Gergin Bir Köpeği Sakinleştirmek için Yapılacak 5 Şey

En nihayetinde, köpeğinizi rahatlatacak bu ipuçlarıyla evcil hayvanınızın sinirlerini kesin olarak yatıştırın.
Gergin Bir Köpeği Sakinleştirmek için Yapılacak 5 Şey

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2019

Gergin bir köpek sizi çılgına çevirebilir. Gergin bir köpeği sakinleştirmek için neler yapabileceğinizi öğrenmek ister misiniz? O halde bugünkü yazımızı okumaya devam edin.

Köpekler kendi güçlerinin farkına varmazlar ve sadece onlarla oynuyor olsanız dahi, sonucunda sizi tırmalayabilir ya da ısırabilirler. Her ne kadar köpeğinizi sakinleştirmek, onunla yumuşak bir şekilde konuşmak, ona sarılmak ve onu sevmek için elinizden gelen her şeyi yapmış olsanız da, hiçbir şey işe yaramıyormuş gibi görünür.

Köpeğinizi sakinleştirmenize yardımcı olmak için, gergin bir köpeği sakinleştirmek için kullanabileceğiniz bazı ipuçlarını sizinle paylaştık. Okumaya devam edin!

Gergin Bir Köpeği Sakinleştirmek için 5 Püf Noktası

Gergin ya da stresli bir köpeğin davranış ve uyku problemleri olabilir. Ayrıca davranışları çok tahrip edici bir hal alabilir ve çok fazla dış uyaranlar olursa abartılmış tepkiler gösterebilirler. Örnek olarak, bir tuvalet sifonunun veya bir topun sesi bile köpeğin paniklemesine neden olabilir.

Bunlar ciddi sorunlar gibi görünmese de, bunun gibi konular bir hayvanla yaşamayı çok daha zorlaştırabilir ve hayvanın daha kötü bir yaşam kalitesine sahip olmasına neden olabilir.

Köpeği, henüz yavru olduğu zamandan itibaren, tercihen altı aylık olmadan önce eğitmek ideal olacaktır. Ancak merak etmeyin; bu, yetişkin bir köpeği eğitmenin imkansız olduğu anlamına da gelmez. Gelin gergin bir köpeği sakinleştirmek için neler yapacağımıza adım adım göz atalım.

köpekleri sakinleştirmek için egzersiz

Köpeğin Gergin Olmasının Sebebi

Yapacağımız ilk şey, hayvanın neden gergin olduğunu belirlemek olacaktır. Bir köpeğin gergin olması için üç farklı sebep olabilir. Bu sebepler köpeğin genetiği, çevre koşulları ya da aldığı eğitim olarak sıralanır.

Eğer sebep köpeğin sahip olduğu genetik ise, bunun anlamı köpeğin yalnızca genetik olarak hiperaktif bir köpek olması anlamına gelebilir. Bu nedenle, köpeği ne kadar eğitseniz de hiçbir yere varamazsınız.

Böyle özel bir durumda bir veteriner köpeği muayene etmelidir. Böylece köpeğin sakinleşmesi için ilaç kullanıp kullanmamayı göz önünde bulundurmanız gerekebilir. Bizlerin bir köpeğin gergin olmasının sebebini anlamamız mümkün değildir.

Bunun anlamı ise, ilk adım olarak mutlaka hayvanı bir veterinere götürmemiz gerektiğidir. Eğer bir köpek gerginse, genetik bir sebep olup olmadığını çözebilmek için ilk olarak bir veterinere gidin.

Diğer bir yandan, eğer hayvan yalnız başına çok fazla zaman geçiriyorsa, insanların yanındayken çok gergin ve heyecanlı olabilir. Bu ise çevresel bir sebep olduğu anlamına gelir. Eğitim ile ilgili olarak ise, sizin de bilinçsiz olarak belki de köpeğin gerginliğini besliyor ve artırıyor olmanız mümkündür.

Örneğin; eğer köpeğiniz siz eve geldiğinizde heyecandan kendini kaybediyorsa ve siz de onun bu davranışlarına eşlik ediyorsanız, köpeğin gergin durumunu besliyorsunuz demektir. Bu şekilde hayvanlar, gergin ve heyecanlı bir davranışı sergilemenin sizlerden arzu ettikleri dikkati almanın tek yolu olduğunu öğrenmeye başlarlar.

Gergin Bir Köpeği Sakinleştirmek için Egzersiz Yapmak

Stresli bir köpeğin enerjisinin bir kısmını atması ve adrenalin salgılaması gerekir. Bu konuda ise egzersiz yapmaktan daha iyi bir çözüm yoktur. Eğer sakin bir köpeğin günlük olarak gerçekten de iyi bir miktar egzersiz yapması gerekiyorsa, stresli bir köpeğin daha fazlasını yapması gerekir.

Eğer köpek egzersiz sayesinde çok fazla yorulursa, daha fazla uyuyacak ve daha uzun bir süre sakin kalacaktır. Bunun anlamı ise, uyandığı zaman da muhtemelen daha sakin olacaktır.

Gergin Bir Köpeği Sakinleştirmek için Oyunlar

Bu yöntem size uydurma bir yöntem gibi görünebilir. Ancak özellikle de iç alanlarda oynarsanız, köpeğinizin gerginliğine yardımcı olabilecek oyunlar vardır.

Bu iç mekan oyunlarını oynamadan önce, biraz egzersiz yapmak için köpeğinizi dışarı çıkarın. Koşmak, zıplamak ve bir topu yakalamaya çalışmak; köpeğinizle onu sakinleştirecek bazı oyunlar oynamadan önce dışarıda yapabileceğiniz bazı şeylerdir.

Evde, belki köpeğinizle oturmak ve kısa mesafeler tutarak ona top yuvarlamak gibi sakin oyunlar oynamalısınız. Bu, köpeğinizin gerginliğini beslemeden zaman geçirmenize yardımcı olabilir.

Gergin Bir Köpeği Sakinleştirmek için Köpek Eğitmeni

Bu yöntem, gergin bir köpeği sakinleştirmek için uygulayabileceğiniz en iyi yöntemlerden biridir.  Köpeğinizin gerginlik seviyesi ne olursa olsun, bir köpek eğitmeni size bu konuda yardımcı olabilir.

Özellikle de her şeyi denediyseniz ve hiçbir sonuç alamadıysanız, bu seçenek çok iyi bir seçenek olabilir. Eğer köpek halihazırda bir yaşından büyükse ve hala yüksek seviyede bir gerginliği varsa, elinizden gelen her şeyi denedikten sonra yapabileceğiniz en iyi şey profesyonel bir köpek eğitmenine gitmek olacaktır.

sakin köpekler

Ailenin Birlik Olması

Gergin bir köpekle birlikte yaşıyorsanız, bütün ailenin köpekle aynı rutinlere sahip olması önemlidir. Herkes ona farklı davranıyorsa, bu durum köpeği çılgına çevirerek onun daha da gergin olmasına sebep olur. Açıkçası bu, aradığımız gelişime giden yol değildir.

Bu nedenle yürüyüşler, oyunlar, köpeğinizi sevmeniz ve şefkat ile ilgili rutinlerin oluşturulması gerekmektedir. Ailenizdeki herkes, köpeğinizi daha az tedirgin etmeyi başarmak için bu rutinleri ne zaman ve nasıl uygulayacağını bilmelidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.