Hayvan İstismarıyla Mücadele: Nasıl Destek Olunur?

Çoğu zaman hayvan istismarını durdurmak gerçekleştirilmesi imkansız bir görev gibi görünse de, her gün dünya çapında yeni hayvan hakları yasaları çıkarılıyor. Bugün size dahil olabileceğiniz farklı yollardan bazılarını göstermek ve hayvan istismarıyla mücadeleye yardımcı olmak istiyoruz.
Hayvan İstismarıyla Mücadele: Nasıl Destek Olunur?

Son Güncelleme: 25 Nisan, 2021

Ne yazık ki, hayvan zulmü manşetlere taşınmaya devam eden bir konu. Yıllar içinde büyük ilerleme kaydetmiş olsak da, konu hayvan hakları olduğunda hala daha gidecek çok yolumuz var. İster vahşi hayvanlar ister evcil hayvanlar olsun, hayvan istismarı bugün toplumun karşı karşıya olduğu en büyük sorunlardan biridir.

İster evcil bir köpeğe veya akvaryumdaki bir yunusa karşı olsun, istismar affedilemez. Her hayvanın sağlıklı, değerli ve zulüm görmeden yaşamaya hakkı vardır.

Yasalara uymamaktan, ihmal ve sadist şiddet eylemlerine kadar, hayvanlara yapılan zulmün pek çok biçimi olabilir. Bir sonraki bölümde, farklı hayvan istismarı türlerinden bazılarına göz atmak istiyoruz.

Hayvan istismarının türleri

 • Terk edilme: Bir hayvanı terk etmenin hiçbir mazereti yoktur. Her zaman başka seçenekler vardır – bu sadece onları bulma meselesidir. Bir hayvanı terk etmeden önce, sahibi her zaman onu evlatlık verebilir veya bir hayvan barınağına imzalayabilir.
 • Gelişigüzel avlanma ve / veya üreme: Bu genellikle korkunç koşullarda meydana gelir ve hayvan kaçakçılığının ve egzotik türlerin yasa dışı ticaretinin teşvik edilmesine neden olur. Gelişigüzel bir biçimde gerçekleşen avlanma veya üreme genellikle kürk endüstrisine malzeme sağlamak için gerçekleştirilmektedir.
 • Ticari sömürü: En yaygın ticari istismar biçimleri arasında sirkler ve hayvanat bahçeleri vardır. Bununla birlikte, tüm hayvan gösterileri, dövüşler (köpekler, horozlar vb. dahil), avcılık faaliyetleri, boğa güreşleri, gıda endüstrisi ve hayvan çekişli araçlar zulüm biçimlerini oluşturur.
 • Yetersiz alan veya barınak.
 • Yetersiz veya tamamen yiyecek ve su eksikliği.
 • Zincirlemek veya bağlamak: Eğer sahibi, zincirin hayvanın başkalarına zarar vermesini veya kaçmasını önlediğini iddia ederse, yetkililer kapsamlı bir araştırma yapmalıdır. Ne olursa olsun, her zaman bir hayvanı zincirlemekten daha iyi alternatifler bulunabilir.
acı çeken mutsuz fil
 • Dayak veya diğer fiziksel şiddet biçimleri: Hiçbir koşul altında, hiçbir hayvan dövülmeyi hak etmez. Hayvanlar insanlara benzemez. İçgüdülerini takip ederler ve her zaman mantıklı kararlar veremezler. Bu nedenle, sahipler evcil hayvanlarını “yaramaz” davranışlardan sorumlu tutmamalıdırlar.
 • İşkence: İnternette sıklıkla hayvanların işkence gördüğü videoları izliyoruz. Failler cezasız kalırken, çoğu durumda hayvan yaralarından dolayı ölür. Bu tür videolar veya fotoğraflar mümkün olan en kısa sürede bildirilmelidir.
 • Hayvan testleri (hem kozmetik hem de farmasötik): Hayvanlar, sağlıkları ve refahları üzerinde önemli bir etkiye neden olan prosedürlere tabi tutulmaktadır.

Hayvan istismarı: bununla nasıl mücadele edilir

Hayvan istismarının pek çok farklı biçimi ve kaynağıyla, bunu durdurmak imkansız bir görev gibi görünebilir. Nereden başlanmalı? Ancak ister inanın ister inanmayın, istismarla mücadeleye yardımcı olabileceğiniz birçok yöntem vardır.

 • Satın almayın, sahiplenin. Benzer şekilde, egzotik evcil hayvan satın almaktan da kaçınmalısınız. Köpekler ve kediler, yıllar süren evcilleştirme ve üreme döneminden sonra insanlarla yaşamaya alışkındır, ancak bazı türler sadece vahşi olmak için doğarlar.
 • Hayvanları koruma ve hayvan istismarına karşı savaşmaya adanmış hayır kurumlarına vakit ayırın veya para bağışlayın. Diğer şeylerin yanı sıra, lokal veya online kampanyalara katılabilir, bir barınakta gönüllü olabilir veya yeni evlerini bekleyen hayvanlar için geçici bir koruyucu aile olarak çalışabilirsiniz.
 • Sokakta terk edilmiş bir hayvan görürseniz, görmezden gelmeyin. Evini kaybetmiş bir köpek olup olmadığını veya bir eve ihtiyaç duyan bir sokak köpeği olup olmadığını anlamaya çalışın.

“Hayvan zulmünün birçok yüzü vardır ve bu nedenle onunla savaşmanın da birçok yolu vardır.”

Her gün hayvan istismarı ile mücadele etmek

 • Hayvanlar üzerinde denenmemiş güzellik ve kozmetik ürünlerini seçin. Bunu yaparken ürünlerini hayvanlar üzerinde test etmeye devam eden şirketlere “DUR” demiş olacaksınız.
 • Hayvansal ürünleri satın alırken veya yerken, bunların küçük, yerel çiftliklerden geldiğinden emin olun. Bunu yaparak, fabrika çiftliklerinde sıklıkla meydana gelen hayvan zulmüyle mücadeleye yardımcı olabilirsiniz.
 • Giysilerinizin, ayakkabılarınızın ve aksesuarlarınızın deri, kürk veya fildişi gibi malzemelerden yapılmadığından emin olun.
sopayla dövülen köpek hayvann istismarı

Desteğinizi göstermenin diğer yolları

Hayvan istismarına karşı mücadeleyi desteklemek için ayırabileceğiniz her an çok büyük bir fark yaratacaktır. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok yerel ve küresel kampanya var ve katılmanın da pek çok yolu var.

Bol bol araştırma yaptığınızdan ve bu konuları aileniz ve arkadaşlarınızla tartıştığınızdan emin olun.

Başka ne yapabilirim?

 • Hayvanat bahçelerine, sirklere, boğa güreşlerine ve hayvanları içeren diğer eğlence türlerine gitmekten kaçının.
 • Yasa dışı köpek dövüşleri ve yarışları gibi olayları protesto edin.
 • Gerçek hayatta veya çevrimiçi olarak karşılaştığınız her türlü kötüye kullanımı bildirin. Hayvan zulmü her yerde meydana gelebilir: sokakta, evcil hayvan dükkanlarında, mahallenizde, bu yüzden gözünüzü dört açın.

Herhangi bir hayvan zulmüne şahit olduğunuzu düşünüyorsanız, sessiz kalmayın. Müdahale etmeme, ilgisizlik ve cehalet de hayvan istismarına büyük katkıda bulunan faktörlerdir.