Köpeklerde Tartar: 6 Sonucu

Ağızları çok hijyenik olmayan birçok yüzeyle temas ettiğinden köpeklerde tartar oldukça yaygındır. Ortadan kaldırılmazsa ciddi hastalıklara neden olabilir.
Köpeklerde Tartar: 6 Sonucu
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bazı köpek sahipleri evcil hayvanlarının diş sağlığını  ihmal etme eğilimindedir. Birçoğu, “vahşi” durumları nedeniyle bu hayvanların kapsamlı diş bakımı ve temizliği gerektirmediğine inanıyor. İşin gerçeği ise köpeklerde tartar oluşmasının sonuçlarının ciddi olabileceğidir.

Her ne kadar aşırı görünse de, çeşitli veterinerlik web siteleri her gün köpeklerin dişlerini fırçalamanızı tavsiye etmektedir. Bilim insanları bunun, diğer birçok hastalığın yanı sıra bakteriyel hastalıklar ve diş eti iltihabı (diş eti iltihabı) olasılığını önemli ölçüde azalttığını kanıtladılar.

Tartar nedir?

Diş sağlığı konusunda uzmanlaşmış web siteleri, tartarın, tükürük ve diş eti sıvısındaki minerallerin tortusuyla sertleşen bir diş plağı olduğunu belirtmektedir. Tartar, organik ve inorganik maddelerin bir karışımıdır, ancak ikincisi baskındır —% 60’a kadar.

Diş taşı, bakterilerin oluşturduğu diş plağına büyümek için daha geniş bir yüzey sağlar. İnsanlarda olduğu gibi, bu da köpeklerde bir dizi hafif ve ciddi hastalığa yol açabilir. Bu nedenle tartar, sahip olanların sağlığını tehlikeye atabileceği için sadece estetik bir sorun değildir.

köpek dişleri

Köpeklerde tartar olmasının sonuçları nelerdir?

Tartar oluşumu sadece köpeğin ağız hijyenini bozmaz. Daha ciddi durumlarda belirli sistemik hastalıklara da dönüşebilir. Aşağıda, köpeklerde tartarın 6 sonucunu gösteriyoruz.

1. Ağız kokusu: Köpeklerde tartarın doğrudan bir sonucu

Köpeklerde ağız kokusu, özellikle yaşlı köpeklerde çok yaygındır. Bir köpeğin ağzının kokması bizim için tamamen normaldir, çünkü bu hayvanlar dışkı, çürüyen madde ve en azından bizim için hoş olmayan diğer organik elementlerle yakın temas halindedir.

Öyle olsa bile, nefesi bize çürümüş yiyecekleri veya bir çöplük kokusunu hatırlattığında, özellikle de eğer köpek gençse, ağız sağlığında kesinlikle yanlış bir şeyler vardır.

Çoğu zaman, bu güçlü kokular köpeğin ağzına yerleşen ve kemiklerinin ve ağız mukozasının çürümesine neden olan bakteri kolonilerinden gelir.

2. Diş eti iltihabı

Diş eti iltihabı, köpeğin ağız mukozası, dili veya orofarenksinin iltihaplanmasıdır. Bu, hayvanın ağzında ülserin ortaya çıkmasına, aşırı tükürüğe ve hatta yemek yemede zorlanmaya neden olur.

Bir köpeğin tartarı olduğunda, potansiyel olarak patojenik bakteriler diş etlerinde birikebilir. Bunlar, daha sonra bitişik dokulara zarar veren toksinler salgılar. Hayvanın bağışıklık sistemi bu lezyonlara tepki verir ve diş etlerinde tipik iltihaplanmaya neden olan bir süreç olan enfeksiyon bölgesine beyaz kan hücreleri gönderir.

3. Periodontit

Diş eti iltihabı hemen tedavi edilmezse periodontite dönüşür. Bu durumda, diş etlerinin iltihaplanması, köpeğin dişlerinin etrafındaki kemiklerin ve destekleyici yapıların dejenerasyonuna eşlik ettiğinden çok daha ciddidir. Bu süreç kontrol edilebilir, ancak zaten kemik hasarı meydana geldiğinden tamamen iyileştirilemez.

Köpeklerde diş hastalıklarının en yaygın nedenidir. Veteriner portalları, evcil köpeklerin % 80’inin 2 yaşından itibaren bu veya benzeri hastalıklardan muzdarip olduğunu tahmin etmektedir. Ağız kokusu veya nefes kokusu, periodontitisin ilk saptanabilir klinik belirtisidir. Tedavi edilmezse çok daha kötü koşullara yol açabilir.

4. Diş kaybı

Patojenik ağız bakterileri dişlerin dejenerasyonuna ve destek yapılarına neden olduğundan, bu süreç tamamen periodontitis ile bağlantılıdır. Lezyondan sonra sinirlerin ve kılcal damarların açıkta kalmasına bağlı olarak diş kırıkları karmaşık olabilir veya olmayabilir.

Diş kaybı veya kırılmasının ardından en sık görülen semptomlar, etkilenen yapının yakınında ağrı, rahatsızlık ve kanamadır. Bu nedenle, yaralanma tedavi edilmezse sistemik bir enfeksiyona yol açabilir.

5. Köpeklerde tartar ve buna bağlı endokardit

Endokardit, kalbin kapakçıklarının ve odacıklarının içini kaplayan doku olan endokardiyumun enfeksiyonudur. Garip bir şekilde, köpeğin ağzındaki bakteriler kontrolden çıkıp kan dolaşımına (bakteremi) girebilir ve daha sonra kalp dokusuna göç edip içine yerleşebilir.

Bu, hayvanda uyuşukluk, iştahsızlık, kilo kaybı ve halsizlik gibi semptomlarla sonuçlanır. Solunum sıkıntısı, yüksek kan basıncı ve aralıklı ateş de görünebilir. Antibiyotiklerle tedavi edilmezse endokarditli bir köpek ölebilir.

6. Böbrek ve karaciğer yetmezliği

Periodontitis sonrası kan dolaşımına giren bakteriler ayrıca karaciğere ve böbreklere de göç edebilir. Bu, enfeksiyonun yeri ve ciddiyetine bağlı olarak kapsamlı semptomatolojiye yol açan böbrek ve karaciğer yetmezliği ile sonuçlanır.

köpeğin ağzına bakan veteriner

Gördüğünüz gibi, köpeklerde tartarın sonuçları ağız kokusunun çok ötesine geçer. Kötü ağız hijyeni nedeniyle yerleşen bakteri kolonileri diş kaybına, diş eti iltihabına ve hatta ciddi sistemik hastalıklara neden olabilir.

Bu nedenle, köpeğin dişlerini mazeret olmadan her gün fırçalamak idealdir. Son olarak, herhangi bir nedenle yapamıyorsanız, dişlerini fırçalamak zorunda bırakmadan köpeğin ağız hijyenini sağlayan ürünler vardır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.