Evcil Hayvanların Diş Sağlığı

Köpeğinizin diş sağlığı, genel sağlığının çok önemli bir parçasını oluşturur ve uzun dönemde ona mutluluk sağlar. Hatırlatmak istiyoruz, tıpkı çocuklar gibi, evcil hayvanınız da size bağımlıdır. Bu yüzden ağız sağlığını iyi bir şekilde muhafaza edebilmek için hangi adımları atabileceğinizi öğrenin.
Evcil Hayvanların Diş Sağlığı

Son Güncelleme: 25 Kasım, 2019

Evcil hayvanınızın ağız sağlığı, yaşam kalitesi açısından oldukça önemlidir. 10 hayvandan yaklaşık olarak 9’u, 4 yaşına gelmeden diş eti problemleriyle bağlantılı olan hastalıklara yakalanıyor. Evcil hayvanların diş sağlığı, göz ardı edilmemesi gereken bir konudur.

Köpek ve kedilerin yaşam kalitesi, küçük diş problemleri yüzünden azalabilir. Neyse ki bu problemler çoğu zaman daha ciddi sorunlara dönüşmez. Ancak herhangi bir diş hastalığının şiddeti günden güne artabilir ve daha ciddi hastalıklara neden olabilir.

Diş eti hastalıkları hızlı bir şekilde ilerler ve diş etlerini etkiler. En kötü durumda, periodontitis (diş eti hastalığı), evcil hayvanınızın dişini veya dişlerini kaybetmesine neden olur.

Ancak diş eti hastalıkları, evcil hayvanların ağız sağlığını etkileyen tek faktör değildir. Ağızda biriken bakteriler de ağız yaralarına ve hatta diş eti zedelenmişse apseye neden olabilir.

Yılda en az bir kere, evcil hayvanınızın diş muayenesinin bir uzman tarafından yapılması gerekir. Veterineriniz uygun bir şekilde evcil hayvanınızın ağzını temizleyecektir.

Evcil hayvanınız tartar ve bakteri birikmesi yüzünden diş eti iltihabı gibi ağız hastalıklarından dolayı sıkıntılar yaşayabilir. Ancak bu tür rahatsızlıklar, bir profesyonel yardımıyla hızla ortadan kalkabilir. Birçok ağız probleminin geri dönüşü olmasa da, basit bakım yöntemleriyle birçok belirtiyi azaltmanız mümkündür.

dişi fırçalanan köpek ve evcil hayvanların diş sağlığı

Evcil hayvanınızın ağız sağlığı neden önemli?

Diş temizliği sırasında, evcil hayvanınızın dişlerinde biriken tartar temizlenir. Biriken tartar, bakterilerin yaşayabileceği uygun ortamı yaratır ve bu bakteriler de diş eti iltihabına neden olur.

Tartarı temizlemenin yanında, veterineriniz evcil hayvanınızın dilinin, dudaklarının ve diş etlerinin de mevcut durumunu kontrol eder. Bu şekilde birçok hastalıktan kaçınmış olacaksınız. Unutmayın, önlem almak en iyi tedavi yöntemidir.

Evcil hayvanınıza diş bakımı yapılırken anestezi uygulanmalıdır. Diş temizliği sırasında anestezi uygulanması, sevimli dostunuzun herhangi bir acı duymasını engelleyecek. Bu şekilde daha detaylı bir muayene imkanı da sağlanmış olacak. Ancak bu işlem için mutlaka güvendiğiniz bir veterinere gidin.

Diş temizliği şunları içerir:

  • Dişlerdeki plakların giderilmesi
  • Diş etlerindeki plakların giderilmesi
  • Ağız boşluğunda meydana gelebilecek hastalıkların tespiti
  • Isırmanın kolaylaşması ve dişlerin daha pürüzsüz olması için parlatma işlemi
  • Dişe florür uygulanması (gerekiyorsa eğer)
  • Genel diş sağlığını değerlendirebilmek için diş filmi çekilir (gerekiyorsa)

Endişe edilecek durumlar

Eğer evcil hayvanınızın ağzından hoş olmayan bir koku yayılıyorsa, büyük ihtimal diş temizliğine ihtiyacı vardır. Evcil hayvanınızın ağız sağlığını düzenli olarak kontrol ettirin.

Eğer minik dostunuzun dişlerinde yeşil veya kahverengi lekeler/noktalar gözlemliyorsanız, problemin ciddiyetini daha iyi anlayabilmesi için veterinere gösterin. Bunlara ek olarak, eğer diş etlerinde kızarıklıklar veya yaralar fark ettiyseniz, yine veteriner ziyareti yapmanın vakti gelmiş demektir.

dişleri görünen köpek muayene oluyor

Aynı zamanda evcil hayvanınızın yeme alışkanlıklarına da dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer bir şeyleri çiğnerken acı çektiğini gözlemliyorsanız, buna neden olan şey ağzının içindeki yaralar olabilir. Böyle bir durumda ağız sağlığı kontrolü şarttır.

Evcil hayvanların diş ve ağız sağlığı nasıl korunur?

Profesyonel bir ağız bakımından sonra, evcil hayvanınızın dişlerinin sağlığını korumak için bazı basit adımları atabilirsiniz. Bu basit adımlar, sevimli dostunuzun ağız sağlığını korumanıza yardımcı olacak.

Haftada bir kez evcil hayvanınızın dişlerini fırçalayın. Piyasada kedi ve köpekler için üretilmiş birçok diş macunu vardır; iyi diş macunları diş minesini güçlendirir ve bakterileri ortadan kaldırır.

Ağız hijyeni oldukça önemlidir. Eğer evcil hayvanınız bu konuda problem yaşıyorsa, kalp hastalıkları gibi ciddi problemlerle de karşılaşma riski vardır. Özellikle ağızda bulunan bakteriler kan dolaşımına geçtikleri zaman bu tür sıkıntılar ortaya çıkabilir.

Evcil hayvanınızın ağız sağlığı, genel sağlığının önemli bir kısmını oluşturur ve uzun vadede mutlu olması için oldukça önemlidir. Unutmayın, aynı çocuklar gibi, evcil hayvanlar da size ve ilginize bağımlıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Hennet, P. (s/f) Nutrición y salud oral en el perro. Ediciones Royal Canin.
  • Moreno, R.L. (2004) Utilización de plasma rico en plaquetas para regeneración periodontal en un perro. Revista Odontológica Mexicana, Volúmen 8, Número 3.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.