Protezli Hayvanlar

Bazı hayvanlar, doğum kusurları ya da ciddi yaralanmalar nedeniyle vücutlarının bazı kısımlarını kaybederler ama bunlar olmadan yaşamaları da mümkün değildir. İnsanların nezaketi ve teknolojik gelişmeler sayesinde hayvanların bacakları, kabukları ve hatta gagaları yeniden üretilebilmektedir. Protez yardımı ile hangi hayvanların hayatta ikinci bir şans elde ettiğini öğrenmek için makalemizi okuyun.
Protezli Hayvanlar

Son Güncelleme: 31 Mart, 2019

Günümüzde, tekerlekli sandalyede köpekler görmek yaygındır. Neyse ki, hayati uzuvların kaybı artık hayvanların hayatları için bir tehdit taşımıyor. 

Ancak, bu gelişmeler sadece evcil hayvanlara yaramıyor – aynı zamanda birçok vahşi hayvan da protezler sayesinde hayatta kalabiliyor. Protez bacakların bakıma ihtiyacı vardır ama zaten bu hayvanlar genellikle vahşi hayata geri dönemez ve yaşamlarının geri kalanını sığınak ya da bakım merkezlerinde geçirmek zorunda kalırlar.

Bazı şirketler hayvan protezleri yapar, ancak çoğu hala insanların marifetlerine ve becerilerine bağlıdır. Aşağıdaki örneklerde, bu iki şeyin kombinasyonlarını görebilirsiniz:

Winter Adlı Yunus

Winter, çok gençken Kuzey Amerika kıyılarında yaralı bulunmuş bir yunus. Veterinerler onu kurtarmak için her şeyi denedi, ama Winter’ın arka yüzgeci o kadar hasar görmüştü ki sonunda onu kaybetti. Bir süre sonra, bir bilim adamı ona yeni bir yüzgeç yaptı ve Winter dünyada türünün tek örneği oldu.

protezli yunus

Yunus Winter’ı, azimli hayat hikayesini anlatan bir filmin başrolünde görmek mümkün. Film öyle çok ilgi gördü ki, birkaç yıl sonra yenisini çektiler. Bugün Winter sayesinde, onun gibi protez taşıyan birçok hayvan var.

Oscar Adlı Kedi

Biyonik Kedi olarak da bilinen Oscar, kaza geçirerek bir biçerdöver yüzünden iki bacağını kaybetti. Onu buldukları zaman, o kadar yaralıydı ki, herkes onun için hiç umut olmadığını düşünmüştü.

Ancak ona ilk müdahaleyi yapan veteriner onu kurtarmanın mümkün olduğunu düşündü. İki farklı üniversitenin yardımı sayesinde, Oscar’a sadece iki yeni bacak değil, aynı zamanda normal bir hayatı yaşama şansı verdiler. Oscar’da kullanılan teknik artık insanlara uygulanıyor.

Beauty Adlı Deniz Kartalı

Beauty adlı deniz kartalı, bir avcı tarafından vurulduktan sonra, gagasının çoğunluğunu kaybetti. Bu vücut parçası, deniz kartalının beslenmesi ve temizlenmesi için önemlidir. Gagadaki tahribe rağmen, veteriner onu düzeltmek konusunda kararlıydı.

Daha önce bu alanda deneyimi olmayan bir mühendislik şirketinin yardımıyla, Beauty’ye yeni bir gaga yapmayı başardılar. Şimdi normal bir hayat yaşayabilir, kendi başına yemek yiyebilir ve diğer kartallar gibi tüylerini temizleyebilir. Bu yeniden yapılandırma projesi, protezli hayvanlar ve özellikle de proteze ihtiyacı olan kuşlar için yeni bir kapı açtı.

gagası protez olan kartal

Septimus Adlı Kaplumbağa

Bu makalenin başındaki fotoğraf, Septimus adlı kaplumbağaya ait. Kış uykusuna yattığında farelerin saldırısına uğramış ve kendini koruyamamıştı. Onu buldukları zaman, fareler ön bacaklarına çok zarar vermişlerdi ve tek seçenek onları kesmekti.

Neyse ki, sahibinin evinde bir model uçağı vardı ve bunun tekerleklerini Septimus’un vücuduna uyacak şekilde ayarladılar. Bir veteriner onları kabuğunun altına yerleştirdi. Septimus, hayatta kaldı ve hatta artık çok daha hızlı hareket edebiliyor.

Bay Stubbs Adlı Timsah

Genç bir timsah bir dövüşte kuyruğunu kaybetti. Bay Stubbs birkaç yıl sonra bulundu. Yara zaten iyileşmişti, ama ciddi yan etkileri de vücudunda kalmıştı. Kuyruğu olmadan bataklıkların içine giremiyordu ve bu yüzden diğer timsahlar gibi avlanması mümkün değildi. Bu yüzden de karada yaşamaya mahkum olmuştu.

kuyruğu protez timsah

Bay Stubbs bir protez takılan ilk timsah oldu ve buna mükemmel şekilde adapte olabildi. Ancak, yüzmeyi yendiden öğreniyor çünkü uzun yıllar boyunca bunu yapamamıştı.

Yaratıcı ve becerikli insanlar ve üç boyutlu baskı malzemelerinde öncü şirketler sayesinde dünya çapında birçok hayvana protez takılıyor. Bu nedenle, bir hayvanın hayatını tehdit eden durumlar artık sadece sıradan sıkıntılar olarak kalıyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.