Köpek Kemikleri – Evcil Hayvanınız İçin Güvenli mi?

25 Şubat 2021
Köpek kemiklerinin tehlikelerini inceleyelim, böylece bilinçli bir karar verebilirsiniz. Böylece, onları köpeğinize vermeye karar verirseniz, hangisinin en iyisi olduğunu bilirsiniz.

Köpeğinize kemik vermeniz gerekip gerekmediğine dair birçok teori var. Birçoğu şiddetle karşı çıkarken, diğerleri bunun ciddi bir zararı olmadığına inanıyor. Bazıları tavuk kemiği gibi yalnızca belirli türlerden kaçınılması gerektiğine inanıyor. Peki köpek kemikleri konusundaki bu tartışmalı sorunun cevabı nedir?

Kemikler en besleyici ve popüler köpek ödüllerinden biri olsa da tehlikeli olabileceklerini inkar etmek mümkün değil. Uzmanlar bile bu konu hakkında tamamen dogmatik olmaya istekli değiller (kelime oyunu için kusura bakmayın) ve basit bir evet ya da hayır cevabı yok gibi görünüyor.

Bilinçli bir karar verebilmeniz için köpek kemiklerinin tehlikelerine bir göz atalım. Bu şekilde, köpeğinize kemik vermeye karar verirseniz, hangisinin en iyisi olduğunu bilirsiniz.

Kemikler köpekler için neden tehlikelidir?

köpek ve kemikleri çimlerde

Köpek kemiklerinin bazı tehlikeleri şunlardır:

  • Dişlerini yıpratabilir ve hatta kırılmasına neden olabilirler ki, bu köpeğiniz için son derece acı vericidir.
  • Dillerine, ağızlarının çatısına zarar verebilir ve hatta yaralara ve ülsere neden olabilirler.
  • Köpeğinizin oynadığı kemik parçalanmaya başlarsa, yemek borusunu delebilir. Bu olursa, ameliyata bile gerek duyulabilir.
  • Birçok köpek onları daha küçük parçalar halinde ısırmak yerine, kemiklerini bütün olarak yutar. Bunu yapmak onları öldürebilir. Bir parça bağırsaklarına kolayca sıkışarak sindirim sistemini tıkayabilir ve şiddetli ağrıya neden olabilir. Kolonun bir kısmının çıkarılmasını gerektirebilecek bir enfeksiyona bile neden olabilir.

Bu tarz risklerin olması, bu tür şeylerin her köpeğin başına geleceği anlamına gelmez. Tehlikelere rağmen köpeklerinize hala kemik vermek istiyorsanız, hangisini seçip hangisinden kaçınmanız gerektiğini bilmeniz gerekir.

Köpeğinize hangi kemikleri verebilirsiniz?

ağzında kemik tutan köpek

Tavuk kemiklerini içeren tüm söylentilere rağmen, bu aslında köpeğinizin sindirmesi en kolay türdür. Ayrıca kalsiyum gibi besin ve minerallerle doludurlar.

Köpeklerin çenelerinin ve sindirim sisteminin kemik gibi şeyleri yemek için tasarlandığını unutmamak önemlidir. Sonuç olarak, tavuk, tavşan, kuzu ve domuz kemiklerinin tümü, birkaç tavsiyeye uyduğunuz sürece köpekler için uygundur.

Son birkaç tavsiye

  • Beslenme programlarının ana parçası olmamalıdır. Köpeğinizin kemikleri yiyebilmesi, her gün yemesi gerektiği anlamına gelmez. Sadece ödül olarak verilmeli ve beslenmelerinin sadece küçük bir bölümünü oluşturmalıdır.
  • Onlara çiğ kemikler verin. Pişmiş kemiklerin parçalanma olasılığı daha yüksektir ve yaralanmalara neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, onlara tavuk veya başka türden kemikler vermek istiyorsanız, her zaman çiğ olmalıdır. Karakterin kızarmış tavuk bacağı yediği ve kemiği sadık köpek arkadaşına fırlattığı klasik film sahnesini unutun.
  • Boyut önemlidir. Köpeğinizin büyüklüğünün yanı sıra kemiğin boyutunu da düşünmeniz ve ödülünü ona göre seçmeniz gerekir. Küçük bir köpeğiniz varsa, daha küçük olanlardan birini seçin (yine de çiğ kemik satın aldığınızdan emin olun) veya tavuk kıkırdak verin. Büyük bir köpeğiniz varsa, çok daha büyük olan, onları daha lezzetli ve çiğnemesi ve sindirmesi daha kolay hale getiren tavuk budu almalısınız.
  • Yaşlı köpeklere kemik vermeyin. Köpeğinizin kaç yaşında olduğunu da düşünmeniz gerekir. Tıpkı kendine zarar verme ihtimaline karşı bir yavru köpeğe vermeyeceğiniz gibi, yaşlı köpeklere de kemik vermemelisiniz. Dişler ve sindirim sistemleri yaşlandıkça zayıflar, bu nedenle kemikler onlar için genç köpeklerden daha fazla tehlike oluşturur.

Neye karar verirseniz verin, köpeğinize kemik verirken dikkatli olun. Eğer köpeğinize hiç kemik vermemeye karar verirseniz, o zaman bu da tamamen geçerli bir karardır.