Köpekler İçin Diş Temizleyici Ödül Kemiği Nasıl Seçilir

Köpekler İçin Diş Temizleyici Ödül Kemiği Nasıl Seçilir
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpekler için doğru diş temizleyiciyi seçmek çok önemlidir. Evcil hayvanlarımız bizlere karşı her zaman sadık ve sevgi dolu arkadaşlardır ve ödül mamalarını çok severler. Bir de bu ödül mamaları onların sağlığı için ayrıca bir fayda sağlıyorsa, bu çok daha harika olur! Diş temizleyici ödül kemiği olarak bilinen bu ödül mamaları nasıl seçilir? Ne gibi alternatifleri vardır? Tüm bu soruların cevabını öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin!

Çiğnemek ve Diş Sağlığı

Çok zor bir görev olan köpeğinizin dişlerini fırçalama eyleminden kaçınabilir; ancak yine de sevgili tüylü arkadaşınıza “köpek diş temizleyici ödül kemiği” adında bir şey vererek köpeğinizin iyi bir ağız sağlığı ve kokmayan bir nefesi olmasını sağlayabilirsiniz. Artık doğal ve yapay diş temizleyici kemikler de dahil olmak üzere bu ödül mamalarının her çeşidi evcil hayvan mağazalarında ya da internet üzerinden alışveriş yapılabilen sitelerde bulunuyor. Sadece sizin köpeğiniz için doğru olanı seçmek ise çok büyük bir önem arz eder.

Çiğnemenin köpeklerde doğal bir davranış olduğunu anlamalısınız.  Aslına bakılırsa, köpekler için diş temizleyici ödül mamaları temel olarak bir diş fırçası görevi görür. Sadece köpeğinizin dişlerini fırçalama sırasında yaşadığınız zorlukları yaşamamış olursunuz.

Elbette ki, köpeğinizin egzersiz yapmasının, uygun bir beslenme düzenine sahip olmasının ve bir veteriner tarafından düzenli olarak muayene edilmesinin iyi bir ağız sağlığı için ihtiyaç duyulan şeyler arasında olduğunu da unutmamanız gerekir. Tüm bunlar köpeğin enfeksiyon kapmasını, diş kaybını ve belirli hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

Köpeğiniz üç yaşına bastığında, tartar ve plak riski artış gösterir ve artık köpeğinizin yakalanabileceği diş eti hastalıkları da giderek artar. Amerikan Veteriner Diş Hekimliği Birliği’ne göre, bu yaştaki köpeklerin yüzde 80’inin bir ağız sağlığı problemi oluyor.

Yemek artıkları bakteriler için ideal bir ortam oluşturur ve dişleri beyazdan sarıya ya da kahverengiye dönüştürerek kötü bir ağız kokusuna sebep olur. Diş temizleyici ödül mamaları ise bu gibi problemleri ele almak, köpeğin çenesinin çalışmasını sağlamak ve stresi azaltmak için tasarlanmıştır.

kemik çiğneyen yavru köpek

Köpekler İçin Diş Temizleyici Ödül Kemiği Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Diş temizleyici ödül mamalarının farklı farklı türleri vardır. Bazıları doğal at ve inek derisinden, bazıları ise buzağı ya da domuz etinden yapılır. Yapacağınız en önemli şey ödül mamasının kalitesini, mamayı aldığınız kişinin güvenilirliğini ve ağız sağlığı için uygun olan veteriner normlarını taşıyıp taşımadığını kontrol etmektir.

Bazı ödül mamalarının özel tatları vardır; ancak bunların köpeğiniz için zararlı katkı maddeleri ya da hormonlar içermediğinden emin olmak çok önemlidir. Sodyum nitrat, potasyum sorbat ve yapay boya gibi maddelerden kaçınmanız gerekir.

Köpekler için doğru diş temizleyici ödül mamasını seçmek için köpeğinizin mamayı ne kadar süreliğine çiğnediğine bakın. Eğer köpeğiniz mamayı saniyeler içinde çiğneyip yutuyorsa, o ürün diş temizliği için faydalı bir ürün değildir. Hatta böyle bir ürün köpeğinizin boğulmasına bile sebep olabilir. Daha fazla çiğneme gerektiren diş temizleyici ödül mamaları daha etkilidir.

Kalitesi yüksek olan ve uzun süre çiğnenen diş temizleyici ödül kemilerinin plakları kontrol altına almayı sağlayan ağız sağlığı enzimleri vardır. Bu enzimler, doğal antiseptik aktivite ile aşındırıcı etkileri birleştirir. Ve bazıları besinsel lif ve doğal antioksidan kaynakları içerir.

Ancak bunlar birer ödül maması olduğu için köpeğinize çok fazla vermemelisiniz; çünkü bu ürünler kalori içeren ürünlerdir. Hatta daha da net konuşmak gerekirse, köpeğinize vereceğiniz bu ödül mamalarının köpeğinizin alması gereken günlük gıda miktarının yüzde 10’unu kesinlikle geçmemesi gerekiyor.

Son olarak köpeğinizin boyutunu dişlerinin durumunu göz önünde bulundurun. Örneğin yavru köpekler için çiğneme mamaları daha yumuşak olmalıdır; böylece minik yavrular diş etlerini yaralamamış olurlar. Yetişkin köpekler içinse bu diş temizleyici ödül kemiklerinin sertliği, kemik köpeğin boyutu için uygun olduğu sürece köpeğin zarar görmesini engellemeye yardımcı olacaktır.

Ödül Mamalarının Çeşitleri

  • Köpekler için diş temizleyici ödül kemikleri; kıvam, lezzet, şekil ve büyüklük olarak farklılık gösterir. Bazıları yumuşaktır; ki bu erken yaşlarda ve eğitim sürecinde yararlıdır. Bazıları ise kurudur ve sanki insanların yedikleri yemeğe benzer.
    köpeklerde ağız sağlığı
  • Köpeğiniz bu kemikleri çiğnemeden yuttuğu takdirde kemikler bağırsak tıkanıklığına yol açacağı için, dikkatli olmanızda fayda vardır. Aslında tam olarak bu sebeple köpeğiniz için uygun büyüklükte bir ödül kemiği almanız gerekir.
  • Hayvan kemikleri, diş çürüklerine ve sindirim sistemi ile ilgili problemlere yol açar. En tehlikeli kemik ise tavuk kemikleridir. Eğer evinizde bunlardan varsa hepsini atın gitsin. Çünkü küçük ve parçalara ayrılmış kemikler köpeğinizin boğazına takılabilir ya da bağırsaklarını delebilir. Ayrıca köpekler, domuz kulaklarını da çok severler; ancak eğer bunu tüketirlerse sonucunda çok fazla kilo alabilirler.
  • İnsanların tüketimi için uygun olan yiyecekler de önerilmemektedir. Örneğin kurabiye, peynir ve sosis, köpekler için zararlı gıdalardandır. Havuç, yağsız et, elma, sos ya da baharat kullanılmadan pişirilmiş kümes hayvanlarının eti ve kabuklu deniz mahsulleri, iyi alternatiflerdendir.
  • Köpeğinizden uzak tutmanız gereken diğer yiyecekler ise soğan, kuru ve yaş üzümdür. Çünkü bu sebze ve meyveler evcil hayvanlar için zehirli gıdalardır. Bunlara ek olarak, sarımsak da köpeğe sadece veteriner gözetiminde verilmelidir.
  • Uygun seçenekler arasında ise yapay kıkırdak kemikleri, düğümlenmiş doğal deriler, plastik ve biftek vardır.

Köpeğiniz için en iyi diş temizleyici ödül kemiğini seçin.  Çünkü onun size karşı olan sadakati ve sevgisi bunu kesinlikle hak ediyor!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.