Yaşlı Kediler: Yaşlı Kedilerin Bakımı İçin 5 İpucu

Bütün canlılar gibi kediler de yaşlandıklarında özel bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Yaşlı bir kediniz varsa eğer, dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunuyor. Öğrenmek için okumaya devam edin.
Yaşlı Kediler: Yaşlı Kedilerin Bakımı İçin 5 İpucu

Son Güncelleme: 13 Nisan, 2020

Bir evcil hayvana sahip olmak harika bir deneyimdir ancak aynı zamanda büyük bir sorumluluktur da. Evcil hayvanların hayatı bize bağlıdır; mutlu ve sağlıklı bir hayat sürmeleri için bizim bakımımıza ve ilgimize muhtaçtırlar. Yaşlı kediler, daha özenli ve dikkatli bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Belli bir zamandan sonra hayvanlar yaşlanır ve her zamankinden daha çok ilgiye ihtiyaç duyarlar. Bu yazıda yaşlı kedilerle nasıl ilgilenmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz.

Kedilerde yaş ilerledikçe görülen bozulmalar

uzaklara bakan siyah kedi ve kedilerde yaşlılık

Kediler yaşlandıkça tıpkı diğer canlılar gibi sağlıkları bozulmaya başlar; örneğin işitme kaybı, görmede zayıflık ve hatta koku almada problemler yaşarlar. Bu yüzden kediler yaşlandıkça daha çok ilgiye ihtiyaç duyarlar ve bu şekilde hak ettikleri gibi bir ömür sürebilirler.

Evcil hayvanınız ömrünün sonuna kadar sizinle yaşar, size arkadaşlık eder. Elbette kedilerin 7 canlı olduğu efsanesi doğru değildir. Tüm canlılar gibi onların da tek bir ömrü vardır ve ne kadar süre hayatta kalacakları nasıl yaşadıklarına bağlıdır.

Peki o zaman evinizde yaşlı bir kediniz varsa nasıl bir bakım sağlamanız gerekiyor?

1. Öğünlerini gözlemleyin

Şu ünlü sözü duymuşsunuzdur, hepimiz aslında yediklerimizden ibaretiz. Bu söz, tıpkı insanlar gibi kediler için de geçerlidir. Yaşlı bir kedi, yaşı ilerlediği zaman gençken yediği besinlerle hayatını devam ettiremez. Yaşlı kediler, genç kedilerden daha farklı besinlere ihtiyaç duyar.

Ancak endişelenmeyin, iyi mama markaları yaşlı kediler için birden çok çeşitten oluşan besleyici mamalar sunabiliyor. Yaşlı kediler için içinde zengin protein, fosfor ve yağ kaynağı içeren mamalar seçmelisiniz. Bu besinler vücutlarının düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Tüm bunların yanında, besleyici bir öğün ile bağışıklık sistemleri de güçlü kalır. Yaşlı kedinize mama seçerken kolay yutabilmesi için yumuşak yapıdaki mamaları seçmenizi tavsiye ediyoruz.

2. İyi bir veteriner seçin

Eğer kedinizle ömrü boyunca tek bir veteriner ilgilenmemişse, kediler konusunda uzman olan bir veteriner seçmeye gayret edin. Tıpkı diğer hayvanlar gibi kediler de acı ve ağrılarını çok belli etmezler. Acı ve ağrılarını belli etmemekte adeta uzmandırlar. Bu nedenle kedi hastalıkları konusunda uzman bir veterinere danışmanız gerekiyor, böylece kediniz belirti göstermese bile bir sorun olup olmadığını anlayabilir.

Bu bahsettiğimiz hastalık saklama hali kedilerde içgüdüseldir. Vahşi doğada hasta olan bir hayvan kolay bir av haline gelir, bu nedenle de hasta hayvanlar hastalıklarını belli etmemeye çalışır. Ancak iyi bir veteriner bir kedinin hasta olup olmadığını kolayca anlayabilir. Sonuç olarak, yaşlı kedilerin sağlığını korumanın en kolay yolu düzenli olarak veterinere gitmektir. Yılda en az iki kere kedinizi veteriner kontrolüne götürmeniz gerekir.

3. Kedinizin ağız hijyenine dikkat edin

Yaşlı kediler diş eti iltihabı sorununu sıklıkla yaşar. Diş etlerinin iltihaplanması kedilerin iştahlarını da olumsuz yönde etkiler. Söz konusu kedilerde diş eti hastalıkları olduğunda, veterineriniz kedinizin ağız bakımı için harekete geçmenizi önerecektir. Kedinizin dişlerini düzenli olarak fırçalamanız gerekebilir. Böylece yaşlı kedinizin ağız sağlığını kontrol altına alacaksınız.

4. Tüylerine bakım yapmayı ihmal etmeyin

Yaşlı kedilerin tüylerinin görünümü, genel sağlıklarının yansımasıdır. Kedilerin iç organlarında (enfeksiyonlar ve diğer hastalıklar) bir sıkıntı olduğunda bu durum tüylerine de yansır. 

Kediniz hasta olduğunda muhtemelen tüyleri de eski parlaklığında ve canlılığında olmaz, böyle bir durumda kedinizin kürkü ve tüyleri güçlü görünmeyecektir. Buna ek olarak, kediler yaşlandıkça tüyleri aşırı miktarda dökülmeye başlar. Yaşlanmanın kedilerin tüylerinde ciddi bir etkisi vardır. Bu yüzden evde sık sık kedinizin tüylerini taramalı ve bakım yapmalısınız, bu şekilde daha ciddi problemlerin önüne geçebilirsiniz.

Günümüzde kedilerin tüyleri için özel olarak üretilmiş birçok besin ve vitamin takviyesini evcil hayvan ürünleri satan yerlerde bulabilirsiniz.

5. Veterinerinize danışmadan yaşlı kedinize ilaç vermeyin

yaşlı gri kedi mama yiyor

Yaşlı kedinize asla insanların kullandığı ilaçları vermeyin. Aynı şekilde insanlarda işe yarayan ev tedavilerini de kedinizin üzerinde denememelisiniz. Bu durumu iyice idrak etmeniz gerekiyor; yaşlı bir kediyi tedavi etmenin en doğru yolu veterinerinizin talimatlarına harfi harfine uymaktır. Elbette veterinerinizin tavsiyelerine ek olarak sevginizi, ilginizi ve sabrınıza da yaşlı kedinizi iyileştirmek için devreye sokmalısınız.

Kedinizin günden güne yaşlanmasını izlemek üzücüdür ancak bu yaşamın döngüsünün bir parçasıdır. Yaşlanmanın da tadını çıkarmak gerekiyor; kediniz yaşlandıkça daha çok ilgiye ihtiyaç duyacak. Siz de yaşlanan kedinize daha çok sevgi göstereceksiniz. Kediniz gösterdiğiniz tüm bu çabalar için size minnettar olacak.

İlginizi çekebilir ...
Yaşlılık Kedinizin Davranışını Nasıl Etkiler?
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Yaşlılık Kedinizin Davranışını Nasıl Etkiler?

Kediler de büyür ve yaşlanır. Sahiplerin yaşlılık ve yaşlılığın kedilerinin davranışlarını nasıl etkileyebileceğini anlamaya çalışması önemlidir.