Kedim Beni Neden Yalıyor?

Kedim Beni Neden Yalıyor?

Son Güncelleme: 19 Temmuz, 2018

Kediler gerçekten muazzam güzellikte ve harika canlılar.  Her ne kadar kediler bağımsız takılan evcil hayvanlardan da olsa, onlar da sevgi dolu hayvanlardır ve sahipleri ile birlikte zaman geçirmeyi onlar da çok severler. Bu dört ayaklı sevimli arkadaşınızın size olan sevgisini gösterme şekilleri dikkatinizi çekebilir… Özellikle de sizi yaladığı zaman, kedinizin dilindeki pütür pütür yapıyı hissettiğiniz zaman. Bu yazımızda sizlere kedinizin sizi neden yaladığını anlatacağız.

Kedilerin Konuştuğu Dil

yavrusunu yalayan kedi

Eğer kediniz sizi sık sık yalıyorsa, muhtemelen kedinizin bunu yapmasına sebep olan şeyleri merak ediyor olabilirsiniz. Kedinizin sizi yalamasının farklı farklı sebepleri olabilir. Aşağıdakiler de bu sebeplere dahildir:

1. Sosyal iletişimin bir aracı olarak

Kediler sadece kendilerini değil, aynı zamanda vücutlarında ulaşması zor olan belirli alanlar olduğu için diğer kedileri de yalayarak temizlerler . Kediniz ne kadar akrobat olursa olsun, kedilerin kişisel temizlik ihtiyaçlarını karşılaması için diğer kedilerin (anne, kardeş, arkadaş) yardımına ihtiyaç duyma eğilimi gösterirler.

Elbette ki kedinizin sizi yalaması sizin kirli olduğunuzu düşündüğü anlamına gelmiyor. Ancak bunun yerine, kediniz için sizi yalamak, kokularınızı değiş tokuş ederek aranızda bir bağ kurmanın yollarından biri anlamına geliyor.

2. Size olan sevgisini ifade etmenin yollarından biri olarak

Kedilerin iletişim yöntemleri ile insanların iletişim yöntemleri aynı değildir; ki bunu aslında neredeyse söylememize bile gerek yoktur. Peki öyleyse kediniz sizi sevdiğini size nasıl söyler? Tabii ki sizi yalayarak! Onun açısından, siz onun ailesisiniz ve bu nedenle de kediniz henüz bir yavruyken annesi ona ne yaptıysa, o da aynısını size yapıyor. Bu şekilde kediniz size duyduğu sevgiyi de göstermiş oluyor ve aynı zamanda da sizinle birlikteyken çok rahat olduğunun mesajını veriyor . Ayrıca, kediler için yalamak, sizin varlığınızda kendini güvende hissettiğini ifade etmenin bir yolu da olabilir.

3. Endişesini azaltıcı bir eylem olarak

Eğer kedinizin kendisini dürtüsel olarak sık sık yaladığını (artık bir yerden sonra kendini acıtacak kadar) görüyorsanız ya da elinizi ya da yüzünüzü normalde olduğundan daha çok ısırdığını ya da tırmaladığını fark ettiyseniz, bu, kedinizin çok büyük bir stres ya da endişe anları yaşadığının bir göstergesi olabilir. Eğer hayvanınız bu semptompları gösteriyorsa, kıyafet, plastik eşyalar, oyuncaklar vs. gibi objeleri ve diğer yüzeyleri yalamak ya da emmek isteyebilir. Bu hareket hayvanın gerginliğini azaltır.

4. Bir oyun olarak

Evcil hayvanlarınızla oyun oynamak, sizin de bildiğniz gibi çok özel bir eylemdir. Kediler için, çiftlerini ya da eşlerini yalamak onlara yavru oldukları zamanı, henüz anne ve kardeşleriyle oldukları zamanı hatırlatır. Kedinizle aranızdaki bağı kesmemeye özen gösterin. Bu nedenle, eğer onunla oyun oynarken, oyunun tam ortasında sizi yalamak isterse, buna izin verin. Aslında böyle anlarda söylemek istediği şey, o an gerçekten çok eğleniyor oluşudur! Unutmayın ki oyunlar sırasında kimyasallar salgılanır. Bu nedenle kedinizin rahatlamasına ve yanınızda kendisini iyi hissetmesine müsaade edin.

5. Bölgesel sınırlarını belirlemek için

Kediler kendi bölgeleri konusunda oldukça hassas hayvanlardır. Kediniz bulunduğu her yere kendi izini bırakmaya çalışır, böylece diğer kediler o özel bölgelerin çoktan bir başka kedi tarafından sahiplenildiğini bileceklerdir. Öyle ki kediniz sizi bile kendisine ait bir eşya olarak görür ve sizi bu nedenle yalar. Ayrıca bir kedinin salyası aracılığı ile ortaya çıkan parçacıklar, sizin kendi kişisel kokunuzla birleşir; böylece  çoktan “işaretlenmiş” olursunuz.

6. Koku değişimi olarak

Eğer kediniz son zamanlarda parmaklarınızı ya da ellerinizi yalamayı kafasını taktıysa, bunun nedeni onun ilgisini çeken nesnelerle ilgileniyor olmanız olabilir. Kedinizin, siz yemek pişirdikten sonra, bahçeyle uğraştıktan sonra ya da belirli unsurlara dokunmanızdan sonra sizi yalamak istemesi normaldir.

Kedim Beni Yaladığı Zamanlarda Nasıl Davranmalıyım?

dili dışarda kedi

Eğer oyuncu bir kediniz varsa, kedinizin sizi yaladıktan sonra ısırma ihtimali yüksektir. Bu davranışın, sizin kedinizi yanlış bir şekilde sevdiğiniz için sizi cezalandırıyor olmasıyla falan hiçbir alakası yoktur. Kedi için yalamak ve ardından sizi ısırmak, sadece oyunun bir parçasıdır ve kediniz bu hareketi size zarar vermek için yapmaz. Elbette ki bu bahsettiğimiz gibi durumlarda kedinizin ısırığı size acı vermekten ziyade, yumuşak ve sanki sizinle sadece oynuyor gibi olmalıdır.

Eğer kediniz sizi ısırdığı zaman oyuncu bir ısırıktan daha çok, size acı veren bir ısırıksa, kedinize ısırmamayı öğretmeniz gerekir. Kediniz sizi ısırdığı zaman, eğer tüyleri dikleşmeye başlıyorsa, buna dikkat etmeniz gerekir. Bu, sizin kedinizin sevmediği bir şey yaptığınıza ya da kedinizin saldırgan davrandığına dair bir işaret olabilir.

Eğer yavru kediniz annesinden daha yeni ayrıldıysa, ona karşı özellikle sabırlı olmanız gerekir. Eğer sizi koruyucusu olarak kabul ettiyse sizi sürekli yalayacaktır. Bu durumun aynısı, henüz yeni yavruları olmuş ve başka bir aile tarafından evlat edinilmiş bir anne kedi için de geçerlidir.

Başka bir açıklamanın ötesinde, kedinizin sizi yalamasını, onun size olan ilgi ve sevgisine dair gösterebileceği en büyük işaret olarak düşünmelisiniz. Bu, kedinizin sizinle çok kuvvetli bir iletişimi olduğu ve sizi gerçekten de çok sevdiği anlamına gelir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.