Hasta Kediyle İlgilenmek: Diyet ve Beslenme

Her kedinin kendi özel ihtiyaçlarına uygun tasarlanmış bir diyeti olmalıdır. Bu özellikle de özel bir beslenme ihtiyacı olan hasta kediler için çok önemlidir.
Hasta Kediyle İlgilenmek: Diyet ve Beslenme

Son Güncelleme: 09 Ekim, 2020

Her kedi aynı çeşit ya da aynı miktar mamayı tüketmek zorunda değilidir. Kedilerin diyetleri yaşına, kilosuna, cinsiyetine ve sağlık durumuna göre değişecektir.

Yani kedi mamasını seçerken her kedinin mevcut durumu göze alınmalıdır. Özellikle de hasta kediyle ilgilenmek söz konusu olduğunda, beslenmeye dikkat edilmesi hastalığın tedavisi ve kontrolünde çok önemli bir noktadır.

Hasta kediniz için doğru diyeti seçmenin önemi

Kedi ve köpeklerin; bazı hastalıkların yarattığı sorunları iyi yönetebilmek, ilerlemesini yavaşlatmak ya da gelecekte olabilecek problemleri önlemek için dikkatlice kontrolü sağlanan bir diyet uygulaması gerekir.

Bazı kilit besin maddelerinin olması veya olmaması, yüksek ya da düşük kalorili olması veya özel bir beslenme kompozisyonundan oluşması gibi konular kedinin yaşam kalitesinde kritik rol oynar.

Böbrek hastalığı olan bir kediyi beslemek

Kedilerde renal problemlere oldukça sık rastlanır ve özel bir beslenme yönetimi ile böbreklerdeki hasar azaltılmaya çalışılır. Bu durumda kedinin mamasındaki protein, fosfor ve sodyum miktarına kısıtlama koyulmalıdır.

Böbreklere kan akışını arttırması için omega-3 yağ asidi ile B kompleks vitaminleri de ekleyerek renal diyeti destekleyebilirsiniz. Ayrıca enerji düzeyini korumak için karbonhidrat oranını arttırabilir ve böbreklerdeki gerginliği atmak için protein metabolizmasını azaltabilirsiniz.

Hasta kediyle ilgilenmek: diyabeti olan kediyi beslemek

Diyabet mamaları protein ve lif bakımından zengin, karbonhidrat ve yağ açısından düşüktür. Bu diyette obeziteyi önlemek ve kandaki şeker seviyesini azaltmak hedeflenir. Bazı durumlarda kedi sahipleri kedinin insülin salınımını harekete geçirmek için arjinin takviyesi de verebilir.

Eklem problemi olan kedileri beslemek

Yaşlı kedilerde eklem problemlerine yatkınlık çok sık görülür. Eklem ağrılarını azaltmak ve dejenerasyonu yavaşlatmak için uzmanlar, anti-enflamatuvar etkisi olan omega-3 ve omega-6 yağ asitleri bakımından zengin mamaları öneriyor. Eikosapentaeonik asit ve diğer kıkırdak öncülleri de mamaya koruyucu olarak eklenir.

Eklem sağlığı için özel yapılan mamalar genelde yağ ve enerji bakımından düşüktür ve sağlıklı kiloyu korumak adına L-Karnitin ile desteklenmiştir.

Obezite eklemlere gereksiz yük bindirir, ağrıları arttırır ve çeşitli rahatsızlıklara yol açar. Bu yüzden, diyabet mamalarında protein, kalsiyum, fosfor ve sodyum azaltılır ki yaşlı kediler için ideal bir beslenme olsun.

hasta kediyle ilgilenmek

Hasta kedinin diyetini dikkatlice düzenleyerek kedinizde böbrek taşı oluşma riskini de azaltmış olursunuz. Bunun için, strüvit ve kalsiyum oksalat kristallerinin oluşumunda yer alan bazı minerallerin kısıtlanması büyük önem taşır.

Tıpkı böbrek hastası kedilerde olduğu gibi protein miktarı sınırlandırılmalıdır. Buna ek olarak, özel formüle edilen mamalar idrardaki pH oranını düzenleyerek bu kristallerin oluşumu önler.

  • Strüvit kristal oluşturmaya yatkın kediler idrardaki asit oranını arttıran mamalarla beslenmelidir.
  • Mamaları alkalize etmek de idrarında oksalat kristaller olan kediler için ideal bir seçenektir.

Bu kedi mamalarında çoğunlukla E vitamini ve karoten de bulunur. Bu antioksidanlar serbest radikalleri etkisiz hale getirmeye ve ürolityazla mücadele etmeye yardımcıdır.

Besin alerjisi olan kedileri beslemek

Besinlere alerjisi ya da intoleransı olan kediler için de özel mamalar alabilirsiniz. Bu mamalar sindirimi yüksek proteinlerden oluşur. Örneğin; somon, yumurta ve ördek.

Ayrıca bunlar patates, pirinç ve mısır gibi karbonhidratların sadece en az reaktif olanlarını da içerir. Hidrolize proteinli mamaları da alternatif olarak tercih edebilirsiniz.

Kedinin beslenmesindeki yağ asitleri ve antioksidan miktarını da arttırarak deri ve tüylerinin sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

kaşınan yavru kedi

Sindirim sorunları olan kediyi beslemek

İshal ya da kusma probleminden (düzenli ya da periyodik olarak) muzdarip kedileri yağ oranı düşük, yüksek lifli kolay sindirilebilir mamalarla beslemek en iyisidir.

Böylece kedinin bağırsak florasını onarabilir ve dengeli hale getirebilirsiniz. Elektrolitler ve vitaminler de kaybedilen besin maddelerini telafi etmek için tercih edilebilir.

İlgini çekebilir ...
Kedinizin Sağlıklı Beslenmesini Destekleyen İpuçları
My AnimalsRead it in My Animals
Kedinizin Sağlıklı Beslenmesini Destekleyen İpuçları

Kedilerin beslenme ihtiyaçlarını gidermek önemlidir. Kedinin sağlıklı beslenmesi, ihtiyaç duyduğu tüm yağı ve proteini alması önem taşır.  • McDonald, Edwards Grennhalgh y Morgan. Nutrición animal.Zaragoza, Editorial Acribia, 1995.
  • Hand, Tharcher, Remillard y Roudebush. Nutrición clínica en pequeños animales. Buenos Aires; Panamericana, 2000.