Köpeklerde Diş ve Diş Eti Hastalıkları

Diş ve diş eti hastalıklarını eğer vaktinde tedavi etmezseniz, köpeğiniz dişlerini kaybedebilir.
Köpeklerde Diş ve Diş Eti Hastalıkları
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Köpeklerde diş ve diş eti hastalıkları 2 yaşının üzerindeki evcil hayvanlarda, özellikle bütün küçük ırklarda yaygın olarak görülmektedir. Bakteri plağı damakta birikir, bu durum erken aşamalarda tedavi edilmezse ciddi sonuçlar doğurabilir.

Köpeklerde diş ve diş eti hastalıkları nelerdir?

Sandığınızdan daha yaygın olsa da, önlem almak çok önemlidir. Eğer vaktinde tedavi etmezseniz, köpeğiniz dişlerini kaybedebilir. Ayrıca kalpte, ciğerlerde ve diğer organlarda da iltihaba neden olabilir.

Köpeklerde diş ve diş eti hastalıkları

Sebepleri nelerdir?

Köpeklerde diş ve diş eti hastalıklarının ana sebebi, dişlerde biriken plaklardır. Bakterinin birikmesi ve tükürük ile etkileşime geçerek sarımsı bir tabaka oluşmasıyla oluşur. Bu yapışkan tabaka, dişin tabanına yapışarak diş etlerinde (jinjivit) kızarıklığa ve iltihaba neden olur. Buna ek olarak, bir şeylerin ters gittiğine işaret eden kötü kokuya da sebep olur.

Diş ve diş eti hastalıklarının etkileri nelerdir?

İlk olarak, dişler sağlıklı gözükse de, bakteri plakları dişi diş etine bağlayan eti gevşeterek dokuya zarar vermektedir. Diş ve et arasında bir oyuk oluşmaktadır. Daha sonra, diş eti kökün kısımlarını açık bırakacak şekilde geriler. Bu durum oldukça acı verir. Basit bir temizlik gerektiren plak temizlenmezse hasar ilerleyebilir.

Diş ve diş eti hastalıklarının sonuçları

Eğer dikkat eder ve sorunu erken dönemlerde fark ederseniz (kötü koku, iltihap), diş ve diş eti hastalıklarını önleyebilirsiniz. Tekrar ortaya çıkmaması çok önemlidir.

Ancak, diş etinin ciddi iltihaplanması gibi ileri diş hastalıkları daha derin hasarlara neden olmaktadır. Bu durumlar doku, kemik ve dişin etrafını destekleyen yapının kaybına neden olabilir. Hatta çene ve çene yapısının zayıflamasına da neden olabilir.

Kontrol altına alınabilecek olan bu işlem, tam anlamıyla geri döndürülemez. Eğer köpeğiniz uygun tedaviyi görmezse, akciğerleri, karaciğeri ve/veya kalbi iltihaplanabilir.

Köpeklerde diş ve diş eti hastalıklarının belirtileri

Daha önce söylediğimiz gibi, her ne kadar köpeklerde normal olduğunu düşünseniz bile, ilk işaretlerden bir tanesi kötü kokudur. Bir başka belirti ise diş eti iltihabıdır.

Sorun ilerledikçe şişkinlik giderek kötüleşir ve bölge kızarır. Bu da yemek yerken ve çiğnerken acıya neden olur. Bakteriyel plak, diş eti ve diş arasındaki boşluğa kadar uzanıp yayıldıkça sorun daha da kötüleşir. Dişlerin gevşediğini ve sonunda düştüğünü görebilirsiniz.

Tanı ve tedavi

Duruma ve diş eti hastalığının ne kadar ilerlediğine bağlı olarak, veterinerler damağın altındaki boşluğu görmek adına röntgen çekilmesini isteyebilir. Eğer köpeğiniz diş eti hastalığının ilk safhalarındaysa, tedavi de plağı kontrol altına almaya ve önlemeye yönelik olacaktır. Dişlerini hayvanlara özel yapılan diş macunu ile günlük olarak fırçalamanız gerekir. 

Eğer hastalık daha gelişmişse, plağı ve tartarı temizlemesi için köpeğinizi veterinere götürmelisiniz. Ek olarak, veteriner muhtemelen antibiyotik jeller önerecektir. En ağır vakalarda, enfekte bölgeyi çıkarmak için yapılan ameliyatla birlikte ultrasonik temizliğine ihtiyaç duyulabilir.

Köpeklerde diş ve diş eti hastalıklarını nasıl engellersiniz?

  • Köpeğinize sağlıklı bir diyet uygulamalısınız. Kuru köpek mamaları en iyi seçeneklerdir; çok yumuşak yiyeceklerden kaçınmalısınız. Köpeğinizin diyetinden şekerleri ve diğer sağlıksız yiyecekleri çıkartın.
mama yiyen köpek
  • Ağız temizleme rutini edinin. Buna diş macunu ya da plağı ve tartarı önleyen diğer ürünlerle diş fırçalama dahildir. 
  • Köpeğinize özel tartar önleyici ödüllerden verin. Köpeğiniz bunları zevkle çiğnerken diğer yandan ağız sağlığını da koruyacaktır.

Şüpheli bir durum varsa, kontrol için köpeğinizi derhal bir veterinere götürün.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.