Köpeklerde Böbrek Hastalıkları: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Bir köpeğin fosfor tüketimini sınırlamak ve omega-3 yağ asitleri tüketimini artırmak, böbrek hastalıklarından kurtulmalarına yardımcı olabilir.
Köpeklerde Böbrek Hastalıkları: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi
Paloma de los Milagros

Yazan ve doğrulayan biyolog Paloma de los Milagros.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Böbrekler, kanı filtrelemek ve atık ürünleri idrar yoluyla vücuttan atmak da dahil olmak üzere bir dizi hayati fonksiyona sahiptir. Köpeklerde böbrek hastalıkları bu nedenle sağlıkları karşısında önemli bir risk oluşturabilir. Bununla birlikte, beslenme hastalığın önlenmesinde önemli bir rol oynayabilir.

Böbrekler hidrasyon seviyelerini yönetmeye yardımcı olur. Bu, homeostaz, kan basıncı ve elektrolit dengesinin korunmasında temel bir rol oynadıkları anlamına gelir. Ek olarak, böbrekler, diğer şeylerin yanı sıra kırmızı kan hücrelerinin üretimini uyaran hormonlar salgılar. Böbrek yetmezliği köpeklerde en sık görülen böbrek hastalıklarından biridir ve kronikleşebilir.

Bir doktor veya veterinerin böbrek yetmezliğini teşhis edebilmesi için böbreğin işlevlerinden en az biri etkilenmiş olmalıdır. Bununla birlikte, hastalık bazen geç bir aşamaya gelinceye kadar tanı bazen mümkün değildir, bu nedenle tedavi genellikle karmaşıktır.

Köpeklerde böbrek hastalığı nedenleri ve belirtileri

Kediler ve köpeklerde böbrek yetmezliğini araştırmaya adanmış bir grup veteriner olan Uluslararası Böbrek Çıkarları Derneği’ne (IRIS) göre, ana risk faktörleri:

  • Böbrekler içindeki küçük filtreler olan glomerüllerin iltihabı veya glomerülonefrit
  • Piyelonefrit veya böbrek enfeksiyonları
  • Nefrolitiazis veya böbrek taşları
  • Leptospiroz, insanlara aktarılabilen Leptospira interroganlarının neden olduğu bir hastalıktır
  • Kanser
  • Amiloidoz, organlarda ve dokularda doğal protein “amiloid” in birikmesinden kaynaklanan bir durum

Yaşlı köpeklerin, yukarıdaki koşullardan herhangi birini geliştirme riski daha yüksektir. Bu nedenle, önleyici tedbirleri erkenden almak önemlidir.

yaşlı köpeklerde böbrek hastalıkları

Böbrek yetmezliğinin en belirgin belirtileri poliüri ve polidipsi’dir. Bu koşullar, hastanın normalden daha fazla idrara çıkmasına ve sıvı tüketmesine neden olur. Diğer olası göstergeler inkontinans, uyuşukluk, iştah ve kilo kaybı, ağız kokusu ve ağız ülserleridir.

Böbrek hastalıkları tedavisi

Böbrek hastalığının uzunluğu ve durumun ciddiyeti tedaviyi etkileyen iki anahtar faktördür. Örneğin, akut böbrek hastalığı, yanlışlıkla toksinlerin yutulmasının bir sonucu olabilir. Ayrıca vücudun önceki ilaç tedavisini reddetmesinin bir sonucu olabilir.

Ayrıca, bir köpek üzüm veya kuru üzüm yerse bu tür bir durum ortaya çıkabilir. Semptomlar aniden ortaya çıkabileceğinden, en iyi tedavi şekli köpeği hastaneye götürmektir. Daha sonra sıvı aldığından ve böbrek hastalığı olan köpekler için özel bir diyete başladığından emin olmalısınız.

Kronik vakalarda, köpekler bu hastalıktan aylar, yıllar boyunca acı çekebilir hatta doğum ile birlikte gerçekleşen vakalarda tüm yaşamları boyunca acı çekebilirler. Bu durumlarda erken teşhis gerçekten önemlidir. Aslında, evcil hayvanlarına göz kulak olmak ve onlara ihtiyaç duydukları ilgiyi sağlamak sahibinin sorumluluğundadır.

Beslenmenin önemi

Böbrek yetmezliği teşhis edildikten sonra, kesin nedeni belirlemek zor olabilir, ancak veteriner yine de palyatif bir tedavi önerebilir. Böbrek yetmezliğinin tedavisinde en önemli üç adım, reçeteli ilaçları almak, sıvı tedavisi almak ve bir “böbrek diyeti” uygulamaktır.

hasta husky

Beslenme ile ilgili olarak, köpeğinize verebileceğiniz birkaç özel mama vardır. Ancak, önerilen bazı ev yapımı alternatifler de vardır. Hangi mama türünü seçerseniz seçin, karşılaması gereken bazı beslenme gereksinimleri vardır:

  • Fosfor açısından düşük olmalıdır. Bu, böbrek fonksiyonunun genel bozulması olan nefropatinin ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olmak içindir.
  • Mama, metabolik asidoz, yani aşırı asit üretimi ile mücadele etmeye yardımcı olmak için alkalin takviyelerine sahip olmalıdır.
  • 1.000 kcal mama başına 40 gramdan fazla protein içermemelidir. Bu kandaki üre seviyelerini azaltmak içindir.
  • Mama, glomerüler filtrasyonun artırılmasına yardımcı olmak için yüksek bir omega-3 yağ asidi içeriğine sahip olmalıdır. Bu, böbreklerin atık ürünleri kandan filtreleme işlemidir.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.