Evcil Hayvanınızın Uyku Sorunu Varsa Ne Yapmalı?

Evcil hayvanınızın yeterince uyumadığını fark ederseniz, uykuya dalmasına yardımcı olmak için bazı önlemler alabilirsiniz. Onları bir rutine alıştırmak, odayı konforlu bir sıcaklıkta tutmak ve gerekirse bir veteriner tarafından verilen ilaçları kullanmak iyi bir fikirdir.
Evcil Hayvanınızın Uyku Sorunu Varsa Ne Yapmalı?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Uyku sorunu sadece insanların başına gelmez aynı zamanda hayvanlar da uyku sorunları yaşayabilir. Evcil hayvanınızın uyku sorunu varsa, ilk başta çok fazla endişelenmemelisiniz.

Ancak, bu durum özellikle sürekli devam ediyorsa köpeğinizin akut bir hastalığı olup olmadığını öğrenmek için köpeğinizi gözlemlemek iyi bir fikirdir. Eğer öyleyse, güvenilir bir veteriner ile görüşmelisiniz.

Hayvanlar değişimlere karşı çok hassastır. Evde yeni insanların olması ya da evde bir dosta sahip olmamaları keyiflerini kaçırabilir. Onlara zaman vermek ve yeni duruma alışmaları için onlara huzur ve şefkat göstermek gerekir.

Evcil hayvanınızın uyku sorunu strese bağlı olabilir. Hayvanlar, bazı deneyimler veya olumsuz olayların etkisiyle strese girebilir. Genel olarak, uykusuzluk iki veya üç gün sonra kaybolur.

Evcil hayvanınızın uyku sorunu ile ilgili bazı faktörler

Rutin ve alışkanlıklar

 Evcil hayvanınızın rutini çok önemlidir. Çoğu zaman, evcil hayvanlar bütün gün evde yalnız kalır. Genellikle sıkılırlar ve zamanlarının çoğunu uyuyarak geçirirler.

Sahibi geldiğinde hayvan uyanır, heyecanlanır ve uyumaya devam etmek istemez çünkü sadece oynamak ister. Hayvanınız bunu yaşıyorsa, yaşadığı uyku bozukluğu hayat stilinden kaynaklanıyor demektir.

başında çalar saat ile uyuyan köpek

Bu problemler hayvanın rutini değiştirilerek çözülür. Bir çözüm onları eğlendirmek ve aktif kalmaları için onları köpek kreşine götürmektir. Evcil hayvanların, özellikle köpeklerin egzersiz yapması gerekir. Bunu günün erken saatlerinde yapmaları gerekir. Böylece uyku vakti geldiğinde yorgun ve sakin olurlar. Sonra da uykusuzluk sorunu kaybolur.

Dostunuzun yeterince uyumadığını fark ederseniz, onun uykuya dalmasına yardımcı olmak için bazı önlemler alabilirsiniz; onu bir rutine alıştırmak, odayı rahat ve uygun bir sıcaklıkta tutmak ve gerekirse veteriner tarafından verilen ilaçları kullanmak iyi bir fikirdir.

Sıcaklık

Kış aylarında ve yazın en sıcak noktasında, evcil hayvanlarda gece uykusuzluğu genellikle artar. Pek çok hayvan, özellikle hava durumuna karşı hassastır. Bunun evcil hayvanınız için geçerli olduğundan şüpheleniyorsanız, bir klima kullanarak evinizdeki sıcaklığı düşürebilirsiniz.

Kışın sıcak, rahat bir battaniye evcil hayvanınız için mükemmel olacaktır. Elektrikli battaniye, evcil hayvanınızın uyuduğu bölgeyi sıcak tutma konusunda iyidir. Bunu kablolara ve fişlere dikkat ettiğiniz sürece yapabilirsiniz. Sorun sıcakla ilgiliyse, bir vantilatör veya klima bu sorunu çözecektir.

uyku sorunu yaşayan yavru köpek

Sıcaklığın etkileri yavrularda daha fark edilebilir ölçüdedir. Sıcaklığın yavru köpekler üzerinde öyle bir etkisi vardır ki, vücut ısınızın onların uyumasına yardımcı olması için yavru köpeğinizin size yakın uyumasına izin vermelisiniz. Ayrıca, bir sıcak su şişesini bir beze sarmanızı ve yavruyu üzerine koymanızı öneririz, bu onun uykuya dalmasına yardımcı olacaktır.

Uykusuzluğu önleyen alışkanlıklar

Evcil hayvanınızın uyku bozukluğunu düzeltmek veya önlemek için, uykuya dalmasına yardımcı olacak alışkanlıklar oluşturmak esastır. Hangi yönleri dikkate almalısınız?

  • Yatmadan önce tuvalet ihtiyacını gidermesini sağlayın.
  • Akşam yemeğini yatmadan en az iki saat önce verin. Bu şekilde, hayvan midesinde herhangi bir ağırlık hissetmez. Yiyecekleri sindirmiş olacak ve uyuya dalması daha kolaylaşacaktır.
  • Ona su vermeyi unutmayın. Gece boyunca susuz kalmaması için yeterince su içmeli.
  • Evde huzurlu ve sessiz bir ortam yaratın. Tamamen sessiz bir ortamda olduğunda endişe duyan hayvanlar vardır. Bu gibi durumlarda uykuya dalarken rahatlatıcı bir müzik dinlemesi sorunu çözecektir. Hayvanın sesini duyabilmesi için yakınına bir saat koymak da yardımcı olabilir.

Evcil hayvanınızın uyku sorunu kronik mi?

Evcil hayvanınızın ortamında bu değişiklikleri yapmış olmanıza rağmen uyku sorunu ortadan kaybolmadıysa, bunun arkasında tıbbi bir neden olabilir. Hayvanların uykusunun kaçmasına neden olan hastalıklar vardır.

  • Osteoartritin başlangıç aşamalarından kaynaklanan ağrı, hayvanın uyuyamamasına neden olabilir. Veteriner hekiminiz, bu durumda, evcil hayvanınızın sorununu çözebilecek ve ağrılarını azaltabilecek ilaçları verebilecek kişidir.
  • Yaş, dikkate alınması gereken bir başka faktördür. İnsanlarda olduğu gibi, yaş aldıkça daha az uyku gerekir. Genel olarak, yaşlı hayvanlar uykuya dalmakta daha fazla problem yaşar.
  • İlaçlara başvurmak her zaman mümkündür. Evcil hayvanınızın uyumasına yardımcı olacak ilaç bazlı tedaviler vardır. Hayvanın ilaçlarının bir uzman tarafından reçete edilmiş olması gerektiğini hatırlamanız gerekiyor.
İlginizi çekebilir ...
Kediler Rüya Görürler Mi: Kedilerde Uykunun Evreleri
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Kediler Rüya Görürler Mi: Kedilerde Uykunun Evreleri

Kediler bizim sevgili tüylü dostlarımız tembel olmalarıyla ünlüdürler. Peki, kediler rüya görürler mi? Tam olarak uyku evreleri nelerdir?


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.