Kedinizin Pençelerini Asla Sökmeyin

Kedinizin pençelerini asla sökmemeniz gerekmesinin nedenlerini keşfedin. Kediler doğal olarak dışkılarını gömmek için pençelerini kullanmaya eğilimlidirler.
Kedinizin Pençelerini Asla Sökmeyin
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Hepimiz bir kedinin pençelerinin kedi doğasının bir parçası olduğunu duymuşuzdur. Kediler pençeleriyle avlanır, oyun oynar, bölgelerini işaretler, yürür ve tırmanırlar. Bu yazıda, kedinizin pençelerini neden asla sökmemeniz gerektiğini açıklayacağız.

Peki kedinizin pençelerini söktüğünüzde?

Kedinizin pençelerini sökmek istiyorsanız, riskler olduğunu göz önünde bulundurun. Pençelerin sökülmesi, her bir parmağın son kemiğinin ampütasyonudur ve uzun süreli topallık ve davranış problemleri riskini beraberinde getirir.

Çoğu insan pençe sökmenin kedinin tırnaklarını ortadan kaldıran basit bir süreç olduğunu düşünür. Maalesef ki işin aslı bu değildir. Bu ameliyattan sonra kediler sakat olur ve tırmanma veya oyun gibi günlük aktiviteleri gerçekleştiremezler.

Pençelerin sökülmesi çok acı vericidir ve bir kedinin ayağının zeminle buluşma şeklini değiştirir. Pençe sökmenin tıbbi dezavantajları arasında pençede ağrı, enfeksiyon, doku ölümü, topallık ve sırt ağrısı bulunur.

Savunma mekanizmaları

kedinizin pençeleri savunma mekanizmasıdır

Bir kedinin pençelerinin, onları diğer hayvanlardan veya yırtıcılardan gelen saldırılara karşı korumak için araçlar olduğunu unutmayın. Tırmalama normal bir kedi davranışıdır. Kediler, pençelerinden ölü kabukları atmak, bölgelerini işaretlemek ve kaslarını germek için tırmalarlar. Pençeleri sökülmüş kedilerin anksiyete ve saldırganlık gibi davranışlarını değiştiren farklı sorunlar geliştirmesi oldukça yaygındır.

Birçok ülke pençe sökme prosedürlerini ciddi şekilde kısıtlamaktadır ve çoğu veteriner hekim bu prosedürü uygulamayı reddedecektir.

Yıkıcı tırmalama: önleme ve çözümler

Bir arada yaşama

Sahipleri, kedilerinin evde her şeyi tırmalamasından endişe ederler. Kedi sahipleri, kedilerin pençelerini nasıl kullandıkları ve kedinin onları keskinleştirmesi için edinilebilecek unsurlar hakkında iyi bilgilendirilmelidir.

İnsanlar ve kedilerin bir evde bir arada yaşamalarının mümkün olduğunu unutmayın. Kedinizin evde mobilyaları yok etmemesini kolayca sağlayabilirsiniz.

Kediler tırmalamaya başladıklarında genellikle yaklaşık 8 haftalıktırlar. Bu, yavru kedinizi tırmalama direği kullanmak için ve tırnaklarının kısaltılmasına izin verecek şekilde eğitmek için ideal zamandır. Unutmayın, kedinizin tırnaklarını düzenli olarak kısaltmalısınız.

Kedi tırmalama direği

Neden evde stratejik noktalarda tırmalama direklerimiz olmalıdır? Kedinizin tırnaklarını kısaltmak tercih edilen bir şey midir?

Bir yandan, eve birkaç tırmalama direği yerleştirmek, kedilerin daha az arzu edilen yerleri tırmalamasını önleyecektir.

Tırmalama direğini, keskinleştirme egzersizini yaparken kedinizin iyi gerilmesine izin verecek kadar sağlam ve uzun bir dikey konuma yerleştirmelisiniz.

Ne kadar erken olursa, o kadar iyidir! Kedinizi yavru olduğu zamandan itibaren tırmalama direğini kullanmaya teşvik edin. Küçük bir yavru kedi için tırmalama direğine alışmak yetişkin bir kedinin alışmasından çok daha kolaydır.

kedi ve tırmalama tahtası

Tırmalama direkleri genellikle farklı dokulara sahiptir. Kedinizin hangisini en çok sevdiğini görmek için test edebilirsiniz. Bazen daha yumuşak bir alanı sürtünmek için, pençeleri için ise daha sert bir alanı tercih ederler.

Farklı açıları da deneyebilirsiniz. Bazı kediler tırmalama direğinin tamamen dikey olmasını sevmezler ve bir tür rampayı tercih ederler. Birçok tırmalama tahtası farklı şekiller ve konumlar sunar.

Evde birden fazla kedi olması durumunda, kedilerin bölgelerini tırmalama direğini tırmalayıp kokularını bırakarak işaretlediğini bilmelisiniz.

Evde her kedi için en az bir tırmalama direğine, ideal olarak ise iki veya daha fazla tırmalama direğine sahip olmalısınız. Tırmalama direklerine düzenli olarak kedi otu serpiştirerek kedinizi onları kullanmaya teşvik edin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Fritscher, S. J., & Ha, J. (2016). Declawing has no effect on biting behavior but does affect adoption outcomes for domestic cats in an animal shelter. Applied Animal Behaviour Science. https://doi.org/10.1016/j.applanim.2016.04.023
  • Rollin, B. E. (1998). An ethicist’s commentary on the case of the cat who fractures both legs after a declaw. The Canadian Veterinary Journal. La Revue v??T??Rinaire Canadienne.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.