Köpeklerde Hırlama - Sebepleri

Köpekler neden hırlar? Aslında, sadece bizimle iletişim kurmaya çalışıyorlar. Soru şu ki, size ne anlatmaya çalıştıklarını biliyor musunuz?
Köpeklerde Hırlama - Sebepleri
Ana Díaz Maqueda

Yazan ve doğrulayan biyolog Ana Díaz Maqueda.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerin inandığımızdan çok daha karmaşık olduğunun farkındayız. Köpeklerin neden bu şekilde davrandıkları hakkında birçok çalışma vardır. Bu harika bir haber çünkü bir gün bize ne anlatmaya çalıştıklarını anlayabileceğiz. Köpeklerde hırlama, iletişim kurmak için kullandıkları birçok yolun sadece küçük bir parçasıdır.

Hırlama bir tür saldırganlık gibi görünür ve genellikle bunun karşısında bir suçlamada bulunmaya veya bu davranıştan onu caydırmaya çalışırız. Tabii ki, bu sadece bir durumu daha da kötüleştirir çünkü hayvanın bize ne anlatmaya çalıştığını gerçekten dinlememiş oluruz.

Böylece, birini ısırıp, en kötü durumlarda terk edilebilecek, damgalanabilecek ve hatta en kötü vakalarda ötanazi yapılabilecek agresif bir köpek elde ederiz. Bu durum sadece belirli ırkların etrafındaki veya genel olarak köpeklerle ilgili klişeleri beslemeye devam ediyor.

Köpeklerde hırlama saldırganlık anlamına mı geliyor?

Köpeklerde hırlama sadece saldırganlık ile ilgili değildir. Bu, köpek davranışının birçok formunun sadece bir parçasıdır ve bunu çoğunlukla iletişim kurmak için yapıyorlar. Duruma, bir köpeğin eğitimi, karakteri veya duygusal sorunları ve geçmiş deneyimlerine bağlı olarak, bir hırlama aşağıdakilerle ilgili olabilir:

Gördüğünüz gibi, köpeklerde hırlama aslında olumlu olabilir. Birçok köpek oyunlar sırasında ve aynı zamanda diğer köpeklerin veya insan arkadaşlarının etrafında hırlar ve havlar. Bu nedenle, hırlamaları bir tehdit değil, oyundan zevk almanın bir parçasıdır.

Kaynakların savunulması

Bir köpeğin hırlamasının birçok nedeninden biri, yiyecek, oyuncak veya değerli olduğunu düşündüğü diğer nesneler gibi kaynaklarını savunmaktır. Çoğu sahip, bu olduğunda sinirlenir ve hatta hayvanın koruduğu şeyi ondan uzaklaştırır.

Durum aslında bu değildir. Köpeğin bu tür bir durumda hissettiği tek şey, sahibinin kendisi için çok değerli bir şeyi alıp götürdüğüdür. Böylece, sahipleriyle olan bağları zayıflar. Sonra, hayal kırıklığı yüzünden, köpek ısırabilir bile.

Böyle bir şeyle başa çıkmanın en iyi yolu, köpeğin o öğeye olan ilgisini kaybetmesini sağlamaktır. Örneğin, köpeğin çok değer verdiği bir oyuncağı elinden almayın. Aksine, onlara sevecekleri diğer oyuncakları verin. Bunun nedeni, hayvanların çok fazla oyuncağa sahip olması durumunda oyuncakların değerlerini kaybetmesidir.

kemiğini savunan köpek

Köpeklerde hırlama, ısırmak üzere oldukları anlamına mı gelir?

Herhangi bir köpek ısırabilir ve hırlama her zaman bunun başlangıcı değildir. Bir köpeğin hırladığı ve sonra uzaklaştığı zamanlar da vardır. Gördüğünüz gibi, bu bir iletişim şeklidir.

Aksine, hırlamaya neden olan uyaran ortadan kaldırılmazsa, köpek ısırır. Ancak, köpekler aslında vücut dilleri aracılığıyla ne zaman ısıracaklarını anlatırlar. Onları bir şeylerin gerçekten rahatsız ettiği açıktır.

Bu nedenle, köpeklerin nasıl iletişim kurduğunu ve size anlatmaya çalıştıkları şeyi bilmek önemlidir. Ne yazık ki, birçoğu önceki davranışlarından bazılarını, bizim üzerimizde bir etkisi olmadığını fark ederek uygulamayı bırakırlar ve ısırabilirler.

rahatsız olan köpek

Köpekler hırlamaktan caydırılabilir mi?

Bir köpeğin, doğanın bir parçası olarak asla hırlamadığını iddia edemeyiz. Her ikisi de doğal bir iletişim biçimidir ve bunu yapmaları normal ve sağlıklıdır. Her zaman olduğu gibi, aşırı hırlamanın veya havlamanın normal olmadığını unutmayın, bu yüzden onlara dikkat edin.

Anksiyete, stres, hayal kırıklığının yanlış yönetimi ve bir köpeğin maruz kalabileceği diğer problemler hırlama gibi bir davranışı teşvik eder. Bu nedenle hırlamayı düzeltmeye çalışmayın. Bunun yerine, evcil hayvanınızın bu davranışının nedenine bakın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Arias, M. (2009). Caso clínico de agresividad canina por conflicto social dirigida a miembros de la familia. Clínica veterinaria de pequeños animales: revista oficial de AVEPA, Asociación Veterinaria Española de Especialistas en Pequeños Animales, 29(4), 0217-226.
  • Damián, J. P., Belino, M., Rijo, R., & Ruiz, P. Etología clínica canina, agresividad y el cimarrón uruguayo. al perro cimarrón uruguayo, 37.
  • Elgier, Á. M., Jakovcevic, A., Mustaca, A. E., Bentosela, M., & Barrera, G. (2009). Problemas de comportamiento en los perros domésticos (canis familiaris): aportes de la psicología del aprendizaje. Revista de Psicología, 18(2), ág-123.
  • Rugaas, T., & Ramos, B. P. (2005). El lenguaje de los perros: las señales de calma. Kns ediciones.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.