Köpek Sırları: Köpeğinizin Sağlığı Hakkında Size Söylemediği 10 Şey

Evcil hayvanınızı gürültü seviyesinin çok yüksek olduğu yerlere götürmemeye çalışın ve evinizde evcil hayvanınızın sağlığını etkileyebilecek seslerden kaçının.
Köpek Sırları: Köpeğinizin Sağlığı Hakkında Size Söylemediği 10 Şey

Son Güncelleme: 23 Ekim, 2021

Köpekler, başlarına gelenleri ifade etmek için farklı yollar kullanırlar. Vücut dillerini deşifre ederek köpeklerin dünyasına ve özellikle de yaşayabilecekleri sağlık sorunlarına erişebilirsiniz. Ancak, köpeğinize çok fazla zarar verebilecek bazı durumlar vardır ve bunları fark etmeyebilirsiniz. Herhangi bir rahatsızlığı önlemek için, evcil hayvanınızın sağlığı hakkında sizinle bazı köpek sırlarını paylaşacağız.

Köpek sırları

terlik köpeği

Yüksek seslere dayanamıyorum! Köpekler çok yüksek sesler duyduklarında çok acı çekerler. İnsanlar sadece insanları değil hayvanları da ciddi anlamda etkileyen gürültülü bir ortam oluşturmuşlardır.

İnsanlar 20-20.000 Hz arasındaki sesleri duyar. Köpekler iki kat daha yüksek sesle duyar; 55.000 Hz’e kadar olan sesleri duyabilirler. Evcil hayvanınızı gürültü seviyesinin çok yüksek olduğu yerlere götürmemeye çalışın ve evinizde evcil hayvanınızın sağlığını etkileyebilecek seslerden kaçının.

Hırladığım için beni azarlama! Çoğu zaman evcil hayvanınız size tehdit altında hissettiğini söylemek için hırlayabilir. Köpeklerin hırlamalarıyla iletişim kurduğunu unutmayın. Bu ifadeler, küçük arkadaşınızın stresli veya tehdit altında olduğu anlamına gelebilir. Hırıltısını düzeltmeye çalışırken elde edeceğiniz tek şey evcil hayvanınızın korkusunu artırmak olacaktır.

Artık daha yaşlıyım ve sinir sistemim gençliğime göre daha hassas. Bu noktayı unutmayın! İnsanlarda olduğu gibi, bir köpeğin sinir sistemi, olgunlaştıkça daha hassas hale gelir. Eskiden onlara ilginç gelen şeyler artık can sıkıcı ve stresli olabilir. Bu nedenle gürültülü, kalabalık ortamlarda yürümekten kaçının. Belki de bu aşamada evde kalmayı tercih ederler.

Daha fazla ipucu…

pençedeki tırnakları kesmek

Rahmimi düşün! Veterinerinize evcil hayvanınızın rahminin alınması gerekip gerekmediğini sorun. Yumurtalıkların alınması gibi daha az invaziv bir prosedür, genellikle etkili bir kısırlaştırma yöntemi olarak kullanılır.

Bahçeyi çok seviyorum! Köpekler çimlerde olmaktan gerçekten zevk alırlar. O güzel yüzeylerde otlamayı ve uzun süre kalmayı severler. Ancak köpeklerin genellikle ot yemeyi sevdiğini anlamak önemlidir ve bu nedenle çimlerin pestisit içermediğinden emin olmanız gerekir.

Pençe sökmeye hayır! Bu, tırnakları kesmekle aynı şey değildir. Pençe sökme, kedi ve köpeklerde kullanılan istilacı bir tekniktir. Hayvanların tırnaklarının çıkarıldığı ameliyattan oluşur. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu işlem evcil hayvanlar için çok acı vericidir ve tavsiye edilmez.

Çok nadir durumlarda ve bir yaralanma veya tümör gibi çok güçlü tıbbi nedenlerden dolayı, bir veteriner bu işlemi köpeklerin pençeleri üzerinde önerebilir. Ama bu oldukça nadirdir.

Köpek pençelerinin bir kişiye veya başka bir hayvana zarar vermek amacıyla tasarlanmadığını unutmayın. Bazen kendilerini korumaya çalıştıkları veya oyun oynadıkları için tırmıklayabilirler.

Bazı durumlarda, bazı evcil hayvan sahipleri, köpekler bahçelerinde çukurlar kazdıkları için pençe sökmeye yönelirler. Hatırlamamız gereken bir şey, hayvanların bizim yapmalarına izin verdiğimiz şeyleri yapacak olmalarıdır. Onları yürüyüşe ve düzenli egzersize çıkarırsak, eve gelip mışıl mışıl uyurlar. Bu nedenle, evcil hayvanlarda bu tür ağrılı müdahale haklı değildir.

O fırçayı sevmiyorum! Evcil hayvan mağazasından herhangi bir fırça veya tarak satın alabilirsiniz. Ancak, küçük arkadaşınız için en uygun olanı seçmelisiniz. Örneğin kıllı bir fırça ölü tüyleri temizler.

Hmm… bana çok fazla yemek veriyorsun. Dengeli bir diyet, sağlığın bir işaretidir. Köpeğinizin yiyecek dilenmesine izin vermeyin ve onu günde en az iki kez besleyin.

Unutma, benim sindirim sistemim seninkinden çok farklı. Üzüm veya kuru üzüm gibi meyveler bir köpeğin böbreklerine zarar verebilir. Diğer tehlikeli yiyecekler arasında çikolata, kahve, fındık ve avokado bulunur.

Beni çiğ bir diyete geçirirsen, dişlerim çatlayabilir veya bakteriyel bir enfeksiyonla karşılaşabilirim. Evcil hayvanınızın diyetine dikkat edin ve ihtiyaçlarına uygun bir yemek planı seçin.

Umarız bu köpek sırları sizin için faydalı olmuştur!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.