Hayvanlar İçin En Tehlikeli İlaçlar Nelerdir?

İlaçlar hastalıkları tedavi etmek için kullanılsa da, insanların kullandığı bazı ilaçlar köpekler için çok tehlikeli olabileceği için dikkatli kullanılması gerekmektedir.
Hayvanlar İçin En Tehlikeli İlaçlar Nelerdir?
Juan Pedro Vazquez Espeso

Yazan ve doğrulayan Veteriner hekim Juan Pedro Vazquez Espeso.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Son yıllarda evcil hayvan olarak köpeklerin popülerliği giderek artmıştır. Bu artışla birlikte, bu tüylü hayvanların insanlaştırılmaya çalışılması ve her açıdan bizlere benzediklerinin düşünülmesi de kaçınılmaz olmuştur. İyi bir okur ve hayvansever olarak insanların kullandığı ilaçların hayvanlar için zaten tehlikeli olduğunu biliyorsunuz, peki ama hayvanlar için en tehlikeli ilaçlar hangileri? Gelin, aşağıdaki en tehlikeli ilaçlar listesini birlikte inceleyelim.

Kafanıza göre ilaç vermekten kaçınmanın önemi

Veterinerler, genellikle onlara danışmadan köpeğine ilaç veren sahipleri sık sık uyarmak durumunda kalırlar. Neyse ki çoğu durumda köpeğe çok zarar gelmez.

Yine de, hayvanın hayatının ciddi olarak tehlikede olabileceği anlar olabilir. Bu sebepten ötürü, asla bir veterinere danışmadan hayvanınıza ilaç vermeyiniz.

hastanedeki köpek

Streoid olmayan anti inflamatuar ilaçlar: köpekler için en tehlikeli ilaçlar

Anti inflamatuarlar, köpeklere en çok zarar veren ilaç gruplarından bir tanesidir. Köpekler için zehirleyici olmakla beraber, insanlar arasında da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu iki özelliğin kombinasyonu, bu ilaçlardan kaynaklı zehirlenmelerin ihtimalini de arttırmaktadır. Bahsettiğimiz anti inflamatuar ilaçlar genel anlamda aşağıdaki gibidir:

 • Parasetamol: Karaciğer ve böbrek yetmezliğine neden olabilir. Ayrıca kan hücrelerini de yok edebilir.
 • IbuprofenGastrointestinal problemlere ve böbrek yetmezliğine neden olabilir.
 • Asetilsalisilik asit: Belli tedavilerde veterinerler tarafından kullanılabilir. Ancak, toksik eşiği çok az olduğu için, aşırı doz böbrek yetmezliğine, kan pıhtılaşmasına, kusmaya ve birçok yan etkiye neden olabilir.

Benzodiyazepinler

Köpekler için tehlikeli ilaçlardan bahsetmişken, bu ilaç grubu da onlardan bir tanesidir. Anti inflamatuar ilaçlar kadar yaygın olmasalar da, birçok evde yaygın olarak bulunabilir. Ne yazık ki, insanlar üzerinde rahatlatıcı etkiye sahip olan bu ilaçların köpeklerde de aynı etkiye sahip olacağı düşünülmektedir.

Evcil hayvanlarda kullanımının sakıncası olmadığı onaylansa da, bu ilaçların aşırı dozu ciddi sonuçlara neden olabileceği için çok dikkatli kullanılmalıdır. Köpeklerde solunum ya da kardiyovasküler depresyon, yürümede zorluk, uyuşukluk ve birçok belirti görülebilir.

Bu ilaçlar arasında şunlar yer alır:

 • Diazepam
 • Lorazepam
 • Klonazepam

Serotonin gerialım inhibitörü

Serotonin diğer şeylerin yanı sıra, ruh halini ve kaygıyı düzenlemekten sorumlu olan bir nörotransmitterdir. Bu ilaçlar doğrudan nörotransmitter üzerinde etki ederek kandaki konsantrasyonunu arttırır.

İnsanlar için bu tür ilaçlar anksiyete ve depresyon tedavisinde kullanılmaktadır. Bu ilaçlar köpekler üzerinde kullanılabilse de, her zaman dikkatli olunmalı ve veteriner bilgisi dahilinde olmalıdır.

Bu ilaçlardan kaynaklanan zehirlenmeler, kusma, kasılma, uyuşukluk ve hatta komaya neden olabilen sözde serotonin sendromuna neden olmaktadır. Ancak, veteriner bilgisi dahilinde yapılan tedavilerde hastalığın seyri genelde olumlu sonuçlanmaktadır.

Bu ilaçların neden olduğu zehirlenmeler arasında:

 • Sitalopram
 • Escitalopram
 • Paroksetin
 • Fluoksetin
 • Fluvoksamin
 • Sertralin

D vitamini takviyeleri: ilginç bir şekilde köpekler için en tehlikeli ilaçlar arasında

Kulağa garip gelse bile, bu tür takviyeler köpekler için çok tehlikelidir. D vitamini vücudun düzgün çalışması için gerekli bir vitamindir. Ancak hayattaki her şey gibi, fazlası tehlikeli olabilir.

D vitamini zehirlenmesi kusmaya, iştah kaybına, anoreksiye ya da sık idrara neden olabilir. Köpeklerde bu zehirlenme sıklıkla insan tüketimine bağlı olarak ortaya çıkar. Ayrıca, bazı mamaların içerdikleri toksik D vitamini dozları nedeniyle de köpekler için zehirleyici olduğu ortaya çıkmıştır. Oluşturdukları risklerden ötürü piyasadan bu tür mamalar toplatılmıştır. 

köpekler için en tehlikeli ilaçlar

Son olarak, köpekler için en tehlikeli ilaçları öğrendiğimize göre, kendi başımıza hayvanlara ilaç vermememiz gerektiğini de öğrenmiş olduk. Diğer yandan köpeklerin meraklı doğalarını göz önünde bulundurarak gerekli önlemleri almak ve zararlı ilaçları onların erişemeyeceği yerlerde tutmak da bizim görevimizdir. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Daza, M. & Ayuso, E. (2004). Medicamentos que podrían poner en riesgo a los perros. Rev. AVEPA, 24(4), 231-239.
 • Cortadellas, Ó. (2012). Uso racional de AINE en el perro. Argos: Informativo Veterinario, (140), 46-48.
 • Martinez, J. M. A., Melo, C. J. B., Garcia, G. K. M., Muñoz, M. F. M., & Velasquez, C. A. C. (2016). Principales hábitos de medicación por los propietarios de caninos que acuden a consulta veterinaria en Pasto, Nariño, Colombia. Revista Colombiana de Ciencias Químico-Farmacéuticas, 45(1):92.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.