Kedinizin Kulakları Nasıl Temizlenmeli?

Enfeksiyonların önüne geçmek ve olası diğer hastalık belirtilerini de görebilmek için kedinizin kulakları nasıl temizlenir çok iyi bilmelisiniz.
Kedinizin Kulakları Nasıl Temizlenmeli?

Son Güncelleme: 22 Ocak, 2020

Kediler, doğaları gereği temiz yaşayan canlılar. Bununla birlikte, temizlenirken kolayca erişemedikleri belirli alanlar var. Bunun en önemli örneklerinden biri de kulakları. Kendilerine bakım yaptıkları bu temizlik rutinlerini tamamlamalarına yardımcı olmak için kedinizin kulakları nasıl temizlenmeli mutlaka öğrenin.

Kedinizin kulakları nasıl temizlenecek: Bilmenin önemi

Bir kedinin kulağının anatomisi, kulağın içerisine doluşan yabancı maddelerin bizim yardımımız olmadan kulak kanalından kolayca dışarı atılmasını imkansız hale getirir. Bizim yardımımız olmadan, büyük olasılıkla, bu yabancı madde, orada sürekli kalacak ve kulak enfeksiyonlarına neden olacaktır.

Ne yazık ki, eğer tedavi edilmezse, bu maddeler bu küçük arkadaşımızın hayatında istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Kedinizin kulaklarını temizlemek için, kulak kanalını tahriş etmeyen ve daha da zarar görmesine sebep olmayacak, özellikle kedi kulakları için tasarlanmış bir ürün kullanmalısınız. Piyasada, muhtemel enfeksiyonları önleyebilecek antibakteriyel maddeler ve mantar önleyiciler içeren bazı kulak temizleyiciler var. Diğer olası hastalıkların önüne geçmek için tipik kulak temizleme ürünleri bile kullanılabilir.

Bir kedinin kulağı yakından böyle görünüyor.

İşlem adımları

Kedinizin kulakları nasıl temizlenecek diye endişe ediyorsanız, etmeyin. Bu, o kadar da karmaşık bir iş değil. Aşağıda size tarif ettiğimiz yöntemler ile enfeksiyonları ve kulak içerisindeki yabancı maddeleri çok kısa sürede ortadan kaldırabilirsiniz:

  • Rahat bir yere oturun ve kedinizi kucağınıza alın. Size cırmalamasını önlemek için, hayvanı bir havluya sarmalısınız. Bu, onların hareketsiz kalabilmelerini sağlayacaktır.
  • Kedinizin kulakları dik durumdayken, içlerine birkaç damla kulak temizleyici damlatın. Kulak kanalının içine giren bu temizleyici sıvı, en son noktaya kadar ulaşacaktır.
  • Steril kalması gerektiği için damla şişesinin ucunu kedinin kulağına sokmayın.
  • Kulak kanalı içerisindeki herhangi bir yabancı maddeyi ve kiri çözebilmesi için kedinizin kulağının çevresine hafifçe masaj yapın. Bu yabancı maddelerden sadece biri bile kalsa kulak iltihabına yol açabilir.
  • Kulağın içindeki sıvıyı ve kanalda kalan yabancı maddeleri küçük bir pamuk parçasıyla temizleyin. Kulak kanalını delip zarar verebileceğinden pamuklu kulak çubuklarından kullanmamaya çalışın.
  • Son olarak, sabır gösterdiği için kedinizi mutlaka ödüllendirin ve sonra bırakın. (Bunu yapmadan önce her iki kulağı da bitirdiğinizden emin olun.)

Burada, eğer halihazırda bir enfeksiyon mevcutsa ve veteriner hekiminiz zaten ilaç verdiyse, veterinerinizin açıkladığı şekilde o ilacı doğrudan kulağa uygulamanız daha doğru olacaktır. Tabii olarak, veterinerin tavsiye etmesi gereken hiçbir ilacı kendi kendinize uygulamayın, piyasada çok fazla ilaç türü var ve bu yüzden herhangi birini kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışılması gerekir.

İlginizi çekebilir ...
Kedilerin Dilleri: Temizlik İçin Nasıl Kullanırlar
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Kedilerin Dilleri: Temizlik İçin Nasıl Kullanırlar

Kedilerin dilleri oldukça pürüzlüdür. Bu pürüzlerin nedeni, kedinin dilini kaplayan, keratinden oluşan dikenimsi bir dokudur.