Hayvanlar İçin Müzik ve Faydaları

Müziğin hayvanların ruh hali ve stres seviyesi üzerinde olumlu etkileri olduğunu gösteren pek çok çalışma mevcut. Günümüzde farklı hayvan türleri için bestelenmiş ve oldukça etkili pek çok müzik var.
Hayvanlar İçin Müzik ve Faydaları
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan Veterinerlik Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İnanması zor gibi görünse de birçok hayvan müzikten hoşlanır. Muhtemelen onlar için özel şarkılar yazan insanların olmasının nedeni de bu. Meraklarını uyandırmak ya da refahlarını iyileştirmenin bir yolu olarak hayvanlar için müzik bir gerçek.

Psikolog Charles Snowdon gibi bazı araştırmacılara göre, farklı hayvanlar, farklı müzik türlerinden hoşlanıyor. Kediniz için caz çalıp bundan zevk almasını bekleyemezsiniz, çünkü türünün DNA’sında bu eğilim yazılmamıştır. Bununla birlikte, klasik müziğin bir hayvanın stresini azaltmaya yardımcı olabileceğine dair kanıtlar var.

İnsanların hayvanlar için giderek daha fazla beste oluşturması kesinlikle harika. Çünkü belirli bir tür için hazırlanmış müzikler, hayvanınıza basitçe klasik müzik dinletmekten daha etkilidir.

Kediler için Müzik

Örneğin, David Teie’nin, Kediler İçin Müzik adlı bir projesi var. Projenin amacı, kedilerin hoşuna gidecek müzikler oluşturmak. İlginçtir ki bir kedinin sesi insanların şarkı söyleyişine hiç benzemiyor.

kediler için müzik

İşte bu bilgilere dayanarak, Teie kedilerin mırıldanması ve süt içerken çıkardıkları seslerden oluşan bir müzik yarattı. Daha sonra bunları şarkı yazımında kullanılanlara benzer tekrarlar oluşturmak için kullandı.

Geleneksel olarak insanlar klasik müziğin hayvanlar için iyi olduğuna inanıyorlardı. Bu, araştırmacıları belirli bir hayvan türü için bestelenen müziğin daha etkili olacağını göstermeye teşvik etti.

Birkaç kediye türleri için özel olarak yazılmış besteler dinleterek başladılar. Daha sonra aynı kedi grubu için klasik müzik çaldılar.

Mozart dinletmiş olsalar bile, kediler onlar için bestelenen şarkıya daha olumlu tepki vermişti. Müzik çalarken, kediler sürtünerek ve rahat bir şekilde miyavlayarak duydukları sesle etkileşime girmeye başlıyordu.

Maymunlar için Müzik

Teie’nin kedilerde geliştirdiği deneyler diğer türlerle zaten denenmişti. Örneğin, Pamuk Başlı Tamarin adında bir marmoset türü için bir şarkı bestelenmişti.

Bu müziği hazırlayan kişi, maymunların insanların dinlediği müziklere hiç tepki vermezken, kendileri için hazırlanmış müziğe çok farklı bir tepki verdiklerini keşfetti.

Bu durumda, müzik yüksek perdeli maymun sesleri kullanılarak yazılmıştı.  Bu sesler, insanların ürettiği tonlardan çok daha yüksektir.

Maymunların hızlı sesleri dinlerken endişelenmesinin nedeni budur, daha rahat sesler içeren müzikler ise sakinleşmelerine ve sessizce yemeklerini yemelerine yardımcı olmuştur.

hayvanlar için müzik

Hayvanlar için mi yoksa insanlar için mi?

Araştırmacı Laurel Braitman, hayvanlar ve insanlar için müziği birleştirdiği “Hayvanlar için Müzik” projesini yürütmekte.

Laurel, diğer hayvan türlerini, özellikle de esaret altındaki hayvanları insanlar için bestelenmiş müziklere maruz bırakmayı denemeye karar verdi. Bu yüzden farklı tarzlarda farklı gruplar seçti ve onları hayvan barınakları gibi alanlara götürdü.

Kullanılan müziklerin etkisi gerçekten ilginç. Laurel Braitman’ın internet sitesinde müzik dinleyen hayvanların videolarını izleyebilirsiniz. Örneğin videolardan birinde müzik dinleyen kurtları görüyoruz. Bu hayvanlar, insanlara özgü sanat formlarının hayvanlar alemiyle bağlantılı olabileceğini gösteriyor. Kurtlar, müziğe uluyarak cevap veriyor. Kullanılan şarkılar, kurtların daha eski uluma şekillerinden izler taşıyor.

Hiç şüphe yok ki Avustralya papağanı gibi birçok türün çok ilginç bir ritm duygusu var ve hatta doğada perküsyon yaptıkları görülüyor. Ancak diğer hayvanların müzik zevkleri hakkında hala çok az şey biliyoruz. Oysa bu, hayvanların refahını artırmak için incelenmesi gereken bir çalışma alanı olabilir.

Herkes biraz şarkı çalarak hayvanların hayatlarını iyileştirmeye çalışabilir. Ancak seçtiğiniz müziğe dikkat edin çünkü bazı müzikler evcil hayvanınızı rahatlatmaktan ziyade korkutabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.