Evcil Hayvanlarda Yalancı Hamilelik

Sadece dişilerde meydana gelen bu hastalığın belli bir nedeni yok. Ancak daha önce hiç doğum yapmamış dişilerin, yalancı hamilelik yaşama ihtimallerinin daha yüksek olduğu kanıtlanmıştır.
Evcil Hayvanlarda Yalancı Hamilelik

Son Güncelleme: 20 Nisan, 2019

Psödopregnansi olarak da bilinen yalancı hamilelik, kısırlaştırılmamış dişilerde kızgınlık döneminden sonraki birkaç ayı takiben meydana gelen dengesizlik durumudur. Evcil hayvanlarda yalancı hamilelik çok yaygındır. Hatta bazı dişiler gerçek hamilelik belirtileri bile gösterebilir.

Bu makalede, yalancı hamilelik ile ilgili bütün belirtileri ve bununla nasıl başa çıkabileceğinizi anlatacağız.

Evcil hayvanlarda yalancı hamilelik durumu

Garip görünse de, her iki dişi köpekten birisi, yaşamları boyunca yalancı hamilelik geçirebilir. Bu olay hayatta kalma sebepleri yüzünden meydana gelir. Bu durum köpeklere ataları olan kurtlardan miras kalmıştır.

Sürünün baskın dişisi, sürüdeki tek üreyebilen dişidir. Ancak, “daha aşağı” dişiler doğalarına ve içgüdülerine karşı koyamazlar. Bu sebeple, alfa dişi yavruladıktan sonra, diğer dişiler bu yavruların bakımını üstelenir, hatta emzirirler. Doğru duydunuz; doğum yapmadan süt üretebilirler.

Diğer dişiler annelerine çok benzediği için yavrular genelde annelerini ayırt edemezler. Bu içgüdüsel mekanizma dişi köpeklere “aktarıldığı” için yıllar geçse de, verilen eğitim ve evcilleştirme bir farklılık yaratmaz.

Evcil hayvanlarda yalancı hamilelik neden oluşur belli bir sebep yoktur, ancak bildiğimiz kadarıyla doğum yapmayan dişilerde bu durum daha sık görülmektedir.

Yalancı hamileliğin hangi durumlarda görüldüğünü anlayabilmek için memeli hayvanların üreme sistemlerini anlamamız gerekir. Yumurtlamadan sonra, yumurtalıkta corpus luteum denilen bir kist meydana gelir. Bu kist döllenirse hamilelik hormonları işlemeye başlar. Ancak döllenmediği zaman bu kist bir süre sonra kaybolur.

yatakta uzanan köpek

Bir dişi yalancı hamilelik yaşadığında, kist aktif bir hale gelir ve bütün hamilelik mekanizması işler. Bu sebeple, dişi köpek sanki gerçek bir hamilelik geçiriyormuş gibi belirtiler göstermeye başlar.

Evcil hayvanlarda yalancı hamilelik belirtileri

Yalancı hamileliği saptayabilmeniz için bazı fiziksel ve davranışsal değişikliklere dikkat etmeniz gerekir. Fiziksel değişiklikler genelde en belirgin olanlardır:

  • Şişkin bir abdomen
  • Şişkin meme uçları
  • Süt salgılama
  • Kilo alımı
  • Vajinal akıntı

Alışkanlıklar ya da davranışsal tüm değişiklikler için ise dikkat etmeniz gereken belirtiler şunlardır:

  • İştahta değişiklik (iştah kaybı ya da aşerme)
  • Sürekli sızlanma
  • Gerginlik
  • Korku, agresyon ve endişe durumu
  • Sahiplerine karşı sevgi dolu ya da bağlı olmaları

Şüphesiz, köpeğinizin yalancı hamilelik geçirip geçirmediğini öğrenmenin en iyi yolu, oyuncaklarına gösterdiği ilgiyi yakından takip etmekten geçer.

Örneğin, bir oyuncağını yatağına götürebilir ve onu almaya çalışan kişilere karşı agresif tavırlar gösterebilir. Hatta oyuncaklarını memelerine yakın konumlandırabilir, üstüne battaniye örtebilir ve daha birçok davranış sergileyebilir.

Sergileyeceği en muhtemel davranış, sanki doğum yapmaya uygun yer arıyormuş gibi sıcak ve rahat alanlarda kendine sığınma aramasıdır.

Hayvanlarda yalancı hamileliği tedavi etmek mümkün müdür?

Köpeğinizin yalancı hamilelik yaşadığından emin olduktan sonra, bu dengesizliğin ne kadar ciddi olduğunu değerlendirmelisiniz. Tabii ki, bu yalancı hamileliğin doğruluğunu teyit etmek için köpeğinizi veterinere götürmelisiniz. Veteriner, ultrason ile bu şüphenizi anında giderebilir.

Daha hafif durumlarda, oyuncaklarını saklaması onları sadece yavruları olarak görmesi ile sınırlıdır. Köpeğinizle ilgilenerek ve onu meşgul ederek, ona annelik görevlerini unutturabilirsiniz. Bazı durumlarda veterinerler karbonhidratları azaltmanız gibi diyet değişikliği tavsiyelerinde bulunurlar. Bazı doktorlar homeopatik tedavileri bile önerebilir.

Bazı ciddi durumlarda dişilerin süt salgısını durdurmak için anti-prolaktin hormon ilaçları almaları gerekebilir. Hayvanın göğüslerinden sıvı gelmiyorsa (yavruları beslerken geldiği gibi), ileride bu durum hayvanda meme iltihabına neden olabilir.

Son olarak, eğer köpeğiniz sıklıkla yalancı hamilelik geçiriyorsa, en iyi tedavi veterinere gitmek olacaktır. Bu şekilde, istenmeyen hamilelikleri, göğüs ve rahim kanserlerini ve üreme organlarındaki enfeksiyonları engelleyebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.