Köpeklerin İhtiyaç Duyduğu Rutinler

Köpeklerinizin rutin takip etmesi ruhsal sağlıkları için olduğu kadar fiziksel sağlıkları için de önemlidir: yemekler, uyku, yürüyüşler ve oyunlar kilit öneme sahiptir.
Köpeklerin İhtiyaç Duyduğu Rutinler

Son Güncelleme: 03 Mart, 2019

Köpekler alışkanlıkların yaratıklarıdır. Rutinlere ve günün belli saatlerinde belirli şeyler yapmaya hızla alışırlar. Bunlar gerçekleşmezse, dengeleri bozulabilir ve hatta depresyona bile neden olabilir. Bu ve diğer birçok nedenden dolayı, köpeğinizin alışkanlıklarına saygı duymanız ve köpeklerin ihtiyaç duyduğu rutinler ve türlerini bilmeniz gerekir.

Köpeklerin ihtiyaç duyduğu rutinler

Yemekler

Bu, köpeklerin ihtiyaç duyduğu rutinler arasında en önemlilerinden biridir. Açlık duyuyorlarmış, önündeki her şeyi yemeye hazırmış gibi davranmaları doğaldır, ancak onlara rutin yemekler verirseniz kolayca kontrol edilebilir.

İlk olarak, köpeğinizin günde kaç kez yiyeceğini belirleyin. Bu, ona üç porsiyon yemek vermeniz gerektiği anlamına gelmez. Günlük olarak yiyecekleri yemeklerini birkaç porsiyona bölerek yemeleri önerilmektedir. Günde sadece bir defa yiyebilecek daha sakin köpekler de vardır, günde üç defaya kadar yiyebilecek daha istekli köpekler de vardır.

Köpeğinizin günde kaç kez yemek yiyeceğine karar verdikten sonra, günün saatini seçin ve onları her gün o saatlerde besleyin. Hiyerarşik düzeni sürdürmek için siz yedikten sonra onları beslemeye çalışın. Köpeğiniz belli bir saatte yemek yiyeceğinden eminse, siz yiyinceye kadar yemek için endişeli olmayacak veya sizi rahatsız etmeyecektir.

Yürüyüşler

Köpeğinizin rutin yürüyüşlere ihtiyacı vardır, çünkü biyolojik ihtiyaçları iç saatleriyle düzenlenir.

tasmali iki french bulldog

Köpeğinizi her gün aynı saatte yürüyüşe çıkarmazsanız, istemeseler bile ihtiyaçlarını evde giderebilirler. Bağırsak florasının kontrolünü kaybedebilirler ve bu gelecekteki sağlık sorunlarına neden olabilir.

Köpeğinizin yürüyüşleri için zaman belirleyin ve yedikten sonra bunları yapmaya çalışın. Köpeğinizi günde iki veya üç kez yürüyüşe çıkarmalısınız. Ancak en önemli şey, bu yürüyüşlerin her gün aynı saatte olmasıdır.

Şekerlemeler

Köpeğinizin uyku düzenini bilmelisiniz. Köpeğiniz bütün gün uyuyacaktır, çünkü insanlardan daha fazla uykuya ihtiyaçları vardır. Ancak, gece boyunca, köpeğinizin evde dolaşmasını veya koşmasını istemezsiniz.

araba altında uyuyan köpek

Yani, yatağa gideceğiniz belirli bir zamanınız varsa, en mantıklı şey köpeğinizin de bu rutine bağlı kalması olacaktır. Yatma saatiniz biraz kararsız olsa bile, köpeğinizin yatağını her gece aynı saatte huzur içinde uyuyabileceği bir yere koyun.

Oyun Zamanı

Oyun bilişsel gelişim için önemlidir, ancak günün farklı saatlerinde yapmak davranış sorunlarına neden olabilir. Köpeğiniz, ciddi anlarla oyun zamanı arasındaki farkları anlamakta zorlanacaktır.

topla oynayan köpek

Oyun için her gün belirli bir zaman seçin ve buna bağlı kalın. Kısa ama yoğun seanslar halinde oynayın ve son oyunun diğerlerinden farklı olduğundan emin olun, böylece köpeğiniz ciddi olmanın ve dinlenme zamanının geldiğini bilir.

Köpeğinizin rutinindeki değişiklikler duygusal ve fiziksel dengesini bozabilir. Tabii ki, köpeğinizin rutini gerçekten önemlidir ve bir rutin kurmak her zaman kolay değildir. İnsanların kendi rutinlerine sadık kalmaları bile zordur. Bununla birlikte, bunun gibi, köpeğinizin ihtiyaç duyduğu rutinler oluşturmak için çaba gösterirseniz, mutlu ve sağlıklı bir köpeğiniz ve her zamankinden daha sıkı bir bağınız olur.

Çaba gösterin ve deneyin. Sonucun ne kadar iyi olacağını göreceksiniz. Bildiğiniz gibi, evcil hayvan sahibi olmak sorumluluk gerektirir, ancak yine de hoş bir deneyim olabilir. Sadece biraz zaman, enerji ve sabır harcamanız gerekiyor.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.