Köpeklerin Havlama Nedenleri ve Anlamları

Köpeklerin Havlama Nedenleri ve Anlamları

Son Güncelleme: 04 Ağustos, 2018

Köpekler çok farklı şekillerde havlarlar ve bu farklı şekillerdeki havlamaların her biri de köpeğinizin ruh halini ya da özel bir ihtiyacı olduğunu ifade etmek içindir. Bu nedenle, köpeklerin ne istediğini anlamak için onları çok iyi tanımak önemlidir.

Havlamak, bir köpeğin doğasının önemli bir parçasıdır. Köpekler, havlamayı baskın bir ses olarak kullanan tek köpek ailesi üyeleridir.  Kurt, çakal ve tilki gibi vahşi hayvanlar havlamaktan daha ziyade ulurlar ve bunu da uzun mesafeli iletişim kurabilmek için yaparlar.

Diğer Hayvanlarda Oral İfade Biçimleri

Havlamak sadece köpeklere özel bir davranış biçimi değildir. Keseli hayvanlar sınıfına ya da geviş getiren alt türlere ait olan bazı memeli hayvanlar vardır.  Bunlara örnek olarak munçak ya da keseli karıncayiyen hayvanlarını gösterebiliriz.

havlayan köpek

Bir köpeğin havlaması çok özeldir; çünkü bu onların temel ifade biçimidir. Bunu, köpekler ve insanların birbirini anlamasını sağlamak amacıyla yaparlar. Havlamak, köpekler için en yaygın iletişim biçimidir ve ne anlama geldiğini çözebilmek için tercüme edilmesi gerekir.

Bir köpek havladığı zaman, o an neler hissettiğine dair pek çok şey anlatır. Bazı köpekler duygularını ya da o anki ruh halini ifade etmek için havlarlar. Eğer durum bundan farklı ise, ortada bir tehlike vardır ve köpek sahiplerini ya da diğer insanları uyarmak için havlar. Ayrıca size suya, tuvalete ya da diğer bazı şeylere ihtiyacı olduğunu söylemek için de havlayabilir.

Bunun yanı sıra, köpeğinizin çok fazla havlaması bir şeylerin yolunda olmadığının bir işareti olabilir. Çok fazla havlayan bir köpek size canının yandığını, rahat olmadığını ya da hasta olduğunu söylemeye çalışıyor olabilir. Bu gibi durumlarda havlamak bir semptomdur ve kesinlikle görmezden gelmemelisiniz. Çünkü köpeğinizin sağlığı risk altında olabilir.

Bu nedenle eğer köpeğinizin davranışlarında bariz değişiklikler gözlemlerseniz, bir veterinere gitmeniz gerekir. Eğer köpeğiniz çok fazla havlamaya ya da saldırganlaşmaya başladıysa, yine bir veterinere gitmeniz gerekmektedir. Erken teşhis köpeğinizin hayatta kalma ve tamamen iyileşme şansını arttırır.

Havlama Çeşitleri Nelerdir?

Havlamaların dahili ya da harici sebepleri olabilir. Dahili sebepler her köpek cinsine, her nesile ya da her hayvana göre değişen içgüdüsel sebeplerdir ve tercih ettikleri havlama çeşidini ve sıklığını belirler. Harici sebepler de köpeklerin etrafında bulunan şeylerdir.

Aynı insanlarda olduğu gibi bazı köpekler daha dışa dönük köpeklerdir ve sık sık iletişim kurmayı çok severler. Diğerleri ise tipik olarak avcı ya da bekçi köpeği olan cinslerden gelirler. Ve etraflarındaki en ufak bir uyarıcıya karşı bile tepki gösterebilmek için sürekli tetikte beklemeleri gerekir. Terrier cinsi köpekler bunlara çok iyi bir örnektir.

havlama anlamı

Havlama Çeşitleri

  1. Stres. Köpekler streslerini,enerjilerini ya da bir süredir birikmiş endişelerini atmak için havlayabilirler. Ayrıca bir insan ya da bir durumla ilgili olan endişelerini ifade etmeye çalışıyor da olabilirler.
  2. Coşku. Pek çok köpek, bir durum ya da bir uyarıcı onları gerçekten heyecanlandırdığı zaman havlama eğiliminde olurlar. Örneğin, yemek zamanı olduğunu ya da yürüyüşe çıkacaklarını düşündükleri zaman, mutlu olduklarını ifade etmek için havlarlar.
  3. Can sıkıntısı. Köpekler sıkıldıkları için ya da sizin dikkatinizi çekmeye çalıştıkları için de havlarlar.
  4. Hüsran. Köpeğiniz üzgün olabilir ya da istediği bir şeyi alamadığı için duyduğu hüsran duygusunu ifade etmeye çalışıyor olabilir.
  5. Hareketsiz kalması. Köpeğin enerjisini harcamak için ihtiyacı olan hareket ya da egzersiz eksikliği, köpeğinizi aşırı derecede havlamaya teşvik edebilir. Böyle bir sebeple havlamak, köpeğinizin sahip olduğu enerjiyi tüketmesi ve sizin dikkatinizi çekmesi için kullandığı yöntemlerden biridir.
  6. Uyarı. Köpekler çok yüksek algılara sahiptirler ve tehlikenin varlığını insanlara göre daha kolay bir şekilde tespit edebilirler. Dolayısı ile sizin hissedemediğiniz bir tehdit ya da tehlikeli bir durum olduğu zaman sizi uyarmak için havlarlar.
  7. Yetersiz eğitim. Bu, köpeklerin havlamasının en yaygın sebeplerinden biridir. Köpekler yeterli ya da düzgün eğitim almadıkları ve uygunsuz davranmaya alıştıkları zaman havlarlar.
  8. Sağlık sorunları. Bazı hastalıklar ya da, görme ya da duyma problemleri köpeklerin havlamasına sebep olabilir. Yaşlanma süreci ve geçici sinirlilik de belirli çeşit havlamalara neden olabilir.
  9. Sahip olma isteği. Köpekler için, sosyalleştirilmedikleri ya da uygun şekilde eğitilmedikleri zaman sahiplerine ya da diğer nesnelere karşı sahip olma isteğine dayalı davranışlar geliştirmeleri oldukça yaygındır.

Bazı havlama türleri, köpeğiniz hakkında, köpeğinizin nasıl hissettiği ya da etrafındakilerle nasıl bir uyum içinde olduğu ile ilgili size pek çok şey söyleyebilir. Bu nedenle, köpeklerin nasıl iletişim kurmaya çalıştıklarına dikkat etmek önemlidir. Köpeklerin bize anlatmaya çalıştıkları şeyleri tanımayı yavaş yavaş siz de öğreneceksiniz. Ve onları iyi bir şekilde anlamak, köpeğinize daha iyi bakmanıza yardımcı olacaktır.

İlginizi çekebilir ...
Neden Konuştuğunuzda Köpeğiniz Kafasını Yana Eğer?
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Neden Konuştuğunuzda Köpeğiniz Kafasını Yana Eğer?

Köpeğiniz kafasını yana eğiyor mu? Neden köpeğinizle konuştuğunuzda köpeğiniz kafasını yana eğer sorusuna iki muhtemel teori ile cevap vereceğiz.