Kediler Dokununca Neden Isırır?

Kedinizin avlanma içgüdüleri sebebiyle sizi ısırıyor olabilir ama sadece kemiriyorsa büyük ihtimalle bu bir çeşit sevgi göstergesidir.
Kediler Dokununca Neden Isırır?

Son Güncelleme: 26 Mayıs, 2019

Kedileri tanımlamak için kullanabileceğimiz birçok söz var; “sağı solu belli olmaz” belki de en uygunu olabilir. Bugünkü yazımızda kediler neden ısırır sorusunu cevaplamaya çalışacağız.

Kediler doğuştan avcıdır

Tüylü dostlarımızın dokununca bizi ısırmasının birkaç nedeni olabilir. Bu nedenleri anlayabilmek için önce kedi doğasını anlamalıyız. İlk olarak, kediler doğuştan avcıdır; avlarının izini sürme, takip etme ve yakalama konularında uzmanlardır.

Yavru kediler birbirleriyle oynarken avlanma taktikleri öğrenirler. Annesinden ve kardeşlerinden ayrıldıktan sonra bir kediyle oyun oynarken oyuncak kullanmazsanız büyük ihtimalle, ellerinizi ya da ayaklarınızı “avlamaya” çalışacaklardır.

Kedilerin sevgilerini göstermek için de ısırabileceğini bilmelisiniz. Sizden aldıkları sevgiye karşılık olarak elinizi ağızlarına almak isteyebilirler. Ancak genelde bu amaçla elinizi ısırdıklarında dişlerini kullanmazlar.

Kediler dokununca neden ısırır sorusuna verilebilecek birçok cevap vardır. Yazımızda, kedinizi severken ya da onunla oyun oynarken canınızın yanmaması için bazı bilgiler vereceğiz.

parmak ısıran kedi

Kedinizin ruh halini okumayı öğrenin

Kedinizin davranışlarına dikkat ederseniz “Artık sevilmek istemiyorum!” dediklerinde fark edebilirsiniz. Kediniz sevilmeyi kendi istemiş olsa bile, bir süre sonra sıkılırsa dokunulmak istemediğini anlatmak için sizi ısırabilir.

Isırmak dışında elinizi itebilir ya da patisiyle size doğru hamle edebilir. Bu tür hareketleri genelde yumuşakça yaptıkları için canınız çok yanmayacaktır. Kedinizin sizi ısırmasını istemiyorsanız vücut diliyle size ne dediğini anlamaya çalışın. Aşağıdaki davranışlara karşı gözünüzü açık tutun:

  • Kulaklarını geri yatırması
  • Kuyruğunu hızla sağa sola sallaması
  • Siz dokunurken kaçmaya çalışması

Kedinizi sevmek

Kedilerin tahmin edilemez doğasının yanı sıra tüm kedilerin birbirlerinden farklı olduğunu da unutmamalıyız. Her hayvanın kendine has bir karakteri vardır. Bu nedenle her kedi aynı şekilde ya da aynı yerinden sevilmekten hoşlanmaz. Birinin sevdiğinden diğeri nefret edebilir.

Her gün sabahtan akşama sevilse çok mutlu olacak kediler olduğu gibi çok az sevilmeyi tercih edecek kediler de vardır. Kedinizle iyi anlaşabilmek için hoşlandığı ve hoşlanmadığı hareketleri öğrenmelisiniz. En önemlisi, istemiyorsa sevmeye çalışmayın.

kediler neden ısırır

Bir kedinin yanaklarını ya da çene altını severken kendini geri çekmesi çok sık olmaz. Kedinin sırtını da sevebilirsiniz. Ancak her kedi karnının sevilmesinden hoşlanmaz.

Deneme yanılma yoluyla kendi kediniz için en doğrusunu bulabilirsiniz. Kedinizin dokunmanıza izin verdiği ve vermediği bölgeleri tespit ettiğiniz bu süreçte birkaç defa canınızın yanmasını göze almak zorunda kalabilirsiniz.

Kedilerin ısırmasının başka nedenleri

Kedilerimiz ve onlarla olan ilişkimiz kusursuz değildir. Arada sırada da olsa sert tepkiler verip sizi ısırmaya ya da tırmalamaya çalışabilirler. Genelde bu tür tepkiler vermelerinin sebebi kendilerini tehlikede ve korkmuş hissetmeleridir. Ek olarak, kediniz hastaysa ya da canı yanıyorsa, sevilmeye yine iyi bir tepki vermeyecektir.

Kedinizin canınızı yakmasını istemiyorsanız bu gibi durumlarda en doğrusu uzak durmaktır. Dokunmayı tekrar denemeden önce kedinizin sakinleşmesini bekleyin.

Kediniz normal kabul edilebilecek durumlar dışında ve sürekli sizi ısırıyorsa veterinerinize danışmanız gerekiyor olabilir. Kediniz yavruluğundan itibaren düzgün şekilde sosyalleştirilmemiş ya da geçmişinde bir travma yaşamış olabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.