Köpekler için Tekerlekli Sandalyeleri Keşfedin

Köpeğinizin sınırlı hareket kabiliyeti veya hareket kabiliyeti kaybı varsa, bu konudaki seçeneklerinizi değerlendirme zamanı gelmiş demektir. Size, bugünkü yazımıda, köpekler için tekerlekli sandalyeler hakkında her şeyi anlatacağız.
Köpekler için Tekerlekli Sandalyeleri Keşfedin
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Çok uzun zaman önce, engelli köpekler için tek çözüm ötenaziydi. Neyse ki, bu hayvanlar artık köpekler için üretilmiş olan tekerlekli sandalyeler sayesinde daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olabiliyorlar. Sınırlamalar var mı? Elbette. Ancak ilgili platformlardaki mevcut videoları izleyerek bile tekerlekli sandalyedeki bir köpeğin nasıl neredeyse normal bir yaşama sahip olabileceğini anlayabilirsiniz. Oynayabilir, koşabilir ve hatta merdivenlerden yukarı ve aşağı tırmanabilirler.

Piyasada, talihsiz bir biçimde fiziksel güçsüzlük çeken köpekler için üretilmiş çok çeşitli tekerlekli sandalye modelleri bulunmaktadır.

Günümüzde, ayrıca, veterinerlik teknolojisi de çok gelişmiştir. Evcil hayvanlar için mevcut olan bakım seçenekleri artmakta ve bu konudaki yetişmiş insanlar giderek daha fazla uzmanlaşmakta ve hayvanlarımızın yaşam kalitelerini iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

Veteriner hekimliğin gelmiş olduğu bu düzeye rağmen, bazen tıbbi bakım da pek yeterli olmamaktadır. Bir köpeğin arka bacakları felç olduğunda, bir profesyonelin hareket kabiliyetini geri kazandırmak için yapabileceği çok az şey vardır.

Köpekler için hareket kaybının nedenleri

Köpekler için tekerlekli sandalyeler.

Bazı cerrahi prosedürler, kırıklar veya kazalardan sonra hareketlilik kaybı normaldir.

Ayrıca, bu problem, bazı hastalıklardan veya dejeneratif süreçlerden de kaynaklanabilir. Bu durum, daha çok şiddetli köpek osteoartriti, displazi, dejeneratif miyelopati, fıtıklar, felç vb. durumlarda ortaya çıkmaktadır.

Ön veya arka bacaklarda kalıcı felç, genellikle hareket kaybının ana nedenidir. Diğer nedenler, ekstremitelerde uygun hareketliliği engelleyen ampütasyonlar veya doğum kusurlarıdır.

Hareketliliğin azalması nörolojik sorunlar, omurga sorunları, fıtıklar veya herhangi bir travma türünden kaynaklanabilir. Sınırlı hareketlilik tipik olarak yaşlı köpeklerde veya obez köpeklerde görülür. Yaş veya kilo nedeniyle, hayvanlar, normal hareket etme yeteneklerini kaybederler.

Köpekler için farklı tekerlekli sandalye modelleri

Engellerinin üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için köpekler için birçok tekerlekli sandalye seçeneği vardır. Markalı bir sandalye de seçebilirsiniz. Bunlar genellikle standart bir endüstriyel işlemin ardından üretilirler. Hatta, bazı kişilerin elle yaptığı modeller de bulunuyor. Başka bir seçenek de kendinizinkini tasarlamak olabilir.

Yeni ve heyecan verici bir seçenek de, son dönemde ortaya çıkan bir fikir olarak, tekerlekli sandalye tasarlamak için bir 3D yazıcı kullanmaktır. Bu şekilde tekerlekli sandalyedeki bir köpek rahat olacaktır, çünkü, bu sandalye ona mükemmel bir şekilde uyacaktır. Daha fazla bilgi için, bu tür bir sandalyenin nasıl yapılacağına dair dosyalar ve yöntemler içeren birçok web sitesi vardır.

Şu anda piyasada bulunan modeller farklı özellikleri ön plana almaktadır:

  • Ön ayaklar için tekerlekli sandalyeler. Bu modellerin yapılması zor. Ayrıca şu anda çok fazla seçenek bulunmamaktadır.
  • Arka ayaklar için tekerlekli sandalyeler. Bunlar daha yaygındır çünkü bu tür bir engel durumu olan daha fazla hayvan vardır.
  • Tam destekli tekerlekli sandalyeler. Bunlar, hareket kabiliyeti çok düşük köpekler içindir.
  • Rehabilitasyon için tekerlekli sandalyeler. Bunların da çok az modeli bulunuyor.

Bir köpek için tekerlekli sandalye alırken dikkat edilmesi gerekenler

İlk olarak, köpeğinizin kesin ölçülerini bulmanız gerekeceğini unutmayın. Ölçümlerdeki herhangi bir hata, tekerlekli sandalyenin köpeğinize uygun şekilde oturmamasına neden olabilir. Tekerlekli sandalyedeki bir köpek için hayatı olabildiğince konforlu hale getirmek istiyor olacağınızı unutmayın.

Kesin ölçüleri aldıktan sonra, bir köpek için tekerlekli sandalye sipariş etmeye karar verdiyseniz, bunları sorumlu şirkete veya üreticiye verirsiniz.

Ayrıca, genellikle herhangi bir özelliğe uyarlanabilen özel modeller için seçenekler de vardır. Bu tür modellerin geri dönüş süresi de genellikle kısadır. Çoğu şirket, tekerlekli sandalyenin kullanım sırasında uyarlanmasına izin veren tasarımlara sahiptir. Bu modeller yavru köpekler için idealdir, bu nedenle köpek büyüdükçe sandalyeyi uyarlayabilirsiniz. Bazı durumlarda sandalyeler katlanabilir ve bu da onları seyahat dostu hale getirir.

Bazı şirketler, daha küçük ırklar için hafif malzemeler kullanarak da köpekler için tekerlekli sandalye üretmektedir.

Evde köpekler için tekerlekli sandalye yapımı

Sahildeki dört ayaklı dostlarımız.

Bir köpek için tekerlekli sandalye yapmak için kullanabileceğiniz birçok malzeme vardır: çelik, metakrilat, alüminyum, PVC borular, vb. Yapının yanı sıra, ne tür tekerlekler kullanacağınızı seçmek de önemlidir. Tekerlekleri seçerken hayvanın sandalyeyi nerede kullanacağını da düşünmelisiniz.

Evcil hayvanınız öncelikle kentsel alanlarda ise, artan manevra kabiliyeti için tekerlekler küçük olmalıdır. Öte yandan, kırsalda veya çok sayıda bahçenin olduğu, engebeli veya çimenli bir bölgede yaşıyorsanız, daha büyük, güçlü ve dayanıklı tekerleklere ihtiyacınız olacaktır.

İlginizi çekebilir ...
Rexie, Tekerlekli Sandalye Kullanan Kedi
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Rexie, Tekerlekli Sandalye Kullanan Kedi

Rexie, henüz bebekken pencereden düşüyor ve arka bacakları felç oluyor. Hayata, sahibinin araştırmaları sonucu bulduğu tekerlekli sandalye ile tutu...


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.