Kedilere Nasıl İlaç Verilir?

Kedinize ilaç vermek için bu ipuçlarını izleyin. Hiçbiri işe yaramazsa, veterinerinize danışın ve ondan ne yapabileceğinizi öğrenin.
Kedilere Nasıl İlaç Verilir?

Son Güncelleme: 17 Mayıs, 2021

Kedilere ilaç vermek kolay bir iş değildir. Kediler bir ilacın tadını fark eder etmez, içerisine gizlediğiniz mamalarından onu çıkarabilirler.

İlacın doğrudan kedinin ağzına verilmesi de genellikle işe yaramayan bir yöntemdir. Bu, ancak sabırla, nazikçe ve bazen de orijinal yöntemlerle uygulanabilecek zorlu bir görevdir. Hayvan erken yaşlardan itibaren buna alışırsa her şey çok daha kolay olacaktır.

Kediyi anlamak

Kediler için rutin değişikliklerini yönetmek kolay değildir çünkü onlardan korkarlar. İlaç, her gün yutmak zorunda kaldıkları bir şey değildir ve bu nedenle bu eylem onları kolayca strese sokabilir veya korkutabilir. Bu yüzden, böyle bir durumla karşılaştığınızda aşağıdaki temel hususları aklınızda bulundurmalısınız:

  • Her zaman sakin olun ve strese kapılmayın.
  • Hayvanı zorlamayın. Bu, gelecekte benzer durumların daha da kötüleşmesine yol açacaktır.
  • Evcil hayvanınıza bağırmayın, cezalandırmayın veya vurmayın. Ona güven vermek ve rahatlamasını sağlamak için yumuşak bir sesle sakince konuşun.
  • Olumlu pekiştirme kullanın. Cezadan daha etkilidir ve gelecekteki durumlar için bir referans görevi görür.

Bunlar çok temel ipuçları gibi görünseler de, hayal kırıklığına uğramak çok kolaydır. O anda neler olduğunu anlamayan bir hayvanla karşı karşıya olduğunuzu unutmayın.

veterinerde endişeli kedi

Kedilere ilaç verirken talimatlarına bakın

Her ilaç uygulamansı için belirli talimatlara sahip olacaktır: yemekle birlikte mi yoksa aç karnına mı, şurup mu veya katı formda mı, yemekle karıştırılmalı mı, bölerek mi verilmeli, ezilmeli mi?

Veteriner hekiminizden bu talimatları istemeli ve bunlara uymalısınız, çünkü örneğin bazı ilaçlar gıda ile birlikte uygulandıklarında etkinliğini kaybedebilir. Bazı teknikler veya ebatlar, ilaçların uygulanmasını diğerlerinden daha kolay hale getirir.

Kedilere nasıl ilaç verilir?

2 temel yol vardır: yemekle beraber ve yemeksiz. İlk durumda, bu görev çok daha kolay olabilir ve eğer şanslıysanız, hayvan ilacın varlığını bile fark etmeyecektir. İkinci durumda, biraz daha zor olacaktır, ancak bunu sakin ve kendinizden emin bir şekilde yaparsanız, başarırsınız. Her iki yöntemi de inceleyelim.

İlacı yiyecekle karıştırabiliyorsanız

İlacı yiyecekle karıştırmak mümkünse, şu ipuçlarını takip edebilirsiniz:

  • Kedi soslarına veya et sularına saklayın: Soslar veya et suları, tableti veya şurubu içine kattığınızda, hayvanın kolay bir şekilde algılayamayacağı kadar baskın tada sahip kalın sıvılardır. Normalde bu yiyecekler çok lezzetlidir ve tadı ve kokusu ilacı kamufle edebilir.
  • Islak kedi mamasıyla karıştırın: soslar ve et suları gibi ıslak mama, kedinizi aldatabilecek güçlü bir koku ve tada sahiptir. En iyi sonuçlar için kedinizin favori mamasını deneyin.

Gıdaya serpin veya içinde eritin: ilaç miktar olarak çok fazla değilse, serpilebiliyorsa veya çözülüyorsa ilacı evcil hayvanınızın normal mamasına serpebilirsiniz.

İlacı yiyecekle karıştıramıyorsanız

Kedi dokunulmayı seviyorsa, ağzını nazikçe açıp tableti dilin tabanına yerleştirebilir ve ardından yutmayı teşvik etmek için boynuna masaj yaparken ağzını nazikçe kapatabilirsiniz. Bu yöntem köpeklerde kullanılana benzer, tablet çok büyükse parçalara ayırabilir ve her parça için aynı işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Suda kolayca çözülebilen bir şurup veya hapsa, bir şırınga kullanarak onu hayvanın ağzına, ağzının kenarından yanına doğru sokabilir ve şırıngayı yavaşça basabilirsiniz. Hayvanın ilacı yavaş yavaş yuttuğundan emin olun.

Ayrıca kedilere ilaç vermek için tasarlanmış, iki kulplu şırıngaya benzeyen özel gereçler bulunmaktadır. Yani, bir ucuna hapı veya şurubu koyup diğer ucunu parmaklarınızla itebilirsiniz. Bunları bir evcil hayvan mağazasından veya veteriner merkezinden satın alabilirsiniz.

kedilere ilaç vermek

Ya hiçbir şey işe yaramazsa

Eğer bu yöntemlerin hiçbiri işe yaramazsa ve herhangi bir şekilde kedinize ilaç vermek imkansızsa, durumun bir profesyonel tarafından yönetilmesi için veterinere gitmeniz gerekir. Onların deneyimleri çoğu durumda yardımcı olur. Ayrıca, ilacı vermek için herhangi bir alternatif varsa, sizi bilgilendirebilirler. İlginizi çekebilir ...

Kedinize Banyo Yaptırmanıza Yardımcı Olacak İpuçları
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Kedinize Banyo Yaptırmanıza Yardımcı Olacak İpuçları

Kedilerin suyu sevmediği oldukça bilinen bir durumdur. Su korkuları göz önüne alındığında, kedinize banyo yaptırmak için neler yapabilirsiniz?