Temel Yavru Köpek Eğitimi

Temel Yavru Köpek Eğitimi
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

1 yaşına kadar olan köpeklere uygulanan temel eğitim geç yaşlara göre daha faydalı olur. Eğitime ne kadar erken başlarsanız o kadar faydasını görürsünüz. Köpeğinize eğitim vermeye başlamak için onun hatalı davranışlar yapmasını beklemeyin. 

Köpeklerin yeni bir şeyler öğrenme şekli biz insanlarınkine benzemez. Köpekler, sahiplerinden hem ev içinde hem de dışarıda nasıl davranmaları gerektiğinin kendilerine öğretilmesine ihtiyaç duyarlar. Sorumluluğunun farkında olan her köpek sahibi onların bu ihtiyacını bilir ve onlara eğitim vermek için gerekli vakti ayırır.

Yeterli eğitimi vermediğiniz köpeğinizi etrafa zarar verdi diye cezalandırmanız haksız bir davranıştır. Bu tarz bir durumda köpeğinizin aslında yaptığı tek şey merakını gidermeye çalışmak ve bu esnada da içgüdüsel davranmaktır. Köpeğin kendisini ve davranışlarını kontrol edebilmesi tamamen sahibine bağlıdır.

Yavru köpek eğitiminin başlangıcı

Eğitilecek yavru 3 aylıktan ufak ise aile bireylerinden sadece biri tarafından eğitilmesi daha doğru olur. 3 aylık olduktan sonraki dönemde daha fazla sayıda kişiden komut alması sağlanabilir.

temel yavru köpek eğitimi

Öncelik ile yavru köpeğinizin uyuyacağı alanı belirleyin. Yavru köpeğin kendi alanını biliyor olması temel eğitiminin önemli bir parçasıdır. Onun için belirlediğiniz alanın rahat rahat uyuyabileceği bir alan olması gerekir ve yavru köpeğiniz uyumak için bu alana gelmeyi öğrenmelidir.

Yavru köpeğinize bir isim koymanız ve onun bu ismi öğrenmesini sağlamanız çok önemlidir. Hatırlaması daha kolay olacağı için  kısa isimler tercih edilmelidir. Başlarda ona ismini tane tane söyleyin ve ismini her söylediğinizde yanınıza gelmesi konusunda onu cesaretlendirin.

Yavru köpeğiniz “Hayır” kelimesini ve anlamını öğrenmelidir. Bu kelimeyi sert bir şekilde ama bağırmadan ve onu korkutmadan söylemelisiniz. “Hayır” dediğinizde yapmakta olduğu şeyin yapılmaması gereken bir şey olduğunu anlayacaktır. Yavru köpek eğitiminin en zorlu kısmı bu kısımdır.

Tuvalet eğitimi

Köpek sahiplerinin köpek eğitiminde en zorlandıkları konulardan biri de köpeklerin çiş ya da dışkılarını evin belirlenmiş bölgesine yapmalarını sağlamaktır. Bunun ile birlikte köpek eğitimi çok küçük yaşlarda verilmeye başlandığında köpeklerin tuvalet eğitimi almaları o kadar da zor değildir.

Bu konuda uygulanabilecek en iyi yollardan biri her iki saatte bir köpeğinizi onun için belirlediğiniz tuvalet alanına götürmenizdir. Belirlediğiniz alana gidip tuvaletini yaptığı her seferde ona bir ödül maması ya da oyuncak vererek ödüllendirin. Köpeğinizin onun için belirlediğiniz alana tuvaletini yaparak iyi bir şey yaptığını ve bu nedenle ödüllendirildiğini anlaması çok önemlidir.

Yavru köpekler genellikle yedikleri öğünden bir saat sonra dışkılama ihtiyacı hissettikleri için onları bu saatte dışarıya çıkarmanız doğru bir uygulama olur. Yanlış bir yere çiş ya da kaka yaptıklarında “Hayır” demelisiniz.

Yavru köpeğiniz uyumadan bir saat önce su kabını ortadan kaldırın. Köpek sahibi bir kişi bahsettiğimiz bu basit uygulamalar ile köpek eğitiminin bu bölümünü 6 ya da 7 gün içerisinde tamamlayabilir.

Diğer eğitim metotları

Temel köpek eğitimi sırasında dikkate almanız gereken daha pek çok şey vardır. Önceden bahsettiğimiz konulara ek olarak bazı önemli konuları aşağıda sizler için sıraladık:

  • Köpeğinize yemeğini her gün aynı saatte vermeye özen gösterin. Köpeğiniz yemeğini sizden sonra yemelidir. Bu şekilde kimin “patron” olduğunu öğrenecektir.
  • Köpeğinizi uzun süre yalnız bırakmayın. Köpeklerin tek başlarına kalmayı öğrenmeleri kademeli bir süreçtir. Köpeğinizi yalnız başına bıraktığınız zamanın yavaş yavaş arttırılması gerekmektedir.
  • Köpeklerin sosyalleşmeleri çok ama çok önemlidir.
  • Köpeğinize asla tasma ile vurmayın ya da onu tasması ile tehdit edip korkutmayın. Tasma köpeğinize dolaşmayı ve eğlenmeyi hatırlatmalıdır. Bu konuda tasmayı sahibi ve köpek arasındaki sembolik bir “göbek bağı” olarak düşünebiliriz.
  • Köpeğinizi dışarıda dolaştırırken tasmaya asılıp sizi bir yöne doğru çekmeye çalışır ise sadece “hayır” deyin ve yönünüzü değiştirin. Bu şekilde yön belirleme yetkisinin kimde olduğunu anlayacaktır.
  • Köpeğinize asla ilaç vermeyin, onu cezalandırmayın ve onun alanı olarak belirlediğiniz uyuma bölgesinde onu azarlamayın.
temel yavru köpek eğitimi - köpekler

Komutları net ve basit bir yaklaşımla vermek çok daha doğru. Bu şekilde, yavru köpek verilen emirleri daha iyi anlar. Her zaman aynı ses tonunu kullanmalı, ona komut verirken bağırmaktan ve çığlık atmaktan kaçınmalısınız.
En önemlisi de komut verirken tutarlı olmanızdır. Birbiriyle çelişen komutlar yavru köpeğin sadece kafasını karıştırır ve ona sizin aslında bir otorite olmadığınız mesajını verir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.