Köpeğinizi Bağlı Bırakmanın Tehlikeleri

Sık sık bağlanmış bir şekilde bırakılan bir köpek, yaklaşan birini ısırmak veya kendi kuyruğunu çiğnemek gibi davranışsal sorunların belirtilerini göstermeye başlayabilir. Bu durum uzun vadede, genel mizaçlarını bile değiştirebilir.
Köpeğinizi Bağlı Bırakmanın Tehlikeleri

Son Güncelleme: 10 Mayıs, 2021

İyi niyetle bile yapıyor olsanız, bir köpeği bütün gün bağlı tutmak hayvan istismarıdır. Bu makalede size köpeğinizi bağlı tutmanın tehlikelerinden bahsedeceğiz.

Zincirlenmiş bir köpek mutsuz bir köpektir

Yeterince dikkat ederseniz, köpeğinizin sizinle tek kelime bile etmeden konuştuğunu göreceksiniz. Hoşlarına gitmeyen bir şeyi oduğunda bu yüzlerinden okunur. Üzgün ​​olduklarında, bunu onların gözlerinde görebilirsiniz…

İnsanlar birçok farklı nedenden dolayı köpeklerini bağlamaya karar verirler. Bazı insanlar onları evde istemez ve verandada bırakmayı tercih eder. Bazılarıysa köpeklerinin bahçeyi kazarak bitkilere zarar vermelerini istemez veya köpeğin çitlerin arasından kaçma eğilimi vardır.

Bir köpeği bağlı tutmaya başvurmak zorunda kalmak, köpeğin henüz yavruyken yeterli eğitimi almamasının bir sonucu olabilir. Sahipleri, onu eğitmek veya diğer evcil hayvanlarla kavga etmek gibi kötü davranışlarını değiştirmeye çalışmak yerine onu bağlamayı tercih eder.

kulübesine bağlı bir köpek

Bazı insanlar onları gün boyunca bağlı tutmanın ve gece serbest bırakmanın bekçi köpeği gibi davranabilmeleri için en iyi yöntem olduğuna inanıyor.

Köpeğinizi bağlı bırakmanın etkileri

Birçok sahip tam tersini iddia etse de, bütün gün bağlı bırakılan bir köpek genellikle hak ettiği ilgiyi görmez. Örneğin, içme suları güneşin altında kuruyabilir, durgun su sineklerle dolabilir ve bu gibi nedenlerle yeterince su içemeyebilirler.

Bağlı bırakılan köpekler, güneşe, sıcağa, yağmura, kar ve soğuğa maruz kalsabilirler ve bu sağlıkları için ciddi sonuçlar doğurabilir.

Uzun bir tasma takmış olsanız bile, bağlı olmak köpeğinizin özgürce koşamayacağı anlamına gelir. Tıpkı insanlar gibi köpekler için de fiziksel egzersiz eksikliği sağlıkları için gerçekten zararlı olabilir.

Dahası, zincir veya halat çok sıkı olursa boyunlarında yaralara neden olabilir ve bu yaralar tedavi edilmezse enfeksiyon kapabilir. Ancak daha da ciddi bir tehlike vardır. Hayvan bağlı olduğu tasmanın izin verdiğinden daha da ileri gitmeye çalışırsa, kendini boğabilir.

köpeğinizi bağlı bırakmanın sonuçları

Bağlanmak bir köpeğin zihinsel durumunu nasıl etkiler?

Binlerce yıl önce evcilleştirilmiş olan hayvanların bile özgürlüklerine ihtiyaçları vardır. Bağlı olmak ve yalnızca minimum bir hareket aralığına izin vermek, köpeğinizin davranışları ve mizacı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Birincisi, köpekler sosyal hayvanlardır ve diğer hayvanların refakatine ihtiyaç duyarlar. İzole bırakılır ve evden uzağa bağlanırlarsa, yanlış bir şey yaptıklarını düşünecekler, üzülecek veya depresyona gireceklerdir.

Köpeğinizi bütün gün bağlı bırakmak, onu stresli ve endişeli hissettirebilir. Hatta çok yaklaşan herhangi bir insana veya hayvana karşı aşırı derecede saldırganlık göstererek tehlikeli hale gelebilir.

Bazı hayvanlar psikolojik sorun belirtileri göstermeye başlar ve kuyruklarını veya pençelerini çiğneyebilirler. Eğer köpeğinizi bağlamanın onu eğitmeyi kolaylaştıracağını düşünüyorsanız, çok yanılıyorsunuz. Aslında bu şekilde emirlere uyma olasılıkları çok daha düşüktür.

İster Alman Çoban Köpeği ister Dalmaçyalı olsun, köpeğinizi bağlı ve izole tutmak, evcil hayvanınıza yapabileceğiniz en kötü şeylerden biridir. Bu durum ona kendisini dışlanmış hissettirecek ve hayal kırıklığına, ızdıraba, öfkeye ve kafa karışıklığına neden olacaktır. Unutmayın, bir köpek için bir topluluğun parçası olmak, hayatlarındaki en önemli şeylerden biridir. İlginizi çekebilir ...

Zincirlenmiş Köpek ve Onu Kurtaran Komşular
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Zincirlenmiş Köpek ve Onu Kurtaran Komşular

Konu hayvanlara yapılan zulme geldi mi, zincirlenmiş köpeğin hikayesini bilmeyen yoktur.