Köpeklerin Ağız Bakımı Neden Önemlidir

Köpeğinizin sağlıklı dişlere sahip olmasının temeli temizliğe dayanır ve biz de size bunu nasıl sağlayacağınızı anlatacağız.
Köpeklerin Ağız Bakımı Neden Önemlidir

Son Güncelleme: 30 Kasım, 2020

İnsanlarda olduğu gibi köpekler için de dişler son derece önemlidir. Dişleri sayesinde yemek yerler ve hatta kendilerini savunmak için de kullanırlar. Bu yüzden, köpeklerin ağız bakımı ve diş sağlığının neden önemli olduğu hakkında konuşacağız.

Köpeklerdeki başlıca diş problemleri

Köpeğin dişlerinde yemek artıkları kaldığı zaman bakteriler hemen çoğalır. Diş plağının birikmesiyle diş etlerinde enflamasyon oluşabilir. Bu, diş oyuklarına girdiği zaman büyük hasara yol açan, diş eti dokusundaki bir enfeksiyondur.

köpeklerde ağız tümörü

Eğer köpeğinizin dişlerini fırçalarken kanama, şişkinlik ya da kızarıklık veya kötü bir koku ile karşılaşırsanız köpeğinizin bir diş hastalığı olabilir. 

Bu problemi önlemenin en iyi yolu köpeğin dişlerini haftada üç kez fırçalayarak diş plağını temizlemektir. Böylece köpeğinizde olabilecek diş eti iltihaplarını önlemiş olursunuz. Enfeksiyon kemiğe giden bağ dokuyu eritirse basit bir diş eti iltihabı piyoreye bile dönüşebilir.

Köpeğinizin ağzından kemik parçaları düşüyorsa buna periyodontit sebep oluyordur. Bu, hayvanın sağlığını tehdit eden bir durumdur. İştah kaybı ya da yiyecekleri çiğneyememe gibi önemli sorunlara yol açabilir. Ayrıca köpeğin ağzında oyuncak gibi objeler tutmasını da acı verici hale getirebilir.

Köpeğinizin dişleri: ne işe yarar

Çoğu zaman yavru köpeklerin dişleri yetişkinlerinkinden daha sağlıklı olur. Ancak zamanla onların da dişleri çürümeye yüz tutar. Gereken bakım ve hijyen sağlanmadığı, önlemler alınmadığı zaman sonuçları ciddi olabilir.

Köpeğin ilk dişi 4 ila 8 haftalık süreçte oluşmaya başlar. Daha sonra, 4-7 ay arasında yeni bir dizi diş oluşur. Bu süre sonrasında ise hayatı boyunca kullanacağı kalıcı dişlerine (42 tane) kavuşur.

Köpeğin dişleri sandığınızdan da çok işleve sahiptir. Köpeğin dişleri; yiyecekleri kesmesi, koparması ve çiğnemesi (kesici ön diş, küçük azı dişi ve azı dişlerini kullanarak) bir kenara, gerektiğinde tehlike karşısında kendini koruması açısından da önemlidir.

Hepsi bu değil, ayrıca köpeğin eğlencesi için de önemli rolü vardır. Örneğin, parkta oynarken frizbi yakalamak ya da tüm gücüyle topu ısırarak çekmek gibi. Dişler köpeğin havlamasını da etkiler. Dişleri eksik bir köpeğin farklı bir şekilde havladığını ya da sesler çıkardığını fark edebilirsiniz.

Köpeklerin ağız bakımı nasıl yapılır

köpeklerin ağız bakımı

Temizlik köpeğin ideal diş sağlığı için ilk temel kuraldır. Genelde insanlar kadar çürük problemi yaşamazlar, hatta bilim insanları köpeklerin ağzının insan ağzından daha temiz olduğuna inanıyor. Yine de ağız kokusu, plak, tartar ya da kesici dişlerde sararma gibi sorunları önlemek büyük önem taşır.

Dişleri fırçalamak bakımın olmazsa olmazıdır fakat köpek sahibi olan birçok kişi ısırılma korkusuyla bu adımı atlayabiliyor. Köpeğiniz ilk başta bundan hoşlanmayacak olsa da genç yaşta başlarsanız alıştırabilirsiniz. Böylece hem onun hem de kendiniz için daha keyifli bir deneyim olur.

Köpekler için özel üretilen diş macunlarını (veterinerlerde satılır) kullanmalısınız. Parkta yürüyüş, oyun ya da egzersiz sonrası gibi köpeğinizin yorulduğu bir zamanı seçmelisiniz. Böylece dostunuz daha sakin olur ve işinizi daha çabuk halledebilirsiniz. Unutmayın, diş fırçalama uzun sürmemelidir ve köpeğiniz rahatsız olmaya başladığında durmakta bir sakınca yoktur. 

Dostunuzla sakin bir ses tonuyla konuşun ve ona bağırmayın ya da ceza vererek korkutmayın, çünkü diş fırçalamayı travmatik ve kötü bir deneyimle bağdaştırmasını istemezsiniz. Fırçalamayı bitirdiğinizde köpeklerin ağız bakımı için özel yapılan ödül kemikleri (bunlar fırçanın ulaşamadığı yerleri de temizler), kemik veya çiğneyebileceği bir oyuncakla onu ödüllendirin.

İlginizi çekebilir ...
Köpeğiniz Dişlerinin Fırçalanmasına İzin Vermiyorsa
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeğiniz Dişlerinin Fırçalanmasına İzin Vermiyorsa

Köpeğiniz, dişlerinin fırçalanmasına izin vermiyorsa, bu yazımız tam sizin için. Burada okuyacağınız ipuçları sayesinde diş fırçalamak artık çok ko...


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.