Köpekler için En İyi Diş Macunu Hangisidir?

Hassas diş ya da diş etleri de ağız hijyeninin kötü olmasının bir sonucu olabilir.
Köpekler için En İyi Diş Macunu Hangisidir?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Evcil hayvanınızın diş sağlığına dikkat etmek çok önemlidir. İyi bir ağız hijyeni, hayvanın daha sonra yaşayabileceği daha karmaşık sorunları önleyecektir. Bu nedenle, köpeğinizin dişlerini günlük olarak köpekler için uygun olan bir diş macunu ile fırçalamanız iyidir.

Köpekler için diş macunu, köpeğinizin nefesini taze tutmaya ek olarak, diş sağlığını korumanıza da yardımcı olur. Dişleri sürekli fırçalamak, uzun süre kaldığı takdirde plağa dönüşecek olan tartar birikimini azaltacaktır.

Köpekler yetişkinliğe eriştikten sonra periodontal problemler yaşamaları daha yaygın hale gelir. Bu, yetişkinlik öncesi dönemde uygulanan zayıf diş bakımı nedeniyle olabilir. Tıpkı insanlarda olduğu gibi, bu hayvanların da dişlerine bakmak günlük bir alışkanlık haline gelmelidir.

Neden Köpekler İçin Diş Macunu Kullanmalıyız?

Fırçalamanın yol açtığı sürtünme ile birleşen diş macunu, artık yiyecekleri köpeğinizin dişlerinden kazımaya yardımcı olur. Bu artık yiyecekler köpeğinizin dişlerinde kaldığı zaman giderek daha da çok birikerek dişlerin üzerinde beyazımsı bir madde olan plağa dönüşür.

köpek için diş macunu ve fırçası

Ağızdaki bakteriler plağa dönüştüğünde ve sertleştiğinde dişlerde tartar oluşur. Bazı durumlarda bu plakları çıkarmak için profesyonel müdahale gereklidir.

Plak oluşumu daha ciddi tıbbi komplikasyonlara da neden olabilir. Örneğin köpekte diş eti iltihabı ya da diş etlerinin şişmesi görülebilir. Bu diş hastalığı, tedavi edilmediği takdirde köpeğinizin dişlerini kaybetmesine neden olabilir.

Diş ya da diş etlerinde hassasiyet de ağız sağlığı ile ilgili bir başka belirtidir. Diş hastalıklarını tedavi etmenin en iyi yolu bir uzmana muayene olmaktır. Veteriner köpeğinizdeki rahatsızlığı teşhis ettikten sonra köpeğinizi en etkili şekilde iyileştirecek tedaviye başlayabilir.

Köpeğinizin Dişleri Nasıl Temizlenir?

Köpeğinizin diş bakımı alışkanlıklarını aşamalı olarak evcil hayvanınızın günlük rutinine dahil etmelisiniz. Eğer hayvanın dişlerini agresif bir şekilde ya da aniden fırçalarsanız, köpeğiniz size kötü bir tepki gösterebilir.

Başlangıçta köpeğiniz muhtemelen bu konuda kendini rahatsız hissedecektir ve diş bakımı yapmanızı pek istemeyecektir. Ancak köpeğin sahibi olarak, köpeğiniz dişlerinin fırçalanmasına daha da çok alışıncaya dek bunu sürdürmek tamamen size kalmıştır.

köpeğin ağzında diş fırçası

Köpeğinizin ağız sağlığı için gereken bakımı günlük olarak gerçekleştirdiğiniz bir alışkanlık haline getirmek için şu ipuçlarını uygulamayı deneyebilirsiniz:

Köpeğiniz için doğru bir diş fırçası kullanın

Köpeğinizin dişlerini fırçalamak için insanlar için satılan diş fırçalarından kullanmayın! Bazı uzmanlar, başlangıçta diş macununu uygulamak için işaret parmağınızı kullanmanızı ve ardından köpek diş fırçası kullanmaya devam etmenizi önerir.

Köpeğinizin dişlerinin fırçalanmasına alışması için yapabileceğiniz bir başka yöntem ise diş fırçasının başını bir şeyle örtmek olabilir. Bu, fırça hissini en aza indirecek ve köpeğin ağzına daha fazla ulaşmanıza olanak sağlayacaktır.

Köpekler için diş macunu kullanın

Köpeğinizin dişlerini fırçalamak için insanlar için olan değil; köpekler için bir diş macunu kullanmaya özen gösterin. Köpeğiniz üzerinde asla insanlar için (çocuklar için olan diş macununu bile) olan ağız sağlığı ürünlerini kullanmayın.

İnsanların aksine, köpeğiniz bunları tüküremez ve maddeyi yutar. Köpekler için diş macunu köpeklerin zarar görmeden yutması için tasarlanmıştır. Buna ek olarak, köpeğinizin dişlerinde bakteri çoğalmasını kontrol etmeye yardımcı olan bazı enzimler içerir.

Hijyen alışkanlıkları geliştirme

Tıpkı insanlarda olduğu gibi, köpeklerin de dişlerinin günlük olarak  fırçalanmasına alışmaları gerekir. Eğer köpeğinizin dişlerini her gün fırçalayamıyorsanız, en azından haftada en az bir ya da iki kez fırçalamaya özen göstermelisiniz.

Düzenli veteriner muayeneleri

Veteriner ofisine gittiğinizde, köpeğinizin dişlerini bir profesyonel tarafından kontrol ettirin. Bu kontrol diş bakımı ile ilgili sorularınızı netleştirmek için de mükemmel bir fırsat olacaktır. Veteriner, diş fırçalama tekniklerini düzeltebilir ve size köpekler için en uygun diş macununu tavsiye edebilir.

köpek bakımı ve hijyeni

Diğer Seçenekler

Mağazalarda satılan diş macununa ek olarak köpekler için ev yapımı diş macunu yapabilirsiniz. Bu formülün temeli sodyum bikarbonat olup, diğer gıda bileşenleri ile karıştırılır.

Evcil hayvanınızın zevkine bağlı olarak, belki de ev yapımı bir versiyonu daha çok beğenebilir. En temel karışım sodyum bikarbonat ve sudur; ancak tavuk suyu, bira ve hindistan cevizi içeren formüller de vardır.

Yetişkin köpeklere gelince, köpeğinizin diş sağlığını iyileştirecek çiğnenebilir ürünler vardır. Bu atıştırmalıklar hayvanın ağız kokusunu iyileştirir ve yiyecek artıklarını ve plakları yok eder.

Bununla birlikte, bu ürünler köpeğin dişlerini fırçalamanın yerine geçmez. Sağlıklı dişler için, evcil hayvanınızın hala köpek diş macununa ve onun dişlerini fırçalamanıza ihtiyacı vardır. Bunları aklınızdan çıkarmayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.