Kedinizin Ağız Hijyeni, Adım Adım

Kedinizin ağzını temiz tutmak gerçekten önemlidir, aksi takdirde plak ve bakteriler birikebilir ve enfeksiyonlara neden olabilir.
Kedinizin Ağız Hijyeni, Adım Adım

Son Güncelleme: 13 Ağustos, 2020

Bazen insanlar evcil hayvanlarının hijyeninin belirli yönlerini ihmal edebilirler çünkü çok karmaşık olabilirler veya çok önemli olmayabilirler. Bununla birlikte, kedinizin ağız hijyeni, sağlıklarının diğer yönleri kadar önemlidir. Aslında, daha da önemli olabilir, çünkü ağız bakteri ve enfeksiyon için uygun bir yerdir.

Kedinizin ağız hijyeni nasıl korunur?

Belki kedinizin ağız hijyenini nasıl sağlayacağınızı bilmiyor ya da belki de o kadar sık yapmıyor olabilirsiniz. Bu nedenle, kedinizin ağız hijyenine dikkat etmek için bu makaleyi okuyun.

İlk olarak, kedinizin ağız hijyeni çok önemlidir. Kedinizin dişlerinde plak ve bakteri birikebilir. Küçük gıda ve tükürük parçacıkları ile karıştıklarında, bakteriler için bir üreme alanı haline gelirler ve bu da ağız enfeksiyonuna neden olabilir.

Ayrıca, diş eti iltihabına, periodontitise dönüşebilir veya evcil hayvanınızın dişlerinin düşmesine neden olabilirler. Kedinizin yaşayacağı tüm acı veya problemlerden bahsetmiyoruz bile.

Kedinize iyi bir ağız hijyeni sağlamak için aşağıdaki önerileri izleyin.

Beslenme

Kedinizin beslenmesini dikkate almalısınız. Kedinizin dişlerini temizlemek ve sağlıklı tutmak için özel kedi mamaları veya ödülleri gibi dişlerine bakmak üzere tasarlanmış birçok yiyecek vardır.

mama yiyen kedi

Çok fazla çiğ mama veya ıslak mama tüketen kediler, dişlerini temiz tutmakta daha fazla sorun yaşarlar çünkü fazla çiğnemeye gerek yoktur. Yiyecekleri parçalamak için kedi maması çiğnenmelidir ve bu da dişlerde sürtünme yaratarak dişleri temizler.

Kedinizin çiğnemesini sağlayan yüksek kaliteli mamalar satın alın, bu kedinizin ağız hijyenini iyileştirir. Bu nedenle, kedinizin dişlerini temizlediğinizde, daha az çaba gerektirir. Kediniz de daha uysal olacak çünkü keyfi kaçmayacaktır.

Aksesuarlar

İhtiyacınız olan ilk şey, kediniz için doğru fırça ve diş macunu. Veterinerinizden tavsiye istemek en iyisidir. Birçoğu kediler için özel olarak tasarlanmış aerosol ürünlerini tavsiye eder, ancak birçok kedi spreyin sesinden korkar. Kedinizi herkesten daha iyi tanırsınız ve bir spreyin mi yoksa bir diş macununun mu uygun olacağını bilirsiniz.

Fırça, kedinizin ağzının her köşesine ulaşmanıza izin veren yumuşak, uyarlanabilir kıllara sahip olmalı ve kediniz için doğru boyutta olmalıdır. Kesinlikle insan diş fırçası veya insan diş macunu kullanmamalısınız.

Kedinizi diş macununa alıştırın

Daha önce kedinizin dişlerini hiç fırçalamadıysanız, aniden mentol gibi kokan bir fırça ile ortaya çıkar ve ağzına sokmaya çalışırsanız korkabilir. Korkmalarını önlemek için macunu parmağınıza biraz koyarak ve kedinizin incelemesine veya yalamasına izin vererek diş macununa alıştırın.

kedinizin ağız hijyeni için fırça seçimi

Kedinizin bir problemi olmadığından emin olana kadar bunu birkaç gün boyunca yapın. Ardından, kedinizin dişlerini temizlemeye devam edebilirsiniz.

Kedinizin dişlerini temizleme

Son olarak, bu noktada kedinizin dişlerini temizleyebilmelisiniz. Kedinizin oldukça ürkek olduğunu ve mücadele edeceğini düşünüyorsanız, uzun kollu bir kıyafet ve eldiven giyin veya başka bir kişiden size yardım etmesini isteyin.

Fırçanın üzerine biraz diş macunu koyun, suyla nemlendirin ve diş etlerine dokunmadan dişlerini yumuşak ve nazikçe fırçalamaya başlayın. Kedinizin dişlerini fırçaladıktan sonra, ağzını dikkatlice inceleyin ve sonra ona bir ödül verin. Bu şekilde – çok da iyi davranmamış olsa bile – ağız hijyenini olumlu bir şeyle ilişkilendirecek ve bir dahaki sefere daha uysal olacaktır.

Açıkçası, bir evcil hayvan sahibi olmanın tüm yönleri sabır ve sebat gerektirir. Bununla birlikte, bu tavsiyeye uyarsanız, kedinizin ağız hijyeni ile ilgilenmekte sorun yaşamazsınız.

İlginizi çekebilir ...
Kediler İçin Ağız Temizliği
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Kediler İçin Ağız Temizliği

Ağız hastalıkları, dişlerin üstünde biriken plaklar nedeniyle oluşur. Kedinizin nefesinin kokması ağız temizliği ile ilgili bir sorun yaşadığını gö...