Kediler için Toksik Olan Gıdalar

Kediler için Toksik Olan Gıdalar

Son Güncelleme: 03 Mart, 2019

Kedi ve köpek sahiplerinden gelen yaygın bir soru, hangi gıdaların kediler ve köpekler için toksik olduğudur. Bu makalede, kediler için hangi gıdaların toksik olduğuna daha yakından bakabilirsiniz. Aşağıdaki liste, kediniz için ne tür yiyeceklerden kaçınmanız gerektiğini tam olarak öğrenmenize yardımcı olacaktır. Aşağıdakiler, kediler için bazı toksik yiyeceklerdir:

  • Kafein, teobromin ve tein
  • Süt ve laktoz
  • Alkol
  • Soğan ve sarımsak
  • Tuz, şeker ve baharatlar
  • Avokado

Kafein, teobromin ve tein

Kafein, teobromin ve tein ya da başka bir deyişle kahve, çikolata ve çay bir kedinin vücuduna çok zararlıdır. Kedinin kalp atış hızını hızlandırır ve kusma, ishal ve diğer sindirim sorunlarına neden olabilir. Kedinin bu gıdaları büyük dozlarda tüketmesi ölümcül olabilir. Bu tür yiyecekleri kedinizin etrafına bırakmak konusunda çok dikkatli olun.

sarı kaptan yemek yiyen siyam

Süt ve laktoz

Kedilerin sütü sevdiğine dair yaygın bir inanç var. İnsanlar hayatlarının herhangi bir aşamasında onlara süt vermenin uygun olduğuna inanıyorlar. Bu yanlıştır, çünkü yetişkin kedilerde laktoz intoleransı vardır. Süt ürünlerinin tüketimi kedilerde önemli sindirim sorunlarına neden olabilir.

Alkol

Bu açık görünse de, veteriner hekimlerin hepsi acil vakalara örnek olarak alkol tüketmiş kediler hakkında birkaç hikaye anlatabilir. Hiçbir şekilde kedinizin alkol tüketmesine izin vermeyin, çünkü çok tehlikeli bir ilaçtır ve tüketimi her tür hayvanda ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Soğan ve sarımsak

Soğan, sarımsak ve pırasa, evcil hayvanlarda kırmızı kan hücrelerini tahrip eder ve kansızlığa neden olur. Bu yüzden kedinizin bu yiyecekleri yemesini önlemelisiniz. Unutmayın, bu durumda kedinize artıkları vermek de muhtemelen kötü bir fikir çünkü birçok yemekte soğan ve sarımsak kullanıyoruz.

Tuz, şeker ve baharatlar

Tuz, şeker ve baharatlar insan beslenmesinin bir parçası olabilir, ancak bu onların evcil hayvanlar için iyi olduğu anlamına gelmez. Bu yiyecekler kediler için toksiktir ve hipertansiyon, sindirim problemleri ve diğer hastalıklara neden olur. Bunları evcil hayvanınıza vermezseniz kolayca önleyebilirsiniz.

Avokado

Avokado, çok yağlı bir meyvedir. Bu yağlar insanlar için iyidir ama hayvanlar için sağlıksızdır. Avokado, yüksek kaloriye sahip olmanın yanı sıra bir toksin olan persin içerir. Bu nedenle, kedinize somon gibi farklı kaynaklardan gelen kalorileri sağlamalısınız.

mama yiyen kedi

Kemikler

Herkes kılçık kemiren bir kedi karikatürü görmüştür. Ancak gerçek hayatta kemik yemek kedilerde ciddi sorunlara neden olabilir. Bunlar arasında, boğulmak başlıca ölüm nedenidir ve kemikler, delik ve ülser gibi diğer problemlere yol açar.

Kiminle konuştuğunuza bağlı olarak, tehlikeli yiyeceklerin listesi sonsuza kadar gidebilir. Kedinize yeni bir şey vermeden önce güvenilir bir uzmandan tavsiye almanız en iyisidir.

Kedinizin toksik bir şeyler yediğinden endişeleniyorsanız, derhal veterinerinize gitmelisiniz. Ne olursa olsun en iyi seçenek, kedinizi onun cinsine, yaşına ve büyüklüğüne özel olarak tasarlanmış kedi maması ile beslemenizdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.