Köpek Diş Profilaksisi: Güvenli mi?

Köpek profilaksisi, hastalığı önlemeye yönelik birçok hijyenik önlemi içerir.
Köpek Diş Profilaksisi: Güvenli mi?

Son Güncelleme: 20 Ekim, 2020

Köpek profilaksisi, bir hayvanı hastalığa karşı korumak için tüm hijyenik önlemleri karşılamanın bir yoludur. Gerekli olmasına rağmen birçok ev sahibini korkutan önlemlerden biri de köpek diş profilaksisi uygulamasıdır. Bu, veterinerde düzenli diş temizliğini içerir.

Ancak bu teknikle ilgili korku genel anestezi kullanımından kaynaklanmaktadır. Bu, hem köpekler hem de kediler için diş temizliği sırasında gereklidir.

Genel anestezi altında köpek diş profilaksisi

Birçok köpek sahibi, evcil hayvanın dişlerini temizlemek için neden genel anestezi kullanmanız gerektiğini merak ediyor. Gerçek şu ki, diş ve diş etlerinden diş taşını çıkarmak için tam bir temizlik yapmak için anestezi kullanmak gereklidir.

Köpeğiniz onlara bu uygulamayı yapan yabancılara karşı çok toleranslı olsa bile, veteriner, evcil hayvanınız uyanıkken yalnızca dişlerin en görünür alanlarını temizleyebilir. Bu, diş etlerinin altında bulunan diş taşının çoğunu geride bırakır.

Ek olarak, bu tür temizliği sadece anestezi ile yapmanın başka önemli nedenleri de vardır:

  • Hayvan hareketleri. Temizlik sırasında evcil hayvanınızın hareket etme riski vardır. Bu, temizlik sırasında bir temizleme aletinin diş etlerini veya köpeğin ağız boşluğunun başka bir bölümünü yaralamasına neden olabilir.
  • Stres. Anestezisiz bir prosedürde, bilinçli hayvan, uzuvlarının hareketsiz kalması, makinelerin gürültüsü ve ağızlarındaki aletlerin duyumundan kaynaklanan yüksek düzeyde strese maruz kalır. Bu teknik, özellikle evcil hayvanın solunum veya kalp rahatsızlığı varsa çok tehlikeli olacaktır.
  • Temizlemeden kalan su. Veteriner hayvanın ağzını temizlerken diş aletleri suyu uzaklaştırır. Veteriner, fazla suyu emmek için köpeğinizin ağzına yerleştirilen küçük bir tüp kullanacaktır. Bununla birlikte, eğer hayvanınız uyanık kalırsa, tartar dolu suyu yutmasını engellemek çok zor olacaktır. Hatta, su akciğer yoluyla aspire edilirse boğulma tehlikesi bile söz konusu olabilir.
köpek diş profilaksisi

Köpek diş profilaksisi: Anestezi kullanmak güvenli midir?

Anestezinin riskler içerdiği doğrudur, ancak bunlar önceden ameliyat öncesi testler yapılarak en aza indirilir. Bunlar zorunlu olmasa da, herhangi bir veteriner tarafından şiddetle tavsiye edilir.

Örneğin, ameliyat öncesi testler, bazı durumlarda tam bir kan testi ve bir röntgen içerir.

Bu parametreleri önceden bilerek, köpeğiniz anestezi altındayken normal bir temizlik yapmanın güvenli olup olmadığını veya herhangi bir özel bakımın gerekli olup olmadığını veteriner hekiminiz belirleyecektir. Örneğin, köpeğinizin kalp veya solunum hastalığı varsa, veterinerinizi bilgilendirmeniz önemlidir.

Periodontal hastalık riski

Bazı ırklar diş problemlerine diğerlerinden daha yatkındır. Yorkshire teriyerleri, Pomerianlar veya Chihuahualar gibi küçük cins köpeklerin tartar biriktirme olasılığı daha yüksektir. Bu köpeklerin büyük olasılıkla beş yaşına gelmeden diş temizliğine ihtiyaçları vardır.

Periodontal hastalık, köpeklerin ağızlarında ortaya çıkan en yaygın durumlardan biridir. İlk olarak, ağızda bakterilerin çoğalmasıyla başlar. Daha sonra bu bakteri, yiyecek artıkları ve tükürük ile birlikte diş plağı oluşturur.

Bu, dişlerin sararmasına ve üzerlerinde sert bir tartar tabakası oluşturmasına neden olur. Sonuç olarak, diş etleri iltihaplanarak diş eti iltihabına yol açabilir. Ayrıca, bu rahatsızlığa sahip köpeklerde ağız kokusu olabilir.

köpeklerde diş taşı

Hastalık ilerledikçe plak dişin kökünü tutan dokuları yok eder. Bu, dişlerin gevşemesine ve sonuçta dişlerin düşmesine neden olabilir. Ek olarak, kök açığa çıktığında bakteriler kan dolaşımına girebilir. Bu, kalp, solunum veya sindirim sorunlarına neden olabilir.

Bu hastalığın ilerlemesine izin vermenin sonuçlarını göz önünde bulundurarak, veterinerinizin tavsiyelerine uyduğunuz sürece köpek diş profilaksisi güvenli bir seçenektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Vitalcan Centro Veterinario. (2018). ¿Por qué la limpieza bucal de las mascotas se realiza con anestesia?
  • Zoetis. Enfermedad periodontal.
  • Animalshealth. (2018) Enfermedad periodontal, una amenaza para los perros pequeños.
  • World Small Animal Veterinary Association (2019) Guías Dentales de la Asociación Mundial de Veterinarios de Pequeños Animales. Recuperado el 11 de febrero de 2022, disponible en: https://wsava.org/wp-content/uploads/2020/01/WSAVA-Dental-Guidelines-Spanish.pdf

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.