Köpeklerin Vücut Dili Nasıl Okunur?

En iyi tüylü arkadaşınızı yorumlamak kolay görünebilir, ancak köpeklerin vücut dili onlarla yıllarca yaşadıktan sonra bile karmaşıktır. İşte her sahibin bilmesi gereken bazı ipuçları.
Köpeklerin Vücut Dili Nasıl Okunur?

Son Güncelleme: 01 Haziran, 2021

O süper sevimli yüzü yaptıklarında kesinlikle köpeklerin vücut dili ile ne demek istediklerini anlayabilirsiniz. Muhtemelen ne zaman üzüldüklerini de tam olarak biliyorsunuzdur. Ancak dikkatli olun, bazı şeylerin göründüğü gibi olmadığı zamanlar vardır.

Aşağıdaki satırlar, köpeklerin farklı durumlarda uyum sağladıkları hareketlerin ve duruşların temel özelliklerinin bir incelemesidir. Elbette bazıları faydalı olacaktır, bu yüzden kontrol edin.

Köpeğinizin vücut dili

Hayvanın vücudunun her bir parçasını ayrı ayrı analiz ederek başlamalısınız. Normalde, tavırlarını bütün vücutlarını kullanarak ortaya çıkarırlar, ancak her köpekteki bireysel farklılıklar nedeniyle – sakat kalmış olanlar gibi, bunları tanımlamak için başka nereye bakılacağını bilmek önemlidir.

Kuyruk

Bu, bir hayvanın ruh halini yorumlamak için insanların en çok baktıkları vücut kısmıdır. Kuyruk sallamak genellikle neşe olarak tanımlanır, ancak buna dayanarak duyguları tahmin etmek o kadar kolay değildir.

 • Kuyruk sallamak heyecanı gösterir, ancak sevinç veya gerginlik olabilir. Heyecan arttıkça hız da artar.
 • Kalça hareketinin eşlik ettiği rahat salınım, neşeyi ve eğlenceli bir tavrı gösterir.

Kuyruğun diğer hareketleri:

 • Kuyruğun sertliği ve hareketsizliği, bir tehdit karşısında gerginlik gösterir.
 • Sallanan veya sallanmayan dik bir kuyruk güvenliği gösterir.
 • Kuyruğun ucu karına değene kadar kuyruğu bacakların arasına sıkıştırmak korkuyu ortaya çıkarır.

Kulaklar

Yüzün geri kalanıyla uyum içinde olan kulaklar, ruh hallerini aktarmada oldukça etkileyici olabilir. Ancak, her birine ayrı ayrı baktığınızda aşağıdakileri gözlemleyebilirsiniz:

 • Geriye dönük olmak korku, güvensizlik ve hatta savunmacı saldırganlığın bir işareti olabilir. Genel yatıştırma duruşları içinde de görülebilir.
 • İleriye dönük olmak uyanıklığı, ilgiyi veya güveni gösterir. Öyle ya da böyle, bu pozdaki köpekler, onlara bakanlarla ilgileniyor.

Kulakların morfolojisi köpekten köpeğe büyük ölçüde değiştiğinden, kulaklarının her birinin nereye işaret ettiğini bilmenin en iyi yolu, tabanına bakmaktır. Bu, özellikle büyük, sarkık kulaklara sahip köpekler için kullanışlıdır.

Ağız

Bu, köpek vücut dilindeki en etkileyici yüz öğelerinden bir diğeridir. Köpekler dişlerini çıkardıklarında bunun bir tehlike olduğunu kim anlamaz ki? İşte en yaygın köpek ağız hareketleri:

 • Dilin dışarıda olduğu rahat ve açık bir ağız, genellikle gevşemiş vücut tutumlarının bir parçasıdır.
 • Kapalı bir ağız, vücudun geri kalanıyla birlikte gevşeme veya gerginliği gösterebilir.
 • Köpeğin ne tür bir gerginlik hissettiğine karar vermede dudak köşeleri son derece önemlidir. Belirgin bir şekilde geri çekilen, genellikle korku veya yatıştırmadır. Hayvan dişlerini gösteriyor mu? Savunma saldırganlığını gösterebilir.

Bir köpeğin vücut dilinde gözler

Bir köpeğin gözlerini analiz ederken dikkate alınması gereken iki unsur vardır. Birincisi ne kadar geniş oldukları ve neye baktıklarıdır. Açıklık ne kadar genişse, gerginlik o kadar fazla olur. Göz akını görebiliyorsanız, köpek korku veya dehşet içinde demektir. Tersine, gevşedikleri zaman gözleri kısılacaktır.

Sabit bir bakış, uyanıklık, avlanma tutumu veya tehdit anlamına gelebilir. Güvensizlik veya korku gibi tam tersi bir durumu başka yöne bakarak göstereceklerdir. Bu korkutucu olana bakmayacakları anlamına gelmez, ancak bunu gözlerinin kenarından ve hızlı bir bakışla yapacaklardır.

Vücut duruşu

Hayvanın genel duruşunun bazen yanlış anlaşılması kolaydır. Bu nedenle, vücudunun geri kalanından gelen sinyallerle birlikte okumak gerekir. Bunun nedeni, her duygu için bir pozisyona sahip olmalarıdır; bu, köpeklerde vücut dilinin temelidir.

Genel olarak, köpek ne kadar dikse, o kadar güvende hisseder. Bunun hakimiyetle ilgisi vardır. Çömelen ve hatta karnına yaslanan bir köpek teslimiyet gösteriyordur. Bunu diğer köpeklerin saldırmasını engellemek için yaparlar.

Diğer ilginç sinyaller:

 • Ağırlıklarının öne doğru eğilmesi, özellikle sosyal açıdan genellikle bir ilgi işaretidir.
 • Ağırlıklarının geriye doğru eğilmesi bunun tersini gösterir: Katıldıkları etkileşim, durum veya nesneden kaçınma
 • Hafifçe kaldırılmış bir ön bacak uyarılmışlığı veya güvensizliği gösterir
 • Gövdenin yere yakın olması ve arka kısın yükseltilmiş olması da oyun duruşudur

Köpeklerin vücut dili – sakinliğin belirtileri

Sonuç olarak, köpek arkadaşınızın genel olarak belirli tutum ve duyguları nasıl gösterdiğine dikkat edin. Bunu yapmak için sakinleştirici sinyalleri bilmelisiniz – çatışmadan kaçınmayı amaçlayan bir dizi hareket ve jest. Bazıları, yukarıda okuduğunuz itaatkar duruşlar gibi, apaçıktır, ancak diğerleri o kadar değildir.

Genel olarak, durumdan rahatsız olan bir köpek, diğer şeylerin yanı sıra bakışlarını kaçırabilir, yüzünü koklamaya çalışırken başını çevirebilir, ağzını hızla ve tekrar tekrar yalayabilir, esneyebilir ve diğer şeylerin yanı sıra sert bir duruş sergileyebilir. Bu sinyalleri göz ardı etmek agresif bir tepkiyi tetikleyebilir, bu yüzden bunların farkında olmak önemlidir.

karanlıkta korkmuş küçük köpek

Gördüğünüz gibi, köpeğiniz birkaç vücut sinyali verebilir. Hepsine aşina mısınız? İyi bir anlayış, iyi bir birliktelik köpeğinizle birçok güzel zaman geçirme olanağı sağlar. İlginizi çekebilir ...
Köpeğinizin Ne Düşündüğünü Anlamak
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Köpeğinizin Ne Düşündüğünü Anlamak

Köpeklerin nasıl sevgi gösterdiklerini ve bir şey isteme yöntemlerini öğrenmemiz gerekir. Bunları anlamanız için onun ne düşündüğünü anlamak önemli...