkınlığı vardır. Ayrıca kilolarına yakından dikkat etmek önemlidir, çünkü birçok ciddi sağlık sorununa neden olabilir.

Himalayan kedisi

Bu İngiliz kedisi Fars kedisinin neslinden gelmektedir  ve ataları ile yakın benzerlikler taşımaktadır. Bununla birlikte, renkleri daha çok Siyam kedileri gibidir.

Himalayan kedisi

American curl

Bu kedi nispeten yeni bir cinstir ve ilk olarak 1980’lerde ortaya çıkmaya başlamıştır. En çok kendilerine özgü özelliği ise yüzlerinden geriye doğru kıvrılmış alışılmadık kulaklarıdır.

American curl

Sibirya orman kedisi

Sibirya orman kedisi büyük, güçlü bir cinstir. İsminden de anlaşılacağı gibi Rusya kökenlidir. Soğuk ve nemden korunması için tüyü sıkıdır. Farklı renkleri olsa da genel olarak kahverengi çizgilere sahiptir.

Sibirya kedisi

Sibirya orman kedileri sosyal ve sevecendir. Çok zeki ve çevik bir cinstir, tırmanmayı ve suda oynamayı severler.

Yarı uzun tüylü kedi türleri

Tüyleri uzun tüylü kedilerden çok az kısa olsa da, yarı uzun tüylü kedilerin halen düzenli olarak taranması gerekir.

Maine coon

Maine coon dünyadaki en büyük cinlerden birisidir ve 3.8 kg ile 10 kg arasında bir ağırlığı olabilir. Vaşaklara benzeyen kulakları en belirgin özellikleridir.

Maine coon

Maine coon rahat, sosyal, sevecen ve oyuncu kedilerdir, yeni çevreye kolaylıkla adapte olabilirler. Bu aktif kediler tırmanmayı ve keşif yapmayı sevdikleri için geniş açık hava alanına ihtiyaç duyarlar.

Norveç orman kedisi

Bir diğer büyük cins olan Norveç orman kedisi, 8.8 kg ağırlığa kadar çıkabilirler, aktif ve meraklı bir türdür. Görünüş olarak Maine coon ile benzerlik taşırlar.

Norveç orman kedisi

Birman kedisi

Aynı zamanda kutsal Burma kedisi olarak da bilinen Birman kedisi, rahat, oyuncu ve sosyal bir türdür, yalnız bırakılmaktan nefret ederler. Bütün Birman kedileri renkli kürke ve beyaz patilere sahiptir, gözleri ise masmavi bir renktedir.

Birman kedisi

Ragdoll kedisi

Ragdoll kedisi, orijinal olarak Ankara kedisi ve Birman kedisi melezlenerek ortaya çıkmıştır, onlardan miras olarak müthiş mavi gözler kalmıştır. Ragdoll kedisi görünüş olarak Birman kedisine çok benzese de çok farklı kişiliğe sahiptir. Ragdoll uslu ve insanlarla zaman geçirmeyi seven sevecen bir kedidir.

Ragdoll kedisi

Ankara kedisi

Ankara kedisi genellikle beyaz renktedir. Genellikle heterokromi vardır, bir gözleri mavi diğer gözleri de yeşildir. Bu kediler sakindir, oyuncudur ve sosyal canlılardır, suya olan sevgileri ile bilinirler. Dolaşabilecekleri ve oynayabilecekleri çokça alana ihtiyaç duyarlar.

Ankara kedisi

Somali kedisi

Somali kedisinin yumuşak ve kalın tüylerinin yanında büyük sivri kulaklarından çıkan püsküllü tüyleri vardır. Göz alıcı altın kahve renkli tüyleri ve büyük badem gözleri vardır.

Somali kedisi

Somali kedileri güçlü ve orta boyutta kedilerdir. Bu makalede gördüğümüz birçok diğer kedi gibi, aktif ve enerjik bir cinstir.

Eğer uzun tüylü bir kedi sahiplenmek istiyorsanız, düzenli olarak tüylerinin taranması gerektiğini unutmayın. Küçük yaşlardan taranmaya alışmaları, büyüdüklerinde onları taramanız için işinizi çok daha kolay bir hale getirecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Razas de gatos. Hillspets
  • Razas de gatos. Purina
  • Razas de pelo largo. Royal Canin
  • Feelscat

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.