Yağmur Sesi Köpekleri Nasıl Etkiler?

Köpeklerin kulaklarının çok hassas olması köpeklerin yağmur sesi gibi farklı seslere farklı tepkiler vermelerine neden olur.
Yağmur Sesi Köpekleri Nasıl Etkiler?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Genelde köpekler yoğun sesler duyduklarında korkarlar. Gök gürlemesi, yağmur sesi veya ağır bir şeyin yere düşme sesi köpekleri korkutabilir. Bunun nedeni köpeklerin kulaklarının çok hassas olmasıdır. Köpekler farklı seslere farklı tepkiler gösterirler. İster heyecanlanmak olsun ister korkmak, köpekler seslere farklı tepkiler verirler. Bu yüzden, sizin köpeğinizi hangi seslerin ne şekilde etkilediğini keşfetmeniz önemlidir.

Bu yazımızda sizlere yağmur sesinin köpekler üzerindeki etkisinden bahsedeceğiz. Pek çok kişi bir fırtına sırasında oluşan gök gürlemesi veya şimşeklerin sesinin köpekleri korkuttuğunu düşünür. Ancak, yağmur sesi pek çok köpeğietkilemektedir.

Köpek ile birlikte yürüyüş yapan iki kişi

Bu noktada sormanız gereken sorular:

  • Bu neden oluyor?
  • Neden basit bir yağmur sesi köpekleri bu kadar ürkütüyor?
  • Yağmur neden köpeklerin kulaklarını etkiliyor?

İlk olarak bu durumun normal olduğunu bilmelisiniz. Yağmur köpekleri ve diğer evcil hayvanları etkiler. Yağmur çoğu coğrafyada normal olarak görülen bir hava durumudur, hatta bazı coğrafyalarda her gün yağmur yağar. Bu yüzden köpeğinize bunun normal bir durum olduğunu ve bir tehdit oluşturmadığını anlamasında yardımcı olmalısınız.

Köpeğiniz yağmur sesine ne kadar erken alışırsa gelecekte o kadar az sorun yaşar, özellikle de yağmurlu bir havada yürüyüşe çıktığınızda!

Yağmur Köpeğinizin Kulaklarını Nasıl Etkiler

Bir köpeğin denizi, nehirleri veya gölleri sevmesi çok doğaldır. Köpekler bu tarz yerlerde suya girmekten keyif alırlar. Ancak, siz köpeğinizle yürüyüş yaparken yağmur yağdığında, köpeğiniz garip davranmaya başlayabilir. Hatta bazı köpekler yağmuru hissettiklerinde agresifleşebilir bile. 

Yağmurun köpeklerin kulaklarını etkilediği kanıtlanmıştır. Eğer köpeğinizin gergin, hassas veya endişeli bir yapısı varsa, yağmur sesi köpeğinizi daha fazla etkileyebilir. Bunun nedeni köpeklerin işitme sistemlerinin çok hassas olması ve yağmur yağması gibi basit bir sürekli ve tekrarlayan sesin bu sistemi etkilemesidir.

Önlemler

İlk olarak, özellikle de yağmur yağışı sık olan bir bölgede yaşıyorsanız köpeğinizi yağmura alıştırmalısınız. Her hafif bir yağmur yağışı olduğunda, yanınıza büyük bir şemsiye alıp köpeğinizi de ıslanmaktan koruyarak yürüyüşe çıkabilirsiniz. Bu sayede tüylü dostunuz yağmur sesine alışmaya başlayacaktır.

Köpeğiniz çok gergin veya endişeli davranıyorsa, başka yöntemler de deneyebilirsiniz.

Bu yöntemlerden birisi, köpeğiniz sakinleşip yağmurda kendi başına yürüyebilecek cesareti toplayana kadar onu kucağınızda taşımaktır. Bu sayede köpeğiniz sizin desteğinizi ve korumanızı hisseder.

Ayrıca, köpeğinizle yağmurda oyun oynamak da onu teşvik edebilir. Köpeğiniz sizin yağmur altında eğlendiğinizi gördükten sonra, yağmura karşı olan bakış açısını değiştirmesi kolaylaşacaktır. Etrafa su sıçratmak, zıplamak, gülmek, koşmak ve benzeri aktiviteler, köpeğinizin konuya dair daha cesur hissetmesini sağlar. Ve zaman içerisinde köpeğiniz yağmur korkusunun üstesinden gelir.

Gergin ve Endişeli Bir Köpeği Sakinleştirmek

Gergin veya endişeli bir köpeği sakinleştirmek için pek çok farklı yöntem vardır ve aslında bunu başarmak çok da zor değildir. Aşağıdaki öneriler işinize yarayabilir:

camdan dışarıyı izleyen köpek
  1. Müzik. Müzik gergin hayvanları sakinleştirmek için inanılmaz bir yöntemdir. Müziğin hayvanlar üzerinde gözardı edilemeyecek bir etkisi vardır. Eğer köpeğiniz gergin davranıyorsa, onun enstrümantal müzik dinlemesini sağlamak, sakinleşmesine yardımcı olacaktır.
  2. Feromonlar. Yağmurun sesi köpeğinizin kulaklarını çok ciddi şekilde etkiliyorsa, bu başvurabileceğiniz bir yöntemdir. Veterinerin köpeğinize reçete edeceği feromonlar, aksiyete seviyesini düşürmeye yardımcı olacaktır.
  3. Oyunlar. Her yağmur yağdığında köpeğinizle oyun oynamak çok etkili olabilir. Bu sayede köpeğiniz yağmur yağmasını eğlence ile bağdaştırır. Bu tarz basit fikir bağdaştırmalar çok büyük farklar yaratabilir.
  4. Köpek psikologu. Bazı köpekler aşırı hassastır. Bu durumda bir köpek psikoluğu size yardımcı olabilir.

Unutmayın, eğer köpeğiniz yağmur sesi duyduğunda geriliyor veya endişeleniyorsa onu azarlamak yerine ona yardımcı olmalısınız. Biraz sabır ile köpeğiniz bu zorluğun üstesinden gelip sakinleşebilir. Bu noktada en önemli şey köpeğinizin sizin sevginizi hissetmesi ve kendini güvende hissetmesidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.