Köpekler için Diş İpi Oyuncaklar

Bu aksesuarlar, diş eti iltihabı gibi sorunlara neden olabilecek dişler ve diş etleri arasında biriken yiyecek artıklarından kurtulmaya yardımcı olur. Ayrıca, köpeğinizi eğlendirerek ve zihinsel olarak uyararak ayrılık kaygısını hafifletmenin iyi bir yoludur.
Köpekler için Diş İpi Oyuncaklar
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Ağız hijyeni genellikle evcil hayvanlara bakmanın önemli bir parçasıdır. Günlük fırçalama tavsiye edilse de, bazı köpeklerde bunu yapmak zor olabilir. Daha kolay hale getirmek için, köpekler için bir tür diş ipi görevi gören oyuncaklar ve ödüller vardır.

Aşağıda, köpeğinizin sağlığı için ağız hijyeninin önemi hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca tartar ve diş eti hastalıkları ile mücadeleye yardımcı olan bazı oyuncaklara ve kemiklere de bakabilirsiniz.

Kötü ağız hijyeninin riskleri

Köpeğinize iyi bir ağız hijyeni sağlamadığınızda, dişlerinde ve diş etlerinde yiyecek kalıntıları birikir. Bu izler veya parçacıklar, köpeğinizin ağzında zaten bulunan bakteriler için bir besin kaynağıdır.

Köpeğinizin ağzında yeterli miktarda yiyecek biriktiğinde, bu mikroorganizmalar hızla çoğalmaya ve bakteri plakları oluşturmaya başlar.

Bu plaklar tükürük ile temas ettiğinde mineraller, bakteriler ve diş minesi arasında reaksiyona neden olur. Bu, dişlere güçlü bir şekilde yapışan tartar oluşumuna neden olur. Bu, bakterilerin çoğalmaya devam etmesine ve diş etlerinin altında genişlemesine neden olur.

Bakteriler dişlerin altına girdiğinde, köpeğiniz diş eti iltihabı veya diş etlerinde iltihaplanma yaşayabilir. Bu koşullar hızlı bir şekilde tedavi edilmezse bakteriler dokuları ve kemik kütlesini etkileyerek periodontal hastalıklara neden olabilir. Bu patoloji, çeşitli ilerleyen bulaşıcı süreçlerden oluşur.

köpek diş eti


Köpeklerde doğru ağız hijyeni için tavsiyeler

Evcil hayvanınızda kireçlenme ve diş problemlerini önlemek için, köpeğinizin dişlerini ve diş etlerini düzenli olarak temizlemek çok önemlidir. Geleneksel olarak özellikle tavsiye edilen yöntem, belirli veterinerlik ürünlerini kullanarak fırçalamadan oluşur.

Evcil hayvan dükkanlarında köpekler ve kediler için özel fırçalar ve diş macunu bulabilirsiniz. Evcil hayvanlar üzerinde insan diş hijyeni ürünlerini kullanmamanız gerektiğini de unutmamak önemlidir. Bu ürünlerdeki çok sayıda kimyasal, köpeğinizin dişlerinin yapısına ve sağlığına zarar verebilir.

Bununla birlikte, köpeğinizin ağız hijyenini sağlıklı tutmanın daha kolay yöntemleri vardır. Sprey diş macunları, köpekler için ağız gargaraları ve bazı “diş mamaları” vardır. Bazıları yalnızca yetişkin köpekler için kullanılabilir.

Aşağıda, köpeğinizin ağız hijyenine yardımcı olacak kemiklerden ve oyuncaklardan bahsediyoruz.

Kemikleri temizleyen dişler

Köpek kemikleri bir klasiktir, ancak ağız hijyeni üzerindeki faydalarını herkes bilmiyor. Bununla birlikte, sorumlu bir evcil hayvan sahibi olarak, köpeğinize kemik vermeden önce bazı önleyici tedbirler almanız gerekir.

Öncelikle onlara sadece çiğ kemik vermelisiniz, pişmiş olanları değil. Pişmiş kemikler parçalanabilir ve köpeğinizin sindirim sistemine zarar verebilir. Ayrıca bu kemikler, köpeğinizin yemek borusunda kompleks bir durum olan iltihaplanmaya neden olabilir. Tavşan veya domuz kemikleri gibi kolayca sindirilebilen kemikler seçmek en iyisidir.

kemik yiyen köpek
Köpeğinize deriden yapılmış ve % 100 yenilebilir kemikler de verebilirsiniz. Kaç tane kemik verdiğinize

Köpekler için “diş ipi” oyuncakları

Evcil hayvan dükkanında dişlere yönelik bol miktarda köpeği oyuncağı bulabilirsiniz. Plastik kemikler, toplar, küpler ve hatta şık geometrik şekiller olmak üzre birçok farklı çeşitte olurlar.

Bu aksesuarlar, köpeğinizin ağız hijyenine yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmıştır. Dişleri ve diş etleri arasında yemek kalıntısı birikmesini önlemeye yardımcı olurlar. Evcil hayvanınız için iyidirler ve ayrıca eğlence ve zihinsel uyarım için harikadırlar.

Ayrıca, bu cihazlar ayrılık kaygısını önlemek ve özellikle çok hızlı yemek yiyen köpeklerde yeme alışkanlıklarını iyileştirmek için harikadır.

Evcil hayvanınızın ağız sağlığını kontrol etmek ve ihtiyaçlarına en uygun yöntemin hangisi olduğunu doğrulamak için güvenilir bir veterinere danışmak her zaman en iyisidir. İlginizi çekebilir ...

Köpeklerde Diş Eti Hassasiyeti
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeklerde Diş Eti Hassasiyeti

Diş eti hassasiyeti yetişkin köpekler arasında yaygın bir problemdir. Bu durum genelde üçüncü yaştan sonra ve genelde küçük köpek ırklarında ortaya...


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.