Köpeğinizi Psikologa Götürmenin Faydaları

Kulağa her ne kadar garip gelse de köpeğinizi bir psikologa götürmek onun sahip olduğu davranışsal ve ruhsal problemleri aşmada önemli bir parça olabilir. Dahasını yazımızdan öğrenebilirsiniz!
Köpeğinizi Psikologa Götürmenin Faydaları
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Eğer birkaç yıl önce birisi gelip bize köpeğimizi psikologa götürmemiz gerektiğini söyleseydi, ona inanmazdık. Ama şimdi, köpeklerin duygusal dünyaları üzerine yapılan araştırmalar ve bilimsel çalışmalar sayesinde köpeğinizi bir psikologa götürmenin gerçek yararlarını biliyoruz.

Unutmayın: küçük dostumuzun sadece suya, yemeğe ve barınağa ihtiyacı yoktur. Aynı zamanda mutlu olmak ve iç huzur sağlamak için sevgi, dostluk ve diğer köpeklerle ilişkiye de ihtiyacı vardır.

Tüm köpeklerin psikologa gitmesine gerek yok

Veterinerde bir köpek

Tabi ki tüm köpeklerin bir köpek davranış uzmanına görünmesine gerek yoktur. Ama köpeğinizin gerçekten bir psikologa görünmesini gerektiren bazı zamanlar ve vakalar vardır.

Köpekler sosyal hayvanlardır ve zihinleri farklı sorunlara ve ruhsal durumlara çeşitli şekillerde tepki verebilir. Bazı durumlarda, olumsuz ve travmatik olaylar nasıl çözeceğinizi bilmediğiniz davranışsal sorunlara yol açabilir.

Eğer köpek uzun süre tek başına, diğer köpeklerden ve insan ailesinden ayrı kalırsa bu bazı sorunlara sebep olabilir. Bu durum aynı zamanda köpek davranışı uzmanlarının eskisinden çok daha fazla hastası olmasının da sebebi.

Köpeklerde duygusal eksiklikler

Köpekler günlerini, özellikle şehirlerde çok kısıtlanmış bir şekilde insanların yanında harcarlar. Çok belirli bir mizaca, kişiliğe, zekaya ve kendi ihtiyaçlarına sahip hayvanlardır. Ama sadece fiziksel ihtiyaçları yoktur- duygusal ve psikolojik ihtiyaçları da vardır.

Aynı insanlar gibi, köpekler de davranışlar sorunlara sebebiyet verebilecek psikolojik sorunlara sahip olabilir. Bu köpeğinize özel ilgi göstermek anlamına gelebilir. Tam bu nokta köpek psikologlarının ve davranışlarının geldiği yerdir.

Bir köpek psikoloğundan yardım alma aşamaları

Bir köpeğin herhangi bir duruma uygunsuz ve alışılmadık bir yolla tepki vermesinin tek sebebi eğitim eksikliği değildir. Yine de, bir sahip olarak kafanız karışabilir ve ne yapacağınızı bilemeyebilirsiniz. 

Bu profesyonel destek almak için en iyi zamandır. Veterinerinizle konuşarak işe başlayabilirsiniz. Sizi nasıl ilerlemeniz gerektiğine dair bilgilendirebilirler çünkü eğer işler kötüleşirse ya da problem devam ederse köpeğiniz bir uzmanın yardımına ihtiyaç duyacaktır.

Eğer köpeğinizin psikolojik sorunları varsa, muhtemelen büyük davranışsal değişimler gösterecektir. Bu davranışsal değişimler iştah kaybı, yıkıcı davranışlar ve tekrarlayıcı hareketleri içerir. Eğer bunların herhangi birini fark ederseniz köpeğinizi mümkün olduğunca hızlı bir şekilde bir psikologa götürmelisiniz.

Köpek depresyonu

Depresyonda bir köpek

Köpek psikolojisinde en yaygın sorun köpek depresyonudur. Semptomları basitçe insanlarınki ile aynıdır: enerji, iştah ve etraflarındaki dünyaya karşı ilgi eksikliği. Her zamanki gibi, önlem depresyona karşı en iyi savunmadır. Yani köpeğinizin kaliteli bir yaşama sahip olduğundan emin olmalısınız.

Bu durum özellikle şehir köpekleri için geçerlidir. Aslında doğalarına uygun olmayan şartlara adapte olmak zorundalardır. Eğer genetiklerine bakarsanız, köpeklerin apartmanda yaşamaya, tasma takılmaya ve sert bir programa uygun olmadıklarını anlarsınız.

Bu durumu telafi etmenin en iyi yolu köpeğinizin doğal dürtülerini serbest bırakmasına izin vermektir. Bırakın çayırlarda koşsun, diğer köpeklerle vakit geçirsin ya da uzun yürüyüşler yapsın. Köpeğinizin enerjisini salmanın yolları mevcuttur ve bu onu dengeli ve mutlu yapacaktır.

Dünya üzerinde

Bazı Avrupa ülkeleri evcil hayvanlara karşı oldukça duyarlıdır ve hayvan davranışları üzerine birçok araştırma yürütmektedirler. Hatta, sahiplerin ihtiyaçları olduğunda köpeklerini alıp psikologa götürmeleri çok doğaldır.

Bu ülkelerin birçoğu evcil hayvanları (köpekler gibi) bir terapiye dahil eden programlar başlattı. Onları psikolojik sorunlara sahip çocuklara, Alzheimer hastası insanlara ve daha birçok insana yardım eden tedavilerin bir parçası haline getirdiler.

Önemli bir tavsiye

Bazen sorunu çözmek için yapmanız gereken tek şey köpeğinizle aranızdaki kötü bir alışkanlığı değiştirmektir. Örneğin, köpeğinizle aranızda düzgün kurulmuş bir hiyerarşi olmayabilir ve sürü lideri oynamıyor olabilirsiniz. Bu durum özellikle dominant bir köpeğiniz varsa birçok davranışsal soruna yol açabilir.

Aynı zamanda köpeğini bir psikologa götürmüş, güvendiğiniz insanlarla konuşmak da iyidir. Onların tecrübelerinden öğrenin ve olabileceğiniz en iyi sahip olun!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.