Kedileri Sosyalleştirmek: Gerekli mi?

Bağımsız doğalarına rağmen, yavru kedilerin annelerinin dikkatine ihtiyacı var. Sahipleri onları çok erken annelerinden koparırsa, ayrılık kaygısı çekeceklerdir.
Kedileri Sosyalleştirmek: Gerekli mi?

Son Güncelleme: 03 Mart, 2019

Muhtemelen köpeklerin sosyalleştirilmesinin önemi hakkında çok şey duymuşsunuzdur, değil mi? Kedileri sosyalleştirmek de gerekli mi? Bir göz atalım ve eğer bu doğruysa, nasıl yapılacağını görelim.

Kedileri sosyalleştirmenin önemi

Kediler köpeklerden çok daha bağımsız olsalar da, yavru iken köpek yavrularına çok benzerler. Endişelenirler ve annelerinden ayrıldıklarında bu daha da kötüleşir.

Aradaki fark ise, köpek yavrularının annelerinden ayrıldıklarında derhal insan sahipleriyle bir bağ kurmaya başlamalarıdır. Bu yavru kediler söz konusu olduğunda tamamen aynı değildir.

Araştırmalar, yavru kedilerin bir insanla bağ kurmasının ve onlar tarafından beslenmesinin ve ardından aniden yalnız kalmalarının, ayrılık anksiyetesi yaşamalarından ötürü sağlıksız olduğunu göstermektedir. Bu, hayatlarının geri kalanında taşıyabilecekleri bir sorun olabilir.

Bu nedenle, kedinizin uygun bir sosyalleşme sürecine sahip olmasına izin vermek onlar için çok faydalı olabilir. Yavru kedi hala çok gençken bunu yapmak en iyisidir. Bunu yavru kedi varken anne ile etkileşime girerek yapabilirsiniz ve yavru kedileri sevmek iyi bir ilişki için ilk adımdır.

yavru kedi ve çocuk


Kedileri Sosyalleştirmek: Başka?

Gürültülü Seslerden Kaçının

Yaşamının ilk günlerinde, kedinizi strese sokabilecek hiçbir gürültü veya durum olmaması çok önemlidir. Bu onları gerginleştirir ve diğer kedilerle ya da insanlarla ilişkilerini daha sonraki yaşamda zorlaştırır.

Diğer insanların gelip onları görmelerine izin verin

Çoğu insan, yakın zamanda doğmuş yavru kedilere, diğer insanların, arkadaşların ve komşuların dokunmalarına müsaade etmek bir yana, onları görmelerine bile izin vermez. Endişelenmenize gerek yoktur çünkü kedilere zarar gelmeyecektir. Farklı insanlarla etkileşimde bulunmalarına izin vermek onların daha sakin ve daha sosyal olmalarına ve onları yeni insanlarla gelecekteki karşılaşmalar için hazırlamaya yardımcı olacaktır.

Kediniz büyüdüğünde…

Yavru kediniz büyüdü ya da yetişkin bir kedi sahiplendiyseniz, kedileri sosyalleştirmek için yardımcı olacak birkaç ipucu var.

Doğru alan

Kedinizin rahat, dengeli ve güvende hissetmesi için, kendisini rahat hissedebileceği ve ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir alana sahip olmak önemlidir. Çok fazla mobilyanın olmadığı, iyi havalandırılan ancak fazla gürültülü olmayan ve çok soğuk olmayan açık bir alan yapmaya çalışın.

Elbette, bir yemek kabını, su kabını, kum kutusunu ve oyuncakları unutmayın.

Besleme

Kedinizi elinizle beslemek, size yaklaşmasını ve insanlara karşı olan korkularını yenmesini sağlamanın harika bir yoludur. Sonrasında ise bu, yabancıları tanımalarına büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Kediniz daha rahatladığında yiyeceklerle oynamayı deneyin. Gizleyin ve bulmasını sağlayın.

Onunla oynayın

Kedinizle bir ilişki kurmanın biraz zor olması tamamen normaldir. Onlar insanlara göre çok farklı hayvanlardır. Bizi komuta eden devler olarak gördüklerini söyleyebiliriz, bu yüzden bu görüntüyü ortadan kaldırmak için onlara başka bir tarafınızı göstermelisiniz.

kedisiyle oynayan kadın

Oyun oynamak bunu yapmanın en iyi yoludur. İlk başta biraz garip gelebilir, ancak sevdiği oyuncakları nasıl gizleyeceğinizi biliyorsanız, yavaş yavaş daha rahat hissedecek ve gevşeyecektir. Birbirinizle saatlerce oynayarak vakit geçirecek noktaya gelene kadar bu devam edecek.

Bu, aileniz ve arkadaşlarınız da dahil olmak üzere, insanları görme biçimini değiştirecektir. Elbette, bu onların diğer insanlara yaklaşma olasılığını artıracaktır.

Kediler, tıpkı köpekler gibi, sürü hayvanlarıdır ve bağımsız doğalarına rağmen başkalarıyla birlikte olmayı severler. Eğer bir aileleri yoksa, sahip oldukları her şey sizsiniz. Sizinle iyi bir ilişki kurmak onları daha mutlu, daha istikrarlı ve daha dengeli hale getirecek. Kedinizle iyi bir ilişki kurarsanız, o zaman diğer kedilerle ve insanlarla daha iyi ve daha barışçıl bir şekilde geçinirler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.