Kedilerin Dişlerini Fırçalamak: Nasıl Yapacağınızı Öğrenin!

10 Şubat 2021
Bizim dişlerimizde olduğu gibi kedilerin dişlerinde de plak birikebilir. Bu yazımızda kedinizin dişlerine nasıl bakacağınızı öğrenin.

Kediler zaten oldukça hijyeniktir ve bütün günü kendilerini yalayarak ve temizleyerek geçirirler. Ancak temizleyemedikleri bir yerleri vardır: dişleri. Bir kedi sahibi olarak sizin göreviniz onların normal hijyenlerinin yanı sıra diş bakımını da yapmaktır. Okumaya devam edin çünkü bu yazımızda kedilerin dişlerini fırçalamak için ne yapılması gerektiğini anlatacağız.

Kedinizin dişlerini nasıl fırçalarsınız

kedilerin dişlerini fırçalamak

Kedilerin tüyleri kadar dişlerinin de temiz olması gerekir. Ancak, çoğu kedi sahibi bunu nasıl sağlayacağını pek bilmez. Ağız sağlığının korunmaması sadece tartara ve diş etlerinde enflamasyona yol açmakla kalmaz, yetişkin ve yaşlı kedilerde diyabet gibi hastalıkları da körükleyebilir.

Diş erimesi kedilerin ağız sağlığını etkileyen en yaygın hastalıklardan biridir. Bu hastalıkta, deri dokusunda oluşan enflamasyon dişlerin hassasiyetini arttırdığı için ileride dökülmeler yaşanabilir. Diş eti iltihabı da oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Bu durumda diş etlerinde kızarma, hatta çoğu zaman kanamalar görebilirsiniz.

Eğer bir kedinin dişlerinin üstünde sarı ya da siyah bir tabaka olduğunu ve ağzını açtığında çok kötü bir koku yaydığını fark ettiyseniz ağız temizliğinin vakti gelmiş demektir. Amerikan Veteriner Derneği‘nin yaptığı bir araştırmaya göre her 10 kediden 7’si hijyen eksikliği yüzünden ağız problemleri yaşıyor.

Kediler dişlerini kendi kendilerine fırçalayamadıkları için onlara bizim yardımcı olmamız gerekiyor. Buna ek olarak, ağız hijyenlerine destek olacak özel mamalar da vermelisiniz. Kedilerin dişlerini sağlıklı ve temiz tutmak için tasarlanmış özel kedi mamaları işinize yarayacaktır. Dişlerindeki tartar ve artıkların iyice temizlenmesi için bu mamayı iyice çiğnemeleri gerekir.

Kedinize konserve mamalardan veriyorsanız aynı etkiyi yaratmayacaktır çünkü kedi bunları çiğnemeden yutar. Veterinerler kedilerin beslenmesinde gerekli değişikliklerin yapılmasını ve alışkanlıklarına dikkat edilmesini öneriyor. Bazı mama markaları tartar gibi ağız problemleri olan kedilere daha uygundur. Hatta bu amaç için tasarlanmış “şekerler” bile satılıyor.

Kedilerin dişlerini fırçalamak için ipuçları

kedilerin dişlerini fırçalamak

Kedimize dünyanın en kaliteli mamasını da versek dişlerini zaman zaman fırçalamamız gerekecektir. Marketlerde bulabileceğiniz, diş macunu görevi gören aerosol gibi belli başlı ürünler satılıyor. Ancak, dikkatli olmanız gereken bir nokta var o da kedilerin sprey sesinden korkabileceği.

Bir başka seçenek de likit antiseptiklerdir fakat zehirlenmeyi önlemek için düşük dozlarda kullanmalısınız. Ayrıca gazlı bez ile kedinizin dişlerini silebilirsiniz. Ancak asla insanların kullandığı diş macunlarını kullanmayın! Bunlar hayvanın sağlığına zararlıdır.

Buna ek olarak, kediler için özel tasarlanmış fırçalar da var. Parmağınıza geçirerek rahatça kullanabileceğiniz bu fırçaların kısa ve yumuşak kılları olur. İlk başta temizleme işlemini haftada iki kez tekrar etmenizi öneririz. Birkaç hafta sonra ise haftada bir kez yeterli olacaktır.

Fırçalama tekniği

Kediniz dişlerini fırçalamanıza izin verene kadar fırçalama tekniğini pratik etmeniz gerekebilir. İdeal olan, genç yaştan itibaren fırçalamak olsa da, yetişkin kedinize uygulamak isterseniz sadece biraz daha fazla zaman alacağını bilmelisiniz.

İlk adımda kedinin bacaklarını yumuşak bir havluyla sarın ki sizi tırmalamasın. Daha sonra kedinizin başına ve çenesine masaj yaparak onu sakinleştirin. Kediniz çok fazla gerilirse bırakın, başka bir zaman tekrar deneyin.

Kedinizin dişlerine temiz ve kuru bir gazlı bezle masaj yapın. Daha sonra nazik ve yuvarlak hareketlerle fırçalayın. Tek bir “seansta” bütün dişleri fırçalayamayabilirsiniz. Her fırçaladığınızda pozisyon değiştirmeniz gerekecektir.

Nazik ve yavaş hareketlerle fırçalamanız çok önemlidir. Kediler genelde ani hareketlerden ya da sevmedikleri şeylerden korkar ve ürkerler. Asıl amaç, kedinizin fırçalamayı bir oyun gibi ya da sevgi gösterisi olarak görmesini sağlamaktır. Acı ya da rahatsızlıkla bağdaştıracağı bir aktivite olmamalıdır.