Köpeğiniz Nasıl Daha Çok Arkadaş Canlısı Olur

Köpeğiniz Nasıl Daha Çok Arkadaş Canlısı Olur

Son Güncelleme: 26 Kasım, 2018

Her öğleden sonra işten eve geri döndüğünüzde en iyi (tüylü) arkadaşınız ile birlikte yürüyüşe çıkmaya karar verdiniz, böylece her ikiniz de egzersiz yapabilir ve hatta belki de yeni insanlarla tanışabilirsiniz… Neden olmasın? Fakat parka gittiğinizde, en kısa sürede geri dönmeniz gerekiyor çünkü köpeğiniz arkadaş edinmek istemiyor – aslında durum tam tersidir. Ziyaretinize gelen misafirleriniz olduğunda da benzer bir durum söz konusudur. O zaman merak ettiğiniz şey şudur; köpeğinizin daha arkadaş canlısı olması için ona nasıl yardımcı olabilirsiniz? Bunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Köpeğinizin Daha Arkadaş Canlısı ve Sosyal Olmasına Yardımcı Olacak Bazı İpuçları

Evcil hayvanların sahiplerine benzediklerini söylerler, ancak bazen bu geçerli değildir. Özellikle yeni arkadaşlar edinmek ya da iyi bir ev sahibi olmak istediğinizde, köpeğinizin kötü ruh hali ya da anti sosyal kişiliği tarafından kesintiye uğradığında. Bu, yaşadıklarınıza benziyorsa, endişelenmeyin çünkü tersine çevirebilirsiniz.

arkadaş canlısı köpekler

1. Ceza ve Ödül Sistemini Uygulayın

Sokakta yürürken tüylü arkadaşınız başka bir köpeğin size doğru yaklaştığını gördüğü zaman agresif davranmaya başlarsa, yüksek sesle ve ciddi bir ton ile “hayır” demelisiniz, böylelikle köpeğiniz doğru tutuma sahip olmadığını anlar. Öte yandan, problemsiz bir şekilde birbirleriyle etkileşime girdiklerinde, birbirlerini kokladıklarında ve diğer köpeklerin onu koklamasına izin verdiğinde, köpeğinizi bir ödül ile kutlayın. Bu şekilde köpeğiniz neyin doğru ve neyin yanlış olduğunu anlar.

2. Köpeğinizin Tasmasını Gevşek Tutun

Evcil hayvanınız çok agresif ve anti sosyal davranışlarda bulunuyorsa belki de, onu çok yakınınızda tutuyorsunuzdur. Bir köpek sıkı ve kısa bir tasma hissi duyduğunda, onu bir tehlike veya bir problem ile ilişkilendirir ve bu nedenle, köpek agresif bir şekilde tepki gösterir. Köpeğinizin tasmasını çok sıkı tutarsanız, başka köpeklere yaklaşma ve onlarla arkadaşlık etme seçeneğine sahip olmayacaktır. Kontrol altında tuttuğunuzun, hayvandan ziyade durum odaklı olması gerektiğini unutmayın, fakat köpeğin hareket etme özgürlüğünü de kısıtlamayın.

3. Köpeğinizin Sosyal Olmasına İzin Verin

Evcil hayvanınız, bilinçli veya bilinçsiz olarak onu nasıl eğitmiş olduğunuza ve ona neyi aşıladığınıza göre hareket edecektir. Eğer evcil hayvanınızın yavru olduğu dönemlerde diğer köpekler ile etkileşimde bulunmasına olanak tanımadıysanız, kalabalık ortamlarda sosyal davranmaları daha zor olacaktır. Bu yüzden yavaş yavaş yapsanız bile, köpeğinizin diğer köpeklere yaklaşmasına izin vermelisiniz.
Diğer bir seçenek ise, parkların köpek dostu olan bölgelerine gitmek ve köpeğinizin yaşıtları ile etkileşimde bulunmasına izin vermektir. Eğer ki ısırmak, hırpalamak veya dişlerini göstermek gibi belirtiler gözlemlerseniz, köpeğinizin davranışlarına karşı tetikte olmalısnız. Eğer köpekler birbirlerini daha yeni tanıyorlarsa, herhangi bir olası agresif durum gözlemleyene kadar sosyalleşmelerine izin verin. Şayet anlaşamazlarsa, bu noktada hayvanları ayırmanız gerekir.

4. Evcil Hayvanınız İçin Bir Arkadaş Sahiplenin

Eğer başka bir evcil hayvanı (bir köpek ya da kedi farketmez) sahiplenme isteğiniz ve seçeneğiniz varsa, bunu yapmaktan çekinmeyin, böylece evcil hayvanınız daha arkadaş canlısı olacaktır. Pek çok durumda köpekler, kendi türleri ile etkileşimde bulunmadıkları ve onlarla paylaşımda bulunmadıkları için sosyal değildirler ve bu nedenle de onlarla oynamaya isteksizdirler. Bu süreçte binlerce sokak köpekleri veya kedilerinden bir tanesine sevgi dolu bir yuva sağlıyor olacaksınız.

5. Köpeğinizin Eğlenceye Dahil Olmasını Sağlayın

anti sosyal köpekler

Misafirleriniz geldiğinde köpeğiniz agresifleşiyor veya masanın altına gizleniyorsa, bu davranışı devam ettirmelerine izin vermemelisiniz. Peki, ne yapabilirsiniz? İlk adım olarak, köpeğinizin misafirlerinizi tanımasına yardımcı olurken, konuklarınızın da ondan korkmamasını sağlamalısınız. Ev sahibi ve köpek sahibi olarak, köpeğinizin misafirlerinize havlamasına veya onları ısırmasına engel olmak sizin sorumluluğunuzdadır.

Evcil hayvanınıza, gelen misafirlerin arkadaşlarınız olduğunu ve onu sevdiklerini anlaması için yardım edin. Köpeğiniz mobilyaların altına gizleniyorsa, bir süre çevreye alışmasını bekleyin ve sonrasında köpeğinizi yavaşça çağırmaya başlayın, böylelikle, misafirlerinizi korkutmayacak ve herhangi bir saldırıya neden olmayacak şekilde zaman kazandırabilirsiniz.

6. Köpeğinizin Daha Arkadaş Canlısı Olması İçin Sosyalleşme Derslerine Katılın

Biraz garip gelse de, köpeğinizin daha arkadaşça olmasına yardımcı olacak okullar bile var. Bu dersler, toplum merkezlerinde, özel salonlarda ve parklarda, evcil hayvan mağazalarında ve veteriner kliniklerinde sunulmaktadır.

Bu sınıflar sayesinde, köpekler diğer hayvanlar ve insanlar ile iletişim kurabilir, oynayabilir, harika zaman geçirebilir ve etkileşimlerini olumlu bir şeyle ilişkilendirebilirler. Bu sınıflar aynı zamanda utangaç köpek sahipleri, ya da arkadaş edinmede zorluk çeken insanlar için de mükemmeldir, çünkü buralarda kesin olarak oldukça iyi insanlarla tanışacaksınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.