Kediler İçin Yaş Mama Formüllerinin Yararları

26 Haziran 2020
Kedinize uygun beslenmeyi sağlayabilecek kedi maması türlerinin birçok çeşidi bulunmaktadır.

Normal kedi mamasından farklı olarak, yaş kedi mamaları çok daha fazla su içerir. Böylece kedinin su ihtiyacını karşılamasına da yardımcı olur. Pate, jöle, soslu et, mus vb. gibi formlarda da bulunsa da genelde konserve içlerinde olurlar.

Markete yaş mama almaya gittiğinizde birden fazla markanın bulunduğunu fark edeceksiniz. Ama eğer evde bunun üzerine araştırma yapmadıysanız, evcil hayvanınız için hangisinin en uygunu olduğuna karar vermeniz zor olabilir.

Kedinize hangi kuru mamayı almanız gerektiğini bilmeye ihtiyacınız olduğu gibi hangi yaş mamayı almanız gerektiğini de bilmelisiniz. Yani bu tarz bir mamanın özellikleri ve yararlarını bilmeniz önemlidir. Bu yolla, kedinize, ihtiyaçlarını karşılayabilecek en uygun formülü sağlayacağınıza emin olacağız.

Kediler için yaş mama yararları

Bu tarz mamanın kediler için sağladıkları sıradan besin değerlerinin yanı sıra şu yararlardan bahsedebiliriz:

1. Su ihtiyaçlarını karşılamalarına yardım eder

Yaş kedi maması

Kediler çöl ikliminin yerlisi olan Afrika yaban kedilerin soyundan gelirler. Bu tarz bir iklimde su kısıtlı bir kaynaktır. Bu sebepten dolayı kediler az su içmeye alışıktır.

Yaş mama, besinlere ek olarak günlük gerekli olan su ihtiyaçlarını karşılamanın iyi bir alternatif yoludur.

Yine de, aşırı su tüketimi, fazladan idrar çıkartmaya, böbrek sorunları ve hipertiroidizm gibi farklı hastalıklara sebep olabilir

Yani eğer kedinizi fazla su içerken görürseniz, bu bazı sağlık problemlerinin işaretçisi olabilir.

2. Doygunluk sağlar

Bilim insanları kediler tarafından tüketilen kuru mama ve yaş mamanın boyutlarını hesaplayan bir araştırma yaptı. Bunun arkasındaki ana fikir yaş mamanın gerçekten kuru mamadan daha doyurucu olup olmadığını bulmaktı.

Sonuçlar yaş mamayla beslenen kedilerin kuru mamayla beslenenlerden daha az kalori aldıklarını gösteriyordu. Yani, yaş mama tüketildiğinde 25% daha az kalori sağladığı için daha doygunluk vericidir.

Yaş mama kuru mamaya göre %60 daha nemlidir.

3. Sadece su sağlamaz, iyi besler

Yaş mama ve yüksek kaliteli kuru mama besleyiciliği yüksek mamalardır. Buna ek olarak iki mama da kedilerin farklı karakteristik özelliklerine göre adapte edilmiştir.

Bu sayede organik ya da yüksek proteinli farklı pateler ya da mamalar bulabilirsiniz. Aynı zamanda kedinin ağırlığını sabit tutan ya da böbrek ve idrar problemlerini önlemeye ve kaçınmaya yarayanları da tercih edebiliriz.

4. Fazladan kiloları engeller

Kediler kısırlaştırıldıktan sonra kilo almaya meyillidir. Bununla birlikte, yaş mamayla beraber kedinizin tükettiği miktarı daha iyi kontrol edebilirsiniz. Böylece miktarı kontrol ederek kedinizin sağlıklı bir kiloda kalmasına ve kedi obezitesi gibi sağlık problemlerinden kaçınmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bir kediyi kısırlaştırdıktan sonra, seks hormonları salgılamayı bırakacaktır. Bu hormonların eksikliği kontrolsüz iştaha sebep olacaktır ve kedinin ihtiyacı olan enerji ihtiyacını azaltacaktır. Böylece yaş mama kısırlaştırılmış kediler için yararlıdır ve sabit bir kiloyu korumalarına yardım eder.

Çeşit sağlayan farklı tatlara sahip birçok mama vardır. Bunun bir sonucu olarak kediniz yaş mama yemekten sıkılmayacaktır ve mümkün olan en iyi besini tüketecektir.

5. Sağlıklı bir sindirim sistemi sağlar

Hayvanların sindirimini etkileyebilecek farklı hastalıkları düşündüğümüzde yaş mama tüketimi söz konusu sindirim sağlığı olduğunda, pozitif etkilere sahip olacaktır. Yaş mamayla birlikte daha fazla su tüketileceği için idrar sorunlarını azaltmak da mümkündür.

Bunun sebebi idrarın içindeki atıklar daha seyreltilmiş olduğu için idrar taşı oluşumunu ortadan kaldırmasıdır. Bununla birlikte kedi doğal olarak daha fazla idrar çıkaracaktır, yani böbrek taşı oluşumu ihtimali de azalacaktır.

Uzmanlar aynı zamanda yaş mama yiyen kediler ile kuru mama yiyenlerin diş sağlığını karşılaştıran bir çalışma da yürüttüler. İlginç şekilde, çalışma iki grup arasında pek bir fark gösteremedi. Ama bu hiçbir kedi mamasının diş sağlığına zarar vermediği anlamına da gelmez.

Afiyetle mama yiyen kedi

Yaş kedi mamasının yararları vardır ama sürekli olarak iyi kuru mamayla, günlük egzersizlerle ve diğer faktörlere desteklenmesi gerektiğini aklımızda bulundurmalıyız.

Yaş mama oldukça faydalı olsa da, kedinizi sadece bu çeşit mamayla beslememelisiniz. Bunu yapmaktaki sorun kedinin vücudunda ortaya çıkabilecek dengesizliklerdir. Bunun bir sonucu olarak, sık idrar çıkartmaya ve devamında böbrek ve idrar patolojilerine sebep olabilir.

Bir kedi kuru mamayla beslendiğinde daha az su tüketmiş olur. Bu yüzden içebilecekleri yeteri kadar suya sahip olduklarından emin olmak önemlidir.

Kısacası, su ihtiyacı giderilmiş bir kedi böbrek problemlerine ve idrar dengesizliklerine, günlük tüketmesi gereken suyu ucu ucuna gideren bir kediden daha uzaktır.

Önemli bir not

Bu yazıdaki her şey sadece bilgilendirme amaçlıdır. Eğer kedinizin beslenmesini değiştirmek istiyorsanız, veterinerinize danışmak her zaman en iyisidir. Sadece profesyonel doktorlar kedinizin karakteristik özelliklerine uyan bir beslenme önerebilir.