Biyonik Kediler: Engelli Kediler için Protez Bacaklar

Engelli kediler için protez bacaklar veteriner implantlarındaki son gelişmeler arasında yer almaktadır. Bu icat pek çok engelli hayvanın tekrar ayağa kalkmalarını sağlamıştır.
Biyonik Kediler: Engelli Kediler için Protez Bacaklar
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Engelli kediler için protez bacaklar, veteriner implantlarında son gelişmeler arasında yer alıyor. Bunlar titanyumdan yapılmış bir tür kauçuk polimer ayaklardır. Bu buluş, pek çok engelli hayvanı (kelimenin tam anlamıyla) tekrar ayağa kaldırdığı için tam bir başarı olmuştur.

Biyonik Bacakları Olan İki Özel Engelli Kedi Vakası

Tekerlekli protez bacaklar kullanan bir kedi.
Kaynak: planetavivo.cienradios.com

Veteriner hekimler son zamanlarda iki engelli kediyi iki biyonik bacakla donatmak için ameliyat ettiler. Sonuç olarak, bu bacaklar kedilerin tekrar yürümelerine olanak tanıyacak.

Engelli kediler için ameliyat söz konusu olduğunda zaten bir emsalin olduğunu hatırlayalım. Yıl 2010’du ve söz konusu kedi Oscar’dı. Ancak, bu durumda bu yeni bacaklar Pooh ve Steven adlı iki kediye fayda sağladı. Bu iki kedi, bir arabanın üzerlerinden geçmesi sonucu arka ayaklarının kesilmesini yaşadı.

Her iki kedinin de sağlığı artık iyi ve şu anda, kazadan sonra yeni birer sahip arıyorlar.

Engelli Kediler İçin Protez Bacaklar Hakkındaki Gerçekler

Bu bacak implantları, kedilerin ayak bileklerine uyacak şekilde özel olarak üretilmiştir. Cerrahlar tarafından kullanılan teknik, 2010’da kedi Oscar’la kullanılan tekniğe benzerdir.

Doktorlar aslında protez bacaklardaki pimleri engelli kedilerin ayak bileği kemiklerinin her birine soktular.

İkinci aşamada, kemik hücrelerinin metal üzerinde büyümesini sağlamak için her protezi hidroksiapatit ile kapladılar. Bunun bir sonucu olarak cilt kediyi tehlikeye atabilecek herhangi bir zararlı enfeksiyonun ortaya çıkmasını önleyen korumalı bir şekilde büyür.

Operasyonu gerçekleştiren cerrah ekibi, bu yeni ayaklarla geçen bir aydan sonra operasyonu başarılı olarak adlandırabileceklerini belirtti. Kediler çevreleriyle biraz beceriksizce ilişki kurmalarına rağmen, artık yürüyebilir, koşabilir ve küçük atlayışlar yapabilir haldeler.

Bu başarılı operasyonların ardından uzmanlar, protezleri genelleştirilmiş bir şekilde sunma amacı ile geliştirmeye devam edecekler. Üstelik engelli kediler ve diğer hayvanlar böylece yeniden yürüyebilecek.

Hayvanların Hayatlarını Kurtaran Biyonik Protezler

Nesli tükenmekte olan pek çok tür, biyoteknoloji denemelerinin hedefidir. Bu biyonik protez implantları, farklı evcil hayvanların ağır yaralanmalardan kurtulmasına yardımcı oluyor. Sonuç olarak, bu, hayvanların hayatta kalma şanslarını büyük ölçüde arttırıyor.

Peki bu teknolojik gelişmeler nasıl gerçekleştiriliyor? Diğer yolların yanı sıra, implantlar ve diğer özel yapım protezler oluşturmak için 3D baskının kullanılması ile.

Bugüne kadar insanlar, uzuvları kesilmiş ya da bazı doğuştan gelen kusurlarla doğmuş hayvanları uyuturdu. Ancak teknolojideki bu gelişmeler sayesinde, bu evcil hayvanların artık yeni bir yaşama şansı var.

Gerekli olan her şeyi ödemeye razı olan pek çok kuruluş ve evcil hayvan sahibi var. Bu nedenle sevgili evcil hayvanlarınızı kurtarabilecek ve yaşam kalitelerini arttırabilecek protezler satın almak mükemmel bir çözümdür.

Tartışılmakta Olan Bazı Noktalar

Hayvan protezleri söz konusu olduğunda en önemli zorluklardan biri, evcil hayvanlar arasındaki büyük çeşitlilik ve vücut farklılıklarıdır. Sonuç olarak, bu gerçek, çok çeşitli kas ve iskelet kavramlarının hesaba katılmasını gerekli kılar.

Birçok uzman, bir protezin tek bacağını kaybeden hayvanları engelleyeceğini mi yoksa onlara yardım mı edeceğini de tartışmıştır.

Bu konuda her türlü görüş vardır. Bazı uzmanlar, hayvanların, köpeklerin ya da kedilerin sadece üç ayakla mutlu bir hayat yaşayabileceğini söylüyor. Ancak basit egzersizler ve günlük aktiviteler gerçekleştirmek için daha fazla kalp dayanıklılığına ihtiyaçları olduğunu kabul ediyorlar.

Engelli kediler ve iki uzuvları hasarlı olan diğer hayvanlar söz konusu olduğunda ise, mesele çok daha basittir. Bu nedenle düzgün bir yaşam sürmeleri için protez kullanımı şarttır.

Zorlukları

Sokakta gezen protez bacaklı bir kedi.
Kaynak: planetavivo.cienradios.com

Bir hayvana implantlarının ya da protezlerinin nasıl olduğunu sormak mümkün olmadığından, her şey değerlendirmeler ve klinik veriler dikkate alınarak yapılmalıdır.

Evcil hayvan protezindeki başlıca başarısızlıklar arasında, örneğin hayvanın yeni implantları vücutlarında asimile edememesi gerçeği gelir.

Tıp mühendisliği birçok insanın yaşam kalitesini arttırabilir. Ancak hayvanlara katkısı ve hizmeti de takdire şayandır.

Görsel kaynakları: www.libertaddigital.com ve planetavivo.cienradios.com


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.