Engelli Bir Hayvanı Sahiplenmek İster Misiniz?

Hiç engelli bir hayvana evinizi açma fikri aklınızdan geçti mi? Bu yazımızda size bunu nasıl yapabileceğinizi anlatacağız.
Engelli Bir Hayvanı Sahiplenmek İster Misiniz?

Son Güncelleme: 18 Eylül, 2018

Engelli bir hayvan beraberinde herhangi başka bir hayvandan daha fazla sorumluluk getirir. Tüm evcil hayvanlar için yapmak zorunda olduğunuz dışarı çıkarma, kumunu temizleme, mamasını verme, yıkama ve oyun oynama gibi görevlerin yanında engelli bir hayvanın özel bakımını da üstlenmeniz gerekli.

Ancak engelli bir hayvan sahiplenmiş insanların, bu tür işleri yapmaktan hiçbir şikâyeti yok gibi gözüküyor. Neden? Sorduğumuz zaman engelli hayvan sahipleri, bu hayvanların çok daha sevgi dolu, şefkatli ve ona bakan insanların daha da değerini bilir olduklarını söylüyorlar.

Engelli bir hayvanı evinize almak için yapmanız gerekenler

engelli köpek bahçede

Engeli olan bir hayvanı sahiplenme süreci, herhangi bir sağlık sorunu olmayan bir hayvanı evinize getirmekten biraz daha farklı.

Öncellikle veterinerden randevu almalısınız. Böylece işin uzmanından hayvanın sağlık sorunu ve nedenini detaylıca öğrenip gerekiyorsa özel bakımı ve ilaçları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Hayvanı alacak kişi veterineri dikkatle dinleyip engelli bir hayvanın aile ve ev yaşantısında ne gibi değişikliklere yol açacağını, ne kadar zaman, enerji ve maddi kaynak ayırması gerektiğini özenle hesaplamalıdır. Her detayı düşündükten sonra hâlâ engelli bir hayvanı ve tüm sorumluluklarını üstlenmeye hevesli olursa, ailenin yeni üyesini eve götürebilir.

Tüm sahiplenme süreçleri bu şekilde işlemiyor. Bazı yerlerde sadece hayvanı sahiplenmek istediğinizi söylemeniz yeterli, üstüne fazla sorgulanmadan dostunuzu kucağınıza alıp gidebilirsiniz. Başka yerlerde ise engelli bir hayvanın yaratabileceği maddi sıkıntıları hafifletmek için bazı veterinerlerden indirim almanıza yardımcı oluyorlar.

Evde engelli bir hayvan varsa aklınızda bulunması gerekenler

Engelli hayvanınıza, sağlık dostlarınızla aynı şekilde davranmamalısınız. Burada demek istediğimiz sürekli haline üzülmeniz ya da canını yakacağım korkusuyla ona dokunmaktan bile çekinmeniz değil. Sağlıklı hayvanlardan farklı olabilecek ihtiyaçlarına önem vermekten söz ediyoruz.

Engelli bir hayvanı sahiplenme konusunda size onay verildiğinde belli başlı konuları aklınızda bulundurursanız evin içindeki yaşam herkes için çok daha neşeli geçecektir.

kucakta uyuyan kedi

Engelli hayvana saygı göstermek

Hayvanınıza zaman verin. Aslında tüm hayvanların eve ilk geldiklerinde biraz zamana ihtiyacı vardır. Siz kendiniz hiç bilmediğiniz bir yere ilk gittiğinizde nasıl hissettiğinizi düşünün. Engelli bir hayvanın uyum sağlamak için biraz daha fazla zamana ihtiyacı olabilir. Evin içinde dolaşmasına, her yeri koklayıp tanımasına izin verin.

Hayatında kısıtlayıcı olabilecek şeyleri göz önünde bulundurun. Yeni dostunuzun ne çeşit bir engeli olduğunu düşünerek, hayatı onun için kolaylaştıracak yöntemler üstüne kafa yorun. Mesela bacaklarında bir problem varsa ve merdiven inip çıkmakta zorlanıyorsa oyuncakları, yatağı, mama ve su kaplarını iniş çıkışı olmayan düz bir yere koyun. Hayvanınızla empati kurarak ihtiyaçlarını anlayabilirsiniz.

Konu veteriner harcamalarına geldiğinde eli sıkı olmayın. Veteriner size hayvanınızın sık sık kontrolden geçmesi gerektiğini söylediyse dostunuz gözünüze iyi gözüktüğü için götürmemezlik yapmayın. Hayvanınızın hayatı ve sağlığı için bu kontroller çok önemli.

Her şeyden önemlisi onu çok sevin, sonra daha da çok sevin. Engelli olsun ya da olmasın tüm hayvanları mutlu etmenin yolu onları çok sevmekten geçiyor. Belki hayvanınızın engelli olma sebebi istismardır, öyleyse kırık kalbini onarmanın en güzel yolu ona bolca sevgi göstermektir.

Biraz çaba, şefkat ve sevgiyle evinizin yeni üyesiyle yaşam sizin de çok hoşunuza gidecek ve hayvanınızı da çok mutlu edeceksiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.