Köpeklerde Tartar İçin Doğal Tedaviler

Tıpkı insanlar gibi, aynı sebeplerden ötürü, köpeklerin dişlerinde de doğal olarak tartar oluşumu görülür. Yemek kalıntılarına ek olarak bakteri ve madensel tuzların sebep olduğu, dişin yüzeyine yapışan plaklardır. Sertleştikten sonra ciddi bir problem olabilir.
Köpeklerde Tartar İçin Doğal Tedaviler
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Başta tartar bir nebze yumuşak, ince ve kolay şekilde çıkarılabilir durumdadır. Fakat uzun vadede, öyle bir sertleşir ki kurtulmak için şiddetli tedbirler almak gerekir. Bu veterinere bir ziyaret anlamına bile gelebilir.

Bugün, tartar veya plak hakkında daha çok şey öğreneceğiz. Sizlere köpeğinizin dişlerinde oluşabilecek tartarı, doğal çözümlerle nasıl önleyebileceğinizden ve tedavi edebileceğinizden bahsedeceğiz.

Köpeklerde Tartar Oluşumunun Semptomları

Köpeğinizin ağzı ve dişleri, plakların görülebilir kanıtları için dikkatli şekilde incelenmelidir. Sert ve siyah kalıntılar, diş etine yakın yerde dişin yüzeyinde oluşmuş sarımsı tabakalar var mı diye bakmalısınız.

Ayrıca dişlerin arasını da kontrol etmek iyi bir fikirdir, çünkü tartar buralarda oluşmaya eğilimlidir. Tartar ortaya çıkmadan önce, köpeğiniz kötü ağız kokusu ve yemeklerini çiğnerken acı duyma gibi belirtiler gösterebilir.

Ayrıca diş etinde iltihap oluşumu (gingivit), ağız boşluğunda doku bozulması, aşırı salya ve ağız içinde enfeksiyon gibi belirtileri fark edebilirsiniz.

dişleri kontrol edilen köpek

Köpeğinizde Tartar Oluşumunun Uzun Vadeli Sonuçları

Zamanla, uzun süreli tartar varlığı çok ciddi sonuçlara neden olabilir. Örnek olarak, dişlerden birisi düşebilir ve apse buradan hayvanın kafasında diğer bölgelere yayılabilir. Son olarak, en ciddi komplikasyonlar kalp, karaciğer, böbrek ve bağırsak hastalıklarıdır.

O kadar uç noktaya gitmeye de gerek yok. Ne de olsa, erken fark edip önlemek ve tedavi etmek mümkündür. Tartar oluşmaya başladığında bir köpek sahibi olarak oluşumunu engelleyecek ve yok edecek eylemler gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra, genel sağlık kontrolü ve düzenli bakımla tekrar ortaya çıkmasını engelleyebilirsiniz.

Eğer zaman geçtiyse ve tartar sertleştiyse, düzenli sağlık kontrolü için veterinere gitmek en iyi seçenek olacaktır. Onlar mekanik olarak herhangi bir tartar kalıntısını ortadan kaldıracaklardır.

Köpeklerde Tartar Oluşumu Nasıl Yok Edilir ve Önlenir

Bazı tür köpeklerin diğerlerine göre daha fazla ihtimalle tartar oluşumu ile karşılaşabileceğini bilin. İşte iyi bir kaç örnek:

  • Çok küçük türler
  • Düz burnu olan türler (aynı zamanda brakisefal olarak da bilinir)
  • Yaşlı köpekler

Doğal tedaviler için okumaya devam edin.

Ağız Hijyeni

Veterinerler bu konuda en iyisidir, aynı zamanda kendiniz yapabilmeniz için önerilerde bulunabilirler. Köpekler insanlar gibi sıklıkla dişlerinin fırçalanmasına ihtiyaç duymazlar. Aynı zamanda farklı eşyalar kullanırız. İnsanlar için üretilenler köpekler için zehirli olacağından, özel bir fırça ve macuna ihtiyacınız olacak.

diş fırçası tutan köpek

Eğer köpeğiniz buna alışık değilse, öncelikle korkularını yenmelerine yardımcı olun. Alışkanlık oluşturmak onların sakince karşılamasına yardımcı olacaktır. Ağızlarını iyice çalkalayın ve sonrasında klorheksidin sprey veya jel ile bitirin.

İyi Besinler

Bir köpeğin besinleri ve yeme zamanları insanlarla aynı olmamalı, yemek artıklarını yememelidirler.  Tabiatı bakımından, köpekler değişik özellikte yiyecekler yer, bunların bazıları kendi kendini temizleme görevi görür. Köpeğinizi beslediğiniz yiyeceği değiştirin.

Ödüller ve Özel Oyuncaklar

Marketlerde bulabileceğiniz, tartar oluşumunu azaltmak için özel yapılmış, ödül mamaları ve oyuncaklar vardır.

Sodyum Bikarbonat ve Elma Sirkesi

Köpeğinizin dişlerini sodyum bikarbonat ile fırçalayabilirsiniz. Bir çay kaşığı kadarını bir bardak suyun içerisinde seyreltin. Elma sirkesi de, ardından iyi bir durulama olursa, derişimi sayesinde fırçalamak için ayrıca iyidir.

Havuç, Meyve ve Sebze Kabukları

Sebze ve meyve kabukları yiyerek, köpek arkadaşınız aynı zamanda bu yiyeceklerin yüzeyine dişlerini sürtmüş olacak, bu da doğal olarak temizlik sayılacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.