Çay Ağacı Yağının Köpeğiniz için Faydaları

Çay ağacı yağının köpeğinizin yararlanabileceği birçok faydası vardır, bugün burada bu bitkinin benzersiz antibakteriyel özellikleri hakkında bilgi vereceğiz.
Çay Ağacı Yağının Köpeğiniz için Faydaları
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Çay ağacı yağının birçok faydası bulunmaktadır. Genellikle sağlık mağazalarında satılan ve genellikle bilimsel olarak Melaleuca alternifolia olarak bilinen Avustralya çay ağacının yapraklarından çıkarılan bitkisel bir üründür. Bu ağaç türü, Avustralya’ya özgü bir bitkidir.

Çay ağacı, Okaliptüs ve Myrtus familyasının da dahil olduğu Myrtaceae ailesine aittir. Lipofilik (yağlı) yapısı nedeniyle çay ağacı yağı cilt yoluyla kolayca emilir. Tıpkı kuzeni okaliptüs yağı gibi, bu ağacın yağı da keskin bir kokuya sahiptir.

Bu yağ da dahil olmak üzere şifalı bitkilerin kullanımı evcil hayvanlarda da giderek daha yaygın hale gelmektedir. Bu durum, insanların her geçen gün kendileri ve aileleri için doğal sağlık ürünleri arayışı içerisine girmesinden kaynaklanmaktadır.

Çay ağacı yağının faydaları – anti-mikrobiyaldir

Köpeklerde çay ağacı yağı

Çay ağacı, adını ağacı kullanan denizci grubundan alır. Bu denizciler, hindistan cevizi kokulu bir çay yapmak için bu ağacı kullandılar, ismini de bu şekilde aldı. Bugün, çay yaparken bu ağacın kullanımı çok yaygın değildir ve esas olarak bu bitkiyi uçucu yağ şeklinde tüketiyoruz.

100 yıl önce Arthur Penfold adlı bir Avustralyalı kimyager, bu yağın fenolden 11 ila 13 kat daha fazla antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğunu kayıt altına almıştır.. Güçlü özellikleri doğrudan uzun bir bileşen içeriğiyle alakalıdır.

En belirgin bileşeni ise içeriğinde yüksek konsantrasyonlarda görülen terpinen-4-ol’dur. Bu bileşen, güçlü bir antibakteriyel, antifungal, antiviral ve antiprotozoal aktiviteye sahiptir.

1. Antibakteriyel kullanımı

Bu yağdan beklenilen en önemli özellik, şüphesiz antimikrobiyal aktivitesidir. Bugüne kadar bilimsel raporlar bu yağın geniş spektrumlu özelliğinin antibakteriyel aktiviteler sağladığını açıkça göstermektedir. Tüm bu aktiviteler uygun şekilde karakterize edilmemektedir, ancak elde edilen veriler umut verici düzeydedir.

Antibiyotiğe dirençli bakteri türlerine karşı antibakteriyel aktivitesi iyi düzeydedir. Şimdiye kadar  en fazla direnç gösteren vaka, metisiline dirençli Staphylococcus aureus’ıdır (MRSA). Bilim insanları, ayrıca bu yağı buharlaştırarak solumanın solunum yolu hastalıklarına neden olan bakterileri inhibe edebileceğini de göstermektedir.

2. Köpeklerde çay ağacı yağının ağız sağlığı açısından kullanımı

Veteriner köpeğe yardım ediyor

Son yıllarda, klinik kullanımlarda bu ilaçların tıbbi bakımlarda kullanımının ciddi yan etkilerine karşı insanlar arasında direniş artmıştır. Bu nedenle, birçok evcil hayvan sahibi diş ve diş etleri hastalıklarını tedavi etmek için alternatif ilaçlar arayışına girmiştir.

İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde ve kedilerde görülen diş ve diş hastalıklarını dört prensipte tedavi edebilirsiniz:

  • Birikmiş plak ve tartarı ortadan kaldırın
  • Enfeksiyona neden olan bakterilerle savaşın
  • Enflamasyonu azaltın
  • Kanamayı durdurun

Çay ağacı yağının bu ilk üç görev açısından çok iyi olduğunu unutmayın.

Bu ağacın yağı, yaygın görülen oral bakterilere karşı bakterisidal ve bakteriyostatik etkilere sahiptir. Bu yağ ayrıca bakterilerin neden olduğu immünoinflamatuar tepkileri azaltarak hastaya büyük ölçüde faydası olan antioksidan özelliklere sahiptir.

3. Bu yağın köpeklerde antifungal açıdan kullanımı

Malassezia pachydermatis mayası, çoğu sıcakkanlı organizmanın tabi cilt mikrobiyotasının bir parçasıdır. Bu maya türü, özellikle köpeklerde ve kedilerde seboreik dermatit gibi çeşitli cilt hastalıklarından sorumludur. Aynı zamanda kulak kanalındaki enflamatuar reaksiyonlarda yaygın olarak görülür.

Alternatif bir terapötik ajan bulmak için birkaç uzman grubu Avustralya çay ağacı yağının aktivitelerini inceledi. Bu araştırmacılar, bir dizi M. pachydermatis’in bu yağa karşı oldukça hassas olduğunu keşfettiler.

Klinik çalışmalarda, %5 çay ağacı esansiyel yağı losyonu verilen köpeklerde otitis eksterna tedavisi yan etkiler tespit edilmeden nistatin tedavisi ile karşılaştırılabilir etkinlik göstermiştir.

4. Çay ağacı yağının dermatit tedavisindeki faydaları

Çalışmalar, %10 oranında bir çay ağacı yağı kreminin herhangi bir anti-enflamatuar tedavi kadar güçlü olduğunu ortaya koymaktadır. Bu etki, kaşıntılı deri lezyonlarıyla ilişkili diğer mikroorganizmalara karşı çalışmakla birlikte,  lokalize akut ve kronik piyoderma tedavisinde geçerlidir.

Güvenlik ve toksisite

Çay ağacı yağı kullanımı

Doğru bir şekilde ve evcil hayvanlarda seyreltilmiş formda uygulandığında bu yağ, topikal bakteriyel ve fungal veya maya enfeksiyonlarının tedavisinde ve önlenmesinde çok etkili olabilmektedir. Etkin özellikleri nedeniyle bu yağı farklı konsantrasyonlarda birçok evcil hayvan bakım ürününde bulabilirsiniz.

Çay ağacı yağı mükemmel bir anti-enflamatuardır, bu nedenle kaşıntı ve tahrişe neden olan cilt iltihabını azaltmakta yardımcı olur.  Ayrıca birçok cilt problemini önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olan antibakteriyel, antiviral ve antifungal özelliklere de sahiptir.

Çay Ağacı Yağı Uygulama Yolları

Köpeklerin bu ağacın yağını yutması halinde bu bitkinin oldukça toksik olabileceğini ve bu nedenle ağız yoluyla kullanımına izin verilmediğini unutmayın. Dermal toksisite konusunda ise yağ seyreltilmeden uygulandığında tahrişe ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Lokal ve uygun şekilde seyreltilmiş olarak uygulamanız gerekir. Birçok ticari ürün zaten seyreltilmiş miktarlarda satılmaktadır.

Herhangi bir yeni üründe olduğu gibi köpeğinize vermeden önce daima veterinerinize danışın. Ancak, bu bitkiyi kedilerde kullanmamalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Casarin M, Pazinatto J, Santos RCV, Zanatta FB.(2018) Melaleuca alternifolia and its application against dental plaque and periodontal diseases: A systematic review. Phytother Res. 32(2):230-242.
  • Carson CF, Hammer KA, Riley TV (2006) Melaleuca alternifolia (Tea tree) oil: a review of antimicrobial and other medicinal properties. Clin Microbiol Rev 19(1):50–62
  • Neves, Rita C.S.M., Makino, Hérica, Cruz, Thalita P.P.S., Silveira, Marcelo M., Sousa, Valéria R.F., Dutra, Valéria, Lima, Marcia E.K.M., & Belli, Carla B.. (2018). In vitro and in vivo efficacy of tea tree essential oil for bacterial and yeast ear infections in dogs. Pesquisa Veterinária Brasileira, 38(8), 1597-1607.
  • Lans C, Turner N, Khan T. Medicinal plant treatments for fleas and ear problems of cats and dogs in British Columbia, Canada. Parasitol Res. 2008 Sep;103(4):889-98.
  • Hammer, K. A., Carson, C. F., & Riley, T. V. (2012). Effects of Melaleuca alternifolia (tea tree) essential oil and the major monoterpene component terpinen-4-ol on the development of single-and multistep antibiotic resistance and antimicrobial susceptibility. Antimicrobial Agents and Chemotherapy, 56(2), 909-915.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.