Logo image
Logo image

Kediler ve Havai Fişekler: Kediler Neden Yüksek Sesleri Sevmez?

3 dakika
Kediler genellikle gök gürültüsü veya havai fişek gibi yüksek seslerden korkarlar. Bu durumlarda genellikle saklanırlar. Ne yazık ki onlar için bu tür korkular çoğu zaman anksiyeteye yol açar.
Kediler ve Havai Fişekler: Kediler Neden Yüksek Sesleri Sevmez?
Son Güncelleme: 10 Şubat, 2021

Köpeklerin yüksek seslerden nasıl korktuğunu ve bu seslerin hassas işitme yetilerine kadar zarar verebileceğini sık sık duyarız. Köpekler bu durumdan gerçekten rahatsızlık duyarlar, hatta bazıları anksiyete ve farklı türlerde fobi geliştirir. Birçok kedinin de havai fişeklerden ve gök gürültüsü gibi diğer yüksek seslerden de korktuğunu ise bilmiyor olabilirsiniz. Bu yüzden bugün size kediler ve havai fişekler hakkında her şeyi anlatmak istiyoruz.

Kedinizi neyin rahatsız ettiğini biliyorsanız, zamanı geldiğinde ne yapmanız gerektiğini bildiğiniz için kendinizi iyi hissedeceksiniz. Ayrıca onlara nasıl yardım edeceğinizi bilmek, aranızdaki  bağı daha da geliştirecektir.

Kedilerinizin gerçekten havai fişeklerden korkup korkmadıklarını merak edebilirsiniz. Evet, korkuyorlar! Havai fişekler ve diğer yüksek sesler kedileri de köpekler kadar rahatsız eder. Kediler rutinlerden, huzur ve sessizlikten hoşlanırlar. Ve bu sessizlik yüksek seslerle, özellikle de havai fişeklerle bozulduğunda, dünyaları kötü bir şekilde sarsılır.

Tıpkı köpeklerde olduğu gibi, bir kedi havai fişek veya diğer alışılmadık yüksek sesler duyduğunda, savaş ya da kaç tepkisi gösterecektir. Bununla birlikte, her kedi farklıdır ve bazı kediler titreyerek, panik içerisinde davranarak veya sessiz ve ürkmüş miyavlamalar şeklinde gösterdikleri fobiler ve anksiyeteler geliştirebilirler.

Kediler ve havai fişekler – onlara nasıl yardım edebiliriz

Some figure

Ülkece kutlanan özel günlerde veya başka herhangi bir kutlamada, kedinizin yüksek seslere maruz kalmasını önlemek için önlemler alın. Ayrıca, aşağıdakileri de unutmayın:

  • Kendilerini güvende hissetmeleri için tırmanabilecekleri yüksek yerler oluşturun. Bilinmeyen bir nedenden dolayı, yüksek yerlerde bulunmak kedilerin kendilerini güvende hissetmesini sağlar. Belki de tüm olanları yukarıdan gözlemleyebildikleri ve bu nedenle kendilerini tehdit altında hissetmedikleri için. Dahası, battaniye veya oyuncak gibi kişisel bir eşyanızı o noktaya bırakın. Böylece onlar size ait olan eşyayı görür ve bu şekilde kendilerini korunmuş hissedebilirler.
  • Tüm pencereleri, perdeleri veya panjurları kapatın. Kedinizin oldukça keskin bir işitme duyusuna sahip olduğunu unutmayın. Pencereleriniz ses geçirmez veya çift camlı olsa bile, yüksek sesleri tamamen bastırmak için yeterli olmayabilir.
  • Her zamanki saklanma noktalarına zaten aşina iseniz, takılıp düşmemeleri veya kendilerine herhangi bir şekilde zarar vermemeleri için yollarındaki engelleri kaldırın.
  • Onları normalde olduğu gibi her zamanki yerlerinde besleyin. Yiyeceklerini ceza olarak saklamayın veya dışarı çıkmalarını sağlamak için ödül olarak kullanmayın. Onlara zaman verin ve rahatlamaları için bekleyin. Yeterince güvende hissettiklerinde dışarı çıkacaklardır.
  • Onları azarlamayın. Korkuları içgüdüseldir ve bu konuda yapabilecekleri pek bir şey yoktur. Onları azarlamak yalnızca daha endişeli hissetmelerine neden olur.

Korkmuş kediler için daha fazla ipucu

Some figure
  • Kedinizin havai fişeklerden korktuğunu fark ederseniz, onu sakinleştirmek için yerinden kaldırmaya çalışmayın. Onları istekleri dışında tutmayın veya herhangi bir şekilde kısıtlamayın. Bahsettiklerimizin yanı sıra, kaçacakları bir yer olmadığını hissedebilirler ve köşeye sıkışmış hayvanlar tehlikelidirler. Ayrıca, eğer onları sakinleştirmeye çalışırsanız, bu davranışınız onların bu tür bir davranışın normal olduğuna inanmalarına yol açacaktır. Bu nedenle, dikkatinizi çekmek için bir sonraki sefere bunu daha da abartabilirler.
  • Onlarla yumuşak bir tonda ve dokunmadan konuşun. Her şeyin yolunda olduğuna ve endişelenmek için bir neden olmadığına dair onlara güven verin. Onlara yanlarında olduğunuzu gösterin ve soğukkanlı bir şekilde hareket edin, böylece bu tutumun doğru olduğunu anlarlar. Hayvanlar, duygularınızı okumada ustadır ve endişelenmediğinizi gördüklerinde sakinleşeceklerdir.
  • Mümkünse onların saklandıkları yerde onlara katılın. Size yaklaşmasalar bile sizin yakınlarda olduğunuzu bilecekler ve bu nedenle güvende ve korunmuş hissedeceklerdir.
  • Kapıları ve pencereleri açarken dikkatli olun ve dışarı çıkabilecekleri diğer noktaları gözlemleyin. Korktukları için kaçmaya çalışabilirler.

Kedinizin havai fişek korkusu konusunda fazla endişelenmeyin, bu normaldir. Yanlarında olun ve bu durumu daha rahat bir hale getirmek için onlara mümkün olduğunca güven verin.

Bilmiyor olabilirsiniz ama piyasada kedinizin sevdiği kokuları kullanarak rahat bir atmosfer yaratabileceğiniz bazı ürünler var. Bu ürünler anksiyetelerini gidermeye yardımcı olabilir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.