Hamile Bir Kediyi Nasıl Fark Edersiniz?

Mide bulantısı ve ruh hali değişiklikleri bir kedinin hamile olduğuna işaret edebilir. Ancak, hamileliğin ikinci haftasına kadar memelerinin şiştiğini fark edemeyebilirsiniz.
Hamile Bir Kediyi Nasıl Fark Edersiniz?

Son Güncelleme: 16 Temmuz, 2019

Evcil hayvanlar ara sıra evden kaçabilirler ve geri dönene kadar da dışarıda neler yaptığını bilemeyebilirsiniz. Sorunlardan kaçınmak ve kedinizin sağlığından emin olmak için, kedinizin hamile olup olmadığını kontrol etmeniz gerekebilir. Bugünkü yazımızda hamile bir kediyi nasıl fark edeceğinizi anlatacağız.

Kedilerde kızışma dönemi

Çoğu insan, bir kedinin hayatındaki en zor dönemlerin kızışma dönemi olduğunu bilmez. Çoğu türde olduğu gibi, bu dönem dişinin erkek bir kedi ile çiftleşmeye hazır olduğu tek dönemdir. Ancak, çoğu erkek kedi bütün sene boyunca çiftleşmeye hazır ve istekli olurlar.

Dişiler genelde 8 ve 10 aylıkken çiftleşmeye hazır hale gelirler. Yetişkinlik döneminde ideal kiloya ulaştıklarında cinsel olarak olgunluğa ulaştıklarını anlayabiliriz. Ancak, bazı kedi ırkları kızışma dönemlerini farklı yaşlarda deneyimleyebilir.

hamile kedi

Kediler yalnız hayvanlardır ve gruplar halinde dolaşmayı pek sevmezler. Bu yüzden, kedigillerin çiftleşme ritüelinin bir kısmı ısrarlı ve yüksek tonlu miyavlamalarla eş bulmaktan oluşur.

Bu süre zarfında kediler o kadar şefkatli davranırlar ki bu durum bazı sahipler için sinir bozucu bile olabilir. Onu sevdiğinizde kendilerini çiftleşme pozisyonuna bile sokabilirler.

Kediler genelde her iki, üç haftada bir kızışma dönemi geçirirler. Bir kedi, keskin bir şekilde miyavlamaya başladığında kızışma dönemi başlamış demektir. Bu durum bir erkek bulana kadar dört ile altı gün sürecektir. Bu dönemin sonunda, yumurtalıkları hormon üretmeyi durduracaktır.

Erkek kediler ise Kasım ve Mart ayları arasında daha aktiftirler. Ancak yılın herhangi bir zamanında çiftleşebilirler. Bu aylarda daha agresif ve bölge korumacı olabilirler. Tüm evi feromon yüklü idrarlarıyla işaretleyebilirler.

Hamile bir kediyi nasıl fark edersiniz?

Kedilerde hamilelik normalde 60 ila 70 gün arasında sürer. Genelde, hamile bir kediyi gebeliğinin ilk haftasında anlamak çok zordur; sadece çok deneyimli yetiştiriciler anlayabilir. Ancak, hamile bir kedi hamileliğinin erken aşamalarında, çoğu kadın gibi, mide bulantısı ve ruh hali değişimleri yaşayabilir.

hamile kedinin karnına bakan veteriner

15 ila 18 gün sonra, kedinin göğüsleri şişmeye ve pembeleşmeye başlar. Hamilelik boyunca bir ya da iki kilo alabilirler. Ayrıca, karınları doğal olarak genişler ve doğuma hazırlanır.

Veteriner hekimler genellikle gebeliğin 15. gününden itibaren hamileliği tespit ederler. Yavru kedilerin sağlıklı olup olmadığını anlamak için ultrason kullanırlar. Hamilelik ilerledikçe, veteriner kaç tane yavru doğacağını ve kedinizin herhangi bir besin takviyesine ihtiyaç duyup duymayacağını görmek için testler yapacaktır.

Kedilerin ne zaman doğum yapacağını miyavlama şekillerinden anlayabilirsiniz. Çok fazla vajinal salgı üretirler ve iştahları azalır. Kedinizin doğum yapabileceği sakin ve sessiz bir yer ayarlayın. Ayrıca, doğum sırasında oluşabilecek herhangi bir ciddi komplikasyon durumunda veterineri aramak için yanınızda telefon bulundurun.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.